Ochranáři odmítají lov bajkalských tuleňů

K zákazu komerčního lovu unikátních sladkovodních tuleňů v jezeře Bajkal, ohrožených rozsáhlým bezohledným pytlačením, vyzvala ruská pobočka mezinárodního ekologického hnutí Greenpeace. Podle ní by měl být povolen pouze tradiční lov těchto ploutvonožců v malém rozsahu pro potřeby domorodého obyvatelstva. Podle předběžných odhadů se populace bajkalských tuleňů scvrkla na 55.000 kusů, praví se v prohlášení, které Greenpeace vydalo po návratu své expedice k břehům jezera, jež tamní situaci hodnotila v dubnu a květnu. Ve srovnání s rokem 1994 žije v jezeře již jen zhruba polovina původního počtu těchto vzácných savců.

Na severním břehu Bajkalu neobjevili členové mise Greenpeace ani jedinou obydlenou tulení díru, ačkoliv podle oficiálních záznamů by zde mělo žít na 5000 zvířat. Na pytláky však narážela expedice velice často.
   

Ceněná tulení kožešina je letos podle zprávy Greenpeace od lovců odkupována za 1000 rublů (34 dolarů) za kus - ve srovnání se 700 rubly (24 dolary) v loňském roce. Jde o poměrně značnou částku v zemi, kde průměrný měsíční plat nedosahuje ani 100 dolarů.
   

Úřady, potýkající se s palčivým nedostatkem financí, si mohou dovolit platit pouze sedm nebo osm inspektorů pověřených stíháním pytláků u Bajkalu v době vrcholící lovné sezóny. Na jednoho inspektora tak připadá dohled nad 1000 kilometrů čtverečních jezerní plochy.
   

Sibiřské Bajkalské jezero představuje zhruba 20 procent světových zásob sladké vody a je domovem téměř 1000 druhů fauny, která nežije nikde jinde na světě. Také mnohým z těchto živočichů hrozí vyhubení vinou znečišťování životního prostředí a pytlačením.

Bajkal - jezero mnoha tváří.


Témata: Rusko