Olomouc by bez kašen nemohla být

  13:48
Dnes se spolu se čtenáři olomoucké přílohy MF DNES vydáme na obhlídku Olomouce a především po krásných kašnách, které v tomto městě jsou. Kašna Tritónů, Merkurova, Herkulova, Caesarova, Jupiterova a Neptunova kašna tvoří dominanty města. Vznikaly mezi lety 1683 a 1734 a každá z nich je nějakým specifickým způsobem zapsána do městských kronik. Ať už se kašna jmenuje po své domnělém zakladateli Ceasarovi nebo, že v hluboké totalitě musela jedna z nich ustoupit nákupnímu středisku Prior.

Neptunova kašna

Kašna stojí na horní straně Dolního náměstí poblíž ústí Panské ulice. Nádrž má půdorys kruhu, prolomeného na čtyřech místech do tvaru rovnoramenného kříže. Vnější profilace nádrže je jednoduchá. V jejím středu je na čtyřech pilířích umístěno na nízkém podstavci sousoší. Spodní část tvoří polopostavy čtyř vzpínajících se mořských koní, nad nimi v nadživotní velkosti stojí socha Neptuna, držícího trojzubec směřující k vodní hladině. Jedná se o nejstarší z olomouckého souboru kašen. Nádrž zhotovil kamenický mistr Václav Schüller. Autorem sousoší dokončeného pravděpodobně v roce 1683 je gdaňský rodák Michael Mandík (okolo 1640 až 1694), což je patrné i ze signatury MAN/DIK/FE na skalisku pod postavou Neptuna.

Jupiterova kašna

Kašna stojí na Dolním náměstí poblíž kapucínského kostela. Na masivním podstavci původně stávala robustní socha sv. Floriána, kterou vytvořil, stejně jako nádrž, v roce 1707 Václav Render. Spolu s ním se na vzniku díla podíleli Jan Jakub Kniebandl a malíř František Arigone, autor polychromie původní sochy. Socha sv. Floriána byla za necelých dvacet let po vybudování kašny snesena a přemístěna do městského dvora ve Skrbeni. Její místo zaujalo sousoší Jupitera s orlem, které je dílem sochaře Filipa Sattlera z let 1734 až 1735. Římský bůh Hromovládce stojí s vykročenou pravou nohou a levou rukou opřenou v bok, přidržuje přes celé tělo přehozený plášť a ve zvednuté pravé ruce svírá svazek blesků. U jeho nohou stojí orel s rozepjatými křídly.

Caesarova kašna

Kašna stojí poblíž radnice, kde nahradila starší kašnu Spravedlnosti, která zde stávala od 16. století. Půdorys kašny je pravidelný útvar, v němž se střídá šest konvexních úseků kruhu se šesti ostrými rohy. Uprostřed kašny jsou čtyři pilíře, na nichž osazeno imitované skalisko se dvěma vousatými vodními muži symbolizuje soutok řek Moravy a Dunaje, z nichž jeden drží štít se znakem Moravy (orlici) a druhý štít se znakem Dolních Rakous (pět letících orlů). Nad nimi sousoší vzpínajícího se koně s jezdcem - římským vojevůdcem, domnělým zakladatelem města Olomouce, Gaiem Juliem Caesarem. Autorem kamenické části je Václav Render, sousoší je mistrovským kusem Jana Jiřího Schaubergera, které vytvořil během roku 1725.

Herkulova kašna

Kašna stojí před radnicí, do roku 1716 na místě sloupu Nejsvětější Trojice. Nádrž má jednoduchý půdorys. Základem je čtverec, jehož strany jsou ve středu prolomeny půloválem. Kamenná nádrž je z vnější strany jednoduše profilovaná. Uprostřed nádrže je na kamenných pilířích umístěna socha Herkula v nadživotní velikosti, s kyjem v pravé ruce. V levé ruce drží šachovanou orlici (symbol města), kterou chrání svým tělem před dorážející sedmihlavou hydrou ve spodní části sousoší. Na jejím těla je signatura MANDIK ozdobnou šifrou. Autorem nádrže je kameník Václav Schüller. Vlastní sochu řeckého boha Herkula vytvořil v letech 1687 až 1688 Michael Mandík.

Merkurova kašna

Půdorys nádrže je kruhový, se střídajícími se konkávně a konvexně zprohýbanými úseky. V jejím středu na třech pilířích spočívá kruhové skalisko s postavou římského boha obchodu a dopravy Merkura, který ve zdvižené pravici svírá hůl s dvojicí spletených hadů. Na hlavě má helmici, na nohou symbolická křidélka a kolem těla rozevlátý pláštík. U nohou sedí andílek. Kamenické práce jsou spojeny se jmény Václava Rendera a Jana Jakuba Kniebandla. Tvůrcem sochařské části je Filip Sattler. Kašna byla dokončena v roce 1727. V roce 1977 byla demontována v souvislosti s výstavbou Prioru a v roce 1982 znovu osazena s mírným odklonem od původního místa.

Kašna Tritónů

Kašna byla na současné místo přemístěna v roce 1890. Do té doby stávala na malém náměstíčku na rozcestí ulic Denisovy, Ztracené, Ostružnické a Pekařské, kde byl později vystavěn nový nárožní dům. Uprostřed nádrže jsou čtyři pilíře nesoucí samotné sousoší. To je komponováno ve dvou úrovních, vzájemně oddělených rýhovanou mušlí, kterou nesou dva vodní muži spolu se dvěma delfíny. V mušli je umístěna postava chlapce, stojícího na skále porostlé vodními rostlinami a vedoucího na řetězech dva okřídlené vodní psy. Inspiračním zdrojem kašny byla římská kašna od Gianlorenza Berniniho. Kašna byla vybudována v roce 1709. Autorem kamenické části je Václav Render. Vlastní sochařská realizace je dílem neznámého mistra.

ZDROJ: Seznam nemovitých kulturních památek Olomouce
 

Herkulova kašna na olomouckém náměstí.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...