Hrad ve městě Stirling byl vždy klíčovou pevností Skotska, proto se o něj sváděly drsné boje.

Hrad ve městě Stirling byl vždy klíčovou pevností Skotska, proto se o něj sváděly drsné boje. | foto: VisitBritain

Odhalte tajemství skotských hradů

Začala turistická sezóna a historické památky po celé Británii otevírají své brány veřejnosti. Chystáte se do Skotska? K této části Británie neodmyslitelně patří tajemné staleté hrady a zámky, nejstarší a nejmonumentálnější skvosty britské architektury.

Máte jedinečnou možnost obdivovat středověký poklad, který je ukryt ve "skotských Hradčanech" v Edinburghu, hradní torzo nad jezerem Loch Ness nebo hrad, kde se točila bondovka.

Pořiďte si na svou dovolenou British Heritage Pass, kartu, která funguje jako vstup na britské hrady, zámky, zahrady a další pamětihodnosti. Navíc získáte vstup zdarma do 580 objektů.

Stirling: korunovace nemluvněte

Hrad ve městě Stirling byl vždy klíčovou pevností Skotska, proto se o něj sváděly drsné boje. Hrad byl vybudován na vulkanické vyvřelině ze tří stran obklopené strmými útesy – to je ideální obranné zasazení do krajiny.

První zmínka o hradu v historických pramenech pochází z roku 1110, většina dochovaných budov však pochází z 15. a 16. století. Stirling sloužil až do 17. století jako rezidence králů z rodu Stuartů. Královský palác, který nechal postavit Jakub V., byl prvním renesančním palácem v Británii. Roku 1543 tu byla ve věku devíti měsíců korunována Marie Stuartovna.

Hrad byl nejméně osmkrát obléhán, Skoty i Angličany. Opevnění, které návštěvníci mohou obdivovat dodnes pochází z 18. století, v té době byl hrad naposledy obléhán.

Soukromá armáda z Blair Castle

Skotsko

Blair Castle je sídlem rodu Murray, vévodů z Athollu. Ti mají unikátní výsadu – jako jediní v Evropě mohou mít vlastní armádu – The Atholl Highlanders (Horaly z Athollu). Oficiální status této armádě udělila královna Viktorie, kterou ozbrojenci v roce 1844 provázeli po hrabství Pertshire.

Armádu dnes tvoří kolem sta mužů a každý rok v květnu je můžete vidět na slavnostní přehlídce, kdy se do regimentu nabírají noví rekruti. Blair Castle je také posledním hradem Británie, který byl obléhán. Stalo se tak v roce 1746, kdy byl hrad v držení hannoverské dynastie a Lord George Murray, bratr vévody z Athollu a generál prince Charlese Edwarda Stuarta, se ho snažil dobýt zpět. Neúspěšně.

Monstrum z Glamisu

Skotsko

Roku 1821 se narodil jedenáctému hraběti ze Strathmoru syn Thomas. Podle dobových záznamů brzy po narození zemřel. Jak už tomu ale bývá, začaly se však šířit zvěsti o tom, že dítě žije, ale protože se narodilo deformované, bylo nutné ho ukrýt do tajné místnosti a držet ho před veřejností.

Zprávy o dětské příšeře pronikly mezi lidi, po kraji kolovaly historiky o nelidském řevu, který přichází z útrob hradu. Každému hraběcímu synovi je prý v den jeho 21. Narozenin sdělena pravda o děsivém rodovém tajemství. Tajnou komnatu mohou znát jen tři muži v jeden čas. Říká se, že glamiské monstrum žilo nepřirozeně dlouho, až do roku 1921, kdy podivné zkazky o Glamisu ustaly.

Tajemný Urquhart

Skotsko

Na skále nad jezerem Loch Ness trůní ruiny hradu Urquhart, ve středověku jedné z nejrozlehlejších pevností ve Skotsku. Historie opevnění nad slavným jezerem se datuje do 6. století našeho letopočtu, kdy v této oblasti obracel irský misionář sv.Columba na křesťanskou víru Pikty.

Se sv.Columbou je také spojen první zaznamenaný kontakt s jezerní příšerou. Misionář byl svědkem toho, jak obluda napadla plavce. Zahnal ji však křížem a kletbou. Od té doby se prý lidem vyhýbá. Kdysi mocný hrad byl vyhozen do povětří během jakobínského povstání a zbylo z něj jen torzo. Přesto je neustále v obležení turistů, kteří ze zbytků hradeb bedlivě zkoumají hladinu jezera Loch Ness v naději, že rozluští jeho tajemství.

Filmový Eilean Donan

Skotsko

Jeden z nejfotogeničtějších skotských hradů vyrostl na počátku 13. století na jezeře Loch Duich jako obrana před vikinskými nájezdy. Byl svědkem mnoha bojů mezi skotskými klany, z nichž nejvýrazněji se do historie hradu zapsal klan Mackenziů z Kintailu a klan Marcaeů. V roce 1719 během Jakobitského povstání hrad dokonce okupovala a poničila španělská vojska.

Hrad prošel v letech 1919 až 1932 rozsáhlou rekonstrukcí a z této doby pochází dnes již charakteristický, který usnadňuje k této památce přístup. Víte, že interiér a exteriér hradu si zahrál ve spoustě filmů? Natáčel se tu například Highlander (1985) nebo bondovka Jeden svět nestačí (1999).

Největší klenotnice

Skotsko

Edinburgský hrad má mnoho společného s Pražským. Tyčí se na kopci nad Starým a Novým městem, v jeho útrobách jsou uloženy skotské korunovační klenoty (nejstarší v Británii) a pod ním teče údolím řeka. Edinburgh byl už v 16. století impozantní pevností, královským palácem, hlavní zbrojnicí a pokladnicí.

V letech 1571 – 1573 byl z velké části rozbombardován při skotském povstání šlechty proti královně. Během tohoto obléhání vzaly za své vysoké hradní věže, část paláce a také hradeb. Edinburgh ale nepadl – tento hrad nikdy nebyl dobyt silou.

VisitBritain fanouškům Británie doporučuje sledovat soutěže na Facebooku či Twitteru.

Další informace o Londýně a Velké Británii hledejte na www.visitbritain.cz.

Britská královská rodina