Od feniků k Euru

Začátkem tohoto roku začali obyvatelé 12 států Evropské unie platit novou jednotnou měnou - Eurem. Výjimku nepředstavovalo ani Rakousko. Původní měnou - šilinkem tak mohli obyvatelé a turisté platit ještě v lednu a únoru. Od zítřka, tedy od 1. března si však lidé budou moci v metropoli na Dunaji objednat vídeňskou kávu a nějaký dobrý sachrdort pouze v případě, že budou mít v kapse dostatečný počet Euro.

Čím vlastně Rakušané v minulosti platili? Odpověď nabízí současná výstava ve vídeňském Historickém muzeu.

První mincovnu nechal na území Vídně zřídit ve 12. století Leopold V., vévoda z Babenbergu. Tím započala éra vídeňského feniku, během níž se město na Dunaji stalo centrem obchodu. Na sklonku středověku však fenik přestal stačit jako platidlo při větších peněžních transakcích. Za vlády císaře Maxmiliána I. začaly být raženy větší stříbrné mince: tolary, guldeny a krejcary, které koncem 19. století vystřídaly koruny a halíře.

Za panování Marie Terezie platili Vídeňané také měděnými mincemi a poprvé i papírovými bankovkami. Šilink spatřil světlo světa v roce 1924 a výrazně tehdy přispěl k překonání poválečné hospodářské krize.

Výstava potrvá do 24. března. Historické muzeum sídlí na náměstí Karlsplatz, ve 4. vídeňském obvodu. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné je 3,60, snížené 1,40 Euro. V pátek dopoledne je vstup zdarma. Parkovat je možno v garážích Karlsplatz, v ulici Mattiellistrasse 2-4.

informace lze získat na tel. čísle: 00 43 1 505 87 470, nebo na internetové
adrese: www.museum-vienna.at.