Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Okolí Prostějova nabízí pětačtyřicet rezervací

  11:47aktualizováno  11:47
Město Prostějov s bohatou a slavnou historií leží v samém srdci Hané, na cestě, která odedávna spojovala evropský jih se severem. V okolí najdete řadu pozoruhodných památek a přírodních rezervací. Unikátní jsou naleziště slatinné rašeliny u říčky Blaty. Na Prostějovsku je v současnosti vyhlášeno 24 památných stromů nebo skupin stromů.

Město Prostějov odvozuje svůj název odvozuje od historicky doloženého velmože Prostěje. Roku 1141 vstupuje do dějin jako nevelká osada Prostějovice.

V 15. století zahájilo město stavbu hradeb s valem a baštami u bran. V jediné dochované baště je dnes galerie a vinárna. Prostějov je přirozeným kulturním centrem s pozoruhodnými památkami. Město módy a elegance je začleněno do nově vzniklého Olomouckého kraje.

Dominantou města je budova nové radnice z roku 1914 s věží vysokou 66 metrů. Nová radnice byla realizována podle plánů brněnského architekta profesora K. H. Kepky v historizujícím stylu. V blízkosti Smetanových sadů byl v letech 1905-1907 postaven Národní dům s divadlem, restauračními a spolkovými místnostmi. Toto dílo architekta Jana Kotěry lze řadit mezi perly evropské secese.

Nejnověji vyrostly ve městě architektonicky pozoruhodné budovy nádraží ČSD, pojišťovny, finančního úřadu a hotelu Tenis Club, který vévodí rozsáhlému tenisovému a sportovnímu areálu.

Hvězdárna a muzeum
Uprostřed Kolářových sadů v západní části Prostějova se nachází hvězdárna. Leží nedaleko silnice číslo 18 směrem na Plumlov a Boskovice a je vzdálena jen několik minut příjemné chůze parkem od zastávek místních autobusů. Za návštěvu určitě stojí i tamní muzeum v budově staré renesanční radnice. Tu vybudovali měšťané v letech 1521 až 1538.

Prostějov je rodištěm mistra české gotiky Matěje Rejska, filozofa Edmunda Husserla, malíře Aloise Fišárka, vynálezce akademika Otty Wichterleho, básníka Jiřího Wolkera a dalších osobností.

Památky a zajímavá místa v okolí
Mnoho dalších památek je možno navštívit i v dalších obcích okresu, významnou památkou je například zámek v Čechách pod Kosířem s pozoruhodným parkem. Leží poněkud stranou hlavních cest, asi 10 kilometrů od Prostějova. V letech 1849 až 1870 býval na zámku častým hostem malíř Josef Mánes, který tam vytvořil několik slavných děl, především cyklus Na panském sídle.

U zámku se zachoval skleník podle návrhu Ignáce Ullmanna a empírový pavilon z let 1840 až 1843, který sloužil Josefu Mánesovi jako ateliér. Ve velkém sále zámku je instalován památník tohoto slavného muže s výběrem z jeho díla. V zámecké kapli je umístěn vynikající obraz svatého Františka od Petra Brandla.

Zámecký park je vlastně arboretum s cennými listnatými i jehličnatými rostlinami, neobyčejně působivě vysazovanými v areálu doplněném dvěma rybníky a protékajícím potokem.

Plumlovská přehrada se nachází v údolní nádrži nad Mostkovicemi ve vzdálenosti šesti kilometrů od Prostějova. Její hladina měří kolem 60 hektarů a maximální hloubka se pohybuje mezi 12 až 15 metry. Zadržuje až čtyři a půl milionu metrů krychlových vody, která pak přepadem odtéká k Prostějovu. Přehrada slouží k rekreačním účelům.

Dominantou příměstské rekreační oblasti je bezesporu zámek Plumlov.

Zachovalým projevem lidového stavitelství na Prostějovsku jsou boží muka. S touto drobnou stavbou ve tvaru sloupu nebo pilíře, často se stříškou a křížkem ve vrcholu se setkáte ve volné krajině, na rozcestích nebo na veřejných prostranstvích v obci.

Přírodní rezervace
V okrese je zvláště chráněna příroda. Můžete tam navštívit celkem 45 přírodních rezervací. Tři nejvýznamnější lokality jsou chráněny v kategorii národní přírodní památka. K pozoruhodným chráněným místům patří výsušná a skalnatá místa s typickou suchomilnou vegetací, ale také vlhké louky s mokřadní květenou.

Historické srdce Moravy buší v Olomouci

Nejzajímavější a nejnavštěvovanější jsou krasové oblasti devonských vápenců. Vystupují jako samostatná skaliska s jeskyněmi nebo jsou odkryty v zaniklých vápencových lomech.

Unikátní jsou naleziště slatinné rašeliny u říčky Blaty. Na Prostějovsku je v současnosti vyhlášeno 24 památných stromů nebo skupin stromů. Mezi nimi převažují lípy. Z ostatních druhů jsou zastoupeny buk, dub, platan, jilm, hrušeň, jírovec a javor. Zajímavostí je, že žádný z památných stromů není jehličnan, i když smíšené lesy s přirozeným výskytem jehličnatých druhů se vyskytují roztroušeně na velké části okresu.

Čechy pod Kosířem - zámecký park

Čechy pod Kosířem - pohled ze zámeckého parku

Budova nové radnice v Prostějově se honosí věží vysokou 66 metrů

Autoři:
Nejčtenější

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Další z rubriky

Chalupská slať. V okolí jednoho z nejznámějších míst Šumavy se převaděči často...
Výlet za Králem Šumavy. Projděte si trasu slavného převaděče

Lesem, přes potoky i močály vodil Král Šumavy lidi z Československa do Německa, ještě než se spustila železná opona. Vydejte se s námi po stopách této...  celý článek

Film Dovolená s Andělem trefně popsal odborářské rekreace.
Dovolená nejen s Andělem. Odborářské rekreace dělnický lid miloval

Kdyby v létě 1952 revizor Gustav Anděl nevyjel do zotavovny Jezerka, dnešní generace by zřejmě netušily, jak tehdejší odborářská rekreace vypadala.  celý článek

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu...
OBRAZEM: Nudíte se? Projděte se v létě po hřebenech Orlických hor

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu zatopit, ale převážně jde o parádní relax. Projdete se botanickou zahradou a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.