Při Noci vědců vás na řadě míst čekají pokusy a experimenty, které byste...

Při Noci vědců vás na řadě míst čekají pokusy a experimenty, které byste rozhodně neměli zkoušet sami. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Osmnáct báječných míst, kde si užijete Noc vědců

Už podesáté se můžete společně s portálem Kudy z nudy vypravit na Noc vědců. V pátek 25. září si na hvězdárnách, v muzeích, středních a vysokých školách nebo v laboratořích užijete přednášky, workshopy, zábavné show, neobvyklé experimenty a neformální setkání s vědou i vědci.

Letošní Noc vědců bude plná světla! Rok 2015 je totiž Mezinárodním rokem světla a světelných technologií, a tak se v pátek 25. září odpoledne, navečer, večer a v noci na jednotlivých místech budou připomínat především významné vědecké objevy související se světlem. Kde všude si můžete na vědu důkladně posvítit?

Svítící tráva, vařené Slunce a jedlá kometa

Pozorování Slunce a noční oblohy nabídnou při Noci vědců hvězdárny a planetária po celém Česku.

Přibližně na třech desítkách míst po celém Česku se o program Noci vědců postará Česká astronomická společnost. Tak například na Hvězdárně Žebrák vám představí nový Planet Park, prohlédnete si přístroje, pro děti je připravená pohádka a čeká vás i pozvánka na novou unikátní výstavu. Bohatou škálu světelných experimentů připravili na hvězdárně barona Artura Krause v Pardubicích; například se dozvíte, že svítit dokáže i obyčejná tráva, ověříte si pravost vašich peněz a zjistíte, že světlem lze kreslit stejně dobře jako štětcem.

Možná právě Noc vědců bude klíčovým momentem, kdy si vaše děti vyberou budoucí profesi.

Úžasná podívaná vás čeká také na náměstí v Tachově, kde od 16.00 hodin až do půlnoci budou členové Západočeské pobočky ČAS společně s učiteli a žáky z tachovských škol předvádět spoustu zajímavých chemických a fyzikálních pokusů, například vaření Slunce, jedlou kometu, model Měsíce, simulaci výbuchu sopky nebo kyselé deště. Některé experimenty si můžete sami vyzkoušet!

Podobně pestře pojala Noc vědců astronomická společnost v Jihlavě. Na několika stanovištích v centru města budou vystaveny dalekohledy, užijete si i oblíbené pokusy a zajímavé přednášky. Z Masarykova náměstí před budovou Muzea Vysočiny můžete od 14.00 do 17.00 hodin pozorovat Slunce, astronomické pozorování se pak odehraje ve 20.30 hodin na vyhlídkové terase brány Matky Boží.

Noc vědců na hvězdárnách a v muzeích

Nevíte, kde hledat Úpici? Nevadí, protože úpická hvězdárna již tradičně přesouvá část programu Noci vědců do areálu ZOO Dvůr Králové, a tu jistě znáte. Můžete soutěžit v astronomických kvízech o drobné ceny, povídat si o obloze, astronomii a příbuzných oborech, prohlédnout si putovní výstavu nebo model Sluneční soustavy. Program začíná ve 20.00 hodin u vstupní brány Safari ZOO Dvůr Králové.

Tradičním účastníkem Noci vědců je Hvězdárna a planetárium na Kraví hoře v Brně.

Pořady v duchu nejžhavějších novinek v chladném vesmíru a roku světla budou probíhat také v prostorách Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích, Hvězdárny a planetária v Brně, Štefánikovy hvězdárny v Praze anebo na hvězdárně ve Zlíně. Za příznivého počasí samozřejmě dojde i na pozorování nočního nebe. Zajímavý program připravila i Hvězdárna a planetárium v Ostravě, kde se kromě obvyklého pozorování noční oblohy můžete zúčastnit předváděných pokusů ve hvězdárenském „Výzkumáku“ a experimentovat v Experimentáriu.

Jak zkoumat živočichy, kteří jsou aktivní převážně nebo výhradně od soumraku do svítání, vám prozradí pracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové; vydejte se s nimi na krátký výlet kolem budovy a podívejte se, jak se takoví živočichové hledají a jaké světlo se při jejich sběru používá. Světlo bude hrát hlavní roli také v Technickém muzeu v Brně, kde jeho různé podoby představí vědci a studenti z Vysokého učení technického.

Noc, kdy i malé děti zamíří do vysokých škol

V botanické zahradě v Olomouci odhalíte chemicko-biologickou podstavu pálivosti těch nejpekelnějších paprik a ochutnáte jedlé květiny.

K tradičním účastníkům Noci vědců patří vysoké školy, například Vysoká škola chemicko-technologická či České vysoké učení technické v Praze, které pro zájemce otevře některé fakulty v dejvickém kampusu, anebo brněnská Masarykova univerzita. Na Fakultě informatiky, Přírodovědecké fakultě, v Univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích a dalších místech vás čekají pokusy a experimenty, které byste rozhodně neměli zkoušet sami, netradiční přednášky a besedy, představení vědeckovýzkumných projektů, interaktivní soutěže, hry a vědomostní kvízy o zajímavé ceny.

Setkání se světlem na stovky různých způsobů zažijete také při Noci vědců v Olomouci. K návštěvě zvou budovy Univerzity Palackého, botanická zahrada, transfuzní oddělení Fakultní nemocnice a samozřejmě i novinka roku 2015, interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání, kde bude zdarma k vidění historicko-komiksová expozice Věda v pevnosti.

Za vědou a vědci do science center

Když je řeč o muzeu vědy, zbývá ještě doplnit pozvánky do dalších science center. iQLANDIA v Liberci chystá od 17.30 do 20.30 hodin vědecká pódiová vystoupení, workshopy a experimentování v laboratoři, například na téma chemikovy světelné koktejly, lámání světla nebo vidění světa očima termokamery. Pozorování noční oblohy, workshopy, ukázky práce v chemické, fyzikální a biologické laboratoři a další programy chystá také Techmania Science Center v Plzni.

Pozor si ale dejte v Brně, protože budova VIDA! science centra bude během Noci vědců zavřená. V pátek 25. září totiž bude VIDA! hostem Mendelova muzea a na nádvoří Starobrněnského opatství vám zábavnou formou přiblíží životy vědců a vynálezců, kteří změnili svět. Těšit se můžete i na představení se zábavnými pokusy!

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz