Ota Ulč: Člověk při cestování porovnává

-
Z cestopisů českého rodáka, dnes Američana Oty Ulče,jakoby čišela lehkost. Lehkost, se kterou se přes třicet let dostává na zajímavá místa ve světě,lehkost se kterou pak sděluje čtenářům své zážitky. Za nejdůležitější však tento cestovatel, spisovatel, profesor politologie i doktor práv považuje při svém »vandrování« to, že m ůže při cestách porovnávat a objevovat.

* Jaké jsou důvody, že neustále cestujete po světě. Co vás k tomu žene?

Příčin je hned několik. Po mé emigraci z Čech to byla jakási kompenzace za předešlý život v kleci, pomohlo mi k tomu i mé zaměstnání profesora politologie a také manželství s moji ženou. Manželka Priscilla se narodila v Číně a já chtěl vidět místa, kde žila, i okolní země.

* Vaše cestopisy jsou velmi populární. Odjížděl jste na své první cesty se záměrem, že budete psát i knihy?

* Předtím jsem o tom neuvažoval. Až jsem poznal manžele Škvorecké. Myslím, že od nich pochází ta myšlenka.

* Při svých cestách pátráte i po Češích ve světě. Proč?

Jsou to někdy skutečně neuvěřitelné a nevídané osudy, jež potkaly krajany.

* Co považujete na cestování za nejzajímavější?

Možnost porovnávat, možnost objevovat. To patří mezi mé hlavní cíle při cestách.

* A proč tomu říkáte »vandrování«?

Přestože před každou cestou nastuduji mnoho materiálů, tak potom často improvizuji. Když poznám nějaké velmi zajímavé místo, tak tam zůstanu klidně delší dobu a původní program změním. Prostě vandruji.

* Kde jste například takto dlouho vandroval?

Dejme tomu na Cookových ostrovech v druhé polovině sedmdesátých let. Byl jsem tam nakonec půl roku a mám na to ty nejkrásnější vzpomínky. Stal jsem se dokonce tehdy poradcem místního premiéra.

* Prakticky při všech cestách vás doprovází manželka a také syn. Proč?

Jednak žena umí čínsky a to je ve velké části Asie výhoda. Pak jsem měl pocit, že to tak vlastně má být, vždyť náš syn se už od útlého věku seznamoval se světem a to se pak díváte na mnoho důležitých věcí z jiné perspektivy.

* Existuje země, kterou jste si přál vidět a zatím se to nepodařilo?

Jako příklad bych uvedl Chile. Uvidím, jestli se tam vůbec někdy dostanu.

* A kam se chystáte v nejbližší době?

Na Aljašku.

* * *
Plzeňský rodák, Čechoameričan Ota Ulč, navštívil dosud více než sto zemí a je autorem několika knih o cestování (připomeňme například Bez Čedoku po Číně a okolí, Bez Čedoku po Jižní Africe či Vandrování po Pacifiku a Oceánii, jež vyšly i u nás). Momentálně je už Ota Ulč v důchodu, předtím působil jako profesor politických věd na Státní univerzitě New York v americkém Binghamtonu, kde i žije.