Třináctý ročník akce Balóny nad Telčí (17. července 2009).

Třináctý ročník akce Balóny nad Telčí (17. července 2009). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Oblohu nad Telčí obsadily balony. Snad na celý víkend

  • 10
V pestrobarevnou oblohu rozzářenou barevnými bublinami balonů se ráno proměnilo nebe nad Telčí. Jejich víkendové setkání ale může ohrozit počasí. Balony nemohou létat v prudkém větru, v bouřce ani prudkém dešti. To vše ale hlásí meteorologové na víkend.

Na 13. ročník nesoutěžního setkání příznivců balonového létání, nazvané Balóny nad Telčí, se do města UNESCO sjelo osmnáct posádek.

V pátek, v sobotu a v neděli budou horkovzdušné balony startovat z náměstí Zachariáše z Hradce, zámeckého parku a okolí města. Starty budou ráno mezi 6. a 7. hodinou a večer mezi 19. a 20. hodinou. V neděli jenom ráno.

Třináctý ročník akce Balony nad Telčí (17. července 2009)

Vše ale záleží na počasí. "Podmínky, které nám určuje počasí, jsou skutečně ostré. Nesmíme do silného větru, do deště, bouřek a nesmí přecházet fronta. Ideální vítr je do 3 metrů za sekundu. Úplné bezvětří nám ale také nedělá dobře. Důležitá je také dobrá viditelnost, nesmějí být ani mlhy," vypočítává Petra Stejskalová, ředitelka akce.

Třináctý ročník akce Balony nad Telčí (17. července 2009)

A právě počasí na Vysočině má být od dnešního podvečera bouřlivé a deštivé. Při pátečním ranním startu se ale povedlo a bylo pro balonové létání ideální.

Třináctý ročník akce Balony nad Telčí (17. července 2009)

V případě nepříznivého počasí se lety zruší několik hodin před plánovaným startem. "U balonu je to všechno otázka síly a směru větru, jakým směrem a jakou rychlostí v danou chvíli fouká, tak daleko balon doletí. Během hodiny to může být pět nebo také 15 kilometrů. Slíbit se nedá nic. Balon si prostě s vámi dělá, co chce," popsala Petra Stejskalová.

Obdobných setkání příznivců horkovzdušných balonů je v Česku jen několik, třeba v Kardašově Řečici anebo u hradu Bouzov. Děti letenku jako zážitkový dárek kupují třeba rodičům. Přijde na 4500 až 7000 korun podle typu balonu, počtu lidí na palubě a lokality. Vzrůstá také počet pilotů, kterých je v Česku asi 150. Další se mohou vyškolit u asi dvaceti instruktorů.

Létání horkovzdušným balonem je finančně poměrně náročným koníčkem. Pilotní kurz může stát až čtvrt milionu, nový balon lze pořídit za milion korun. K tomu je nutné dobré terénní auto a je třeba počítat i s nemalými provozními náklady. To vše ale podle milovníků balonového létání vyvažuje volnost, svoboda a nádherné pohledy z výšky.

, ,