Okolí Salcburku je lákadlem pro Čechy

  • 1
Okolí Salcburku a Štýrsko jsou jedněmi z nejbližších míst, kam se český turista dostane až do velehor. A asi byste nehádali, že největší lyžařský areál v Rakousku leží právě tady; tyto oblasti totiž nejsou pravým symbolem alpské krajiny u našich sousedů. Plusy a minusy lyžování v Rakousku - v článku.

Pět tamních lyžařských středisek - Salzburger Sportwelt, Schladming - Dachstein Tauern, Gastein, Hochkonig's Winterreich a Grossarltal - se spojilo v takzvaný Lyžařský spolek Amadé. A výsledek je poměrně neuvěřitelný: celkem 865 kilometrů sjezdovek a 276 moderních lanovek a vleků.

Pokud údaje majitelů neklamou, tak za jedinou hodinu se zde může vleky vyvézt na zasněžené vrcholky téměř 350 000 lidí. Do největší výšky 2700 metrů nad mořem.

Není se pak čemu divit, že v červenci 2003, kdy se bude právě v Praze rozhodovat o dalším pořadateli zimní olympiády v roce 2010, má právě tato oblast poměrně slušné šance.

Ale přenechme olympiádu vrcholovým sportovcům a podívejme se, co nedaleko slavného a krásného Salcburku, kam dojedete z různých míst České republiky už za několik hodin, nabízejí obyčejným smrtelníkům.

První obrovskou výhodou je snadná dostupnost, kdy většinu cesty v Rakousku jedete po dálnici. Stejné to je, i když míříte třeba od německého Mnichova. Ze samotného Salcburku je to pak například k většině lanovek zhruba hodinu dlouhá cesta.

O lyžování v Rakousku jsme už napsali

Kitzbühel: i nejtěžší sjezd na světě

Hintertux: tlačenicím se dá vyhnout v terénu

Na Tuxu se dá strávit aktivní týden

Rakušané v této oblasti vsadili na velkou modernizaci lanovek a vleků, a tak místní zařízení patří k tomu nejmodernějšímu v celých Alpách. Zajímavostí jsou potom stovky kilometrů tratí pro běžce na lyžích, a to nejenom s klasicky vyjetými stopami a bruslařskými tratěmi, ale na mnoha místech i s automatickým měřením času, což mají běžci tak rádi.

Protože konkurence je v Rakousku obrovská a výborných středisek je na české poměry až příliš mnoho, rozhodli se v okolí Salcburku a ve Štýrsku lákat lidi i na věci, které s lyžováním přímo nesouvisí a které je mají zabavit.

Najdete zde tedy kolem 200 lyžařských chat, venkovních barů a horských restaurací. Některé jsou pravda pro našince pořádně drahé, ale najdete i hospůdky, kde můžete posedět o něco levněji.

Kam na lyže do Rakouska nejvíc Češi jezdí? Čtěte ZDE.

Rakušané Speciální programy jsou pak připravovány pro rodiny s dětmi, ale dokonce i pro osamělé ženy a starší lidi. Pro důchodce však mají i jednu horší zprávu: protože těm rakouským se má dařit celkem dobře a protože netvoří velké množství klientů, tak tady byly slevy pro důchodce zrušeny.

A jakou výhodou je jet sem z Česka? Je to již vzpomínaná poměrně krátká vzdálenost. Z některých míst naší republiky sem dokonce můžete jet pouze na den, protože při podobné jízdě stihnete i několik hodin lyžování či prohánění se na snowboardu.

Bydlet pak nemusíte přímo v horských střediscích, ale třeba rovnou v Salcburku. Z tohoto města jezdí do všech důležitých horských středisek autobusy. Když bydlíte v Mozartově městě, máte po večerech větší šanci na zajímavé procházky či návštěvu restaurací a kulturních pořadů.

VÝHODY A NEVÝHODY LYŽOVÁNÍ V RAKOUSKU

PLUSY
* Nejrůznější sjezdovky pro všechny kategorie milovníků zimních sportů.
* Vzdálenost. Pro Čechy nejbližší Alpy.
* Výborné mimosportovní vyžití.
* Dobré dopravní spojení.
* Ve vyšších polohách zaručena dlouhá sezona kvůli dobrým sněhovým možnostem.
* Zajímavá místní kuchyně.

MÍNUSY
* Přes velkou kapacitu můžete o víkendech čekat na některých místech větší návaly.
* Ceny v restauracích jsou vyšší.