Objevování Terra Australis Incognita

  • 3
Bájný kontinent Terra Australis Incognita, který se měl podle učenců své doby nalézat na jižní polokouli a svojí hmotou vyvažovat kontinentální masy severní polokoule, pravděpodobně poprvé spatřili Portugalci. V roce 1516 si totiž Portugalsko vystavělo malou opevněnou osadu na ostrově Timoru a dozajista se některé z lodí přiblížily i severním oblastem Austrálie.

Z této doby pocházejí první nezřetelné náznaky o větších ostrovech na jihovýchodě od Timoru. Pro tehdejší námořníky však pusté a písčité, místy nebezpečně skalnaté pobřeží, bylo málo lákavé. V tehdejší době byl prvořadý zájem námořníků o obchod s kořením, které takto nehostinné pobřeží očividně nemohlo nabídnout.

Mnohé lodě skončily na dně oceánu
Zvěsti portugalských námořníků o pustých ostrovech dorazily i do Holandska, které bylo jednou z námořních velmocí tehdejšího světa.

V průběhu 16. století byla prozkoumávána nová námořní cesta do Indie s využitím větrů vanoucích od Kapského města na východ. Lodě Holanďanů a možná i Britů se tak zcela jistě dostaly až k západnímu pobřeží Austrálie, kde obvykle ztroskotaly, aniž by o objevení nové pevniny podaly zprávu. Zbytky nákladů těchto lodí byly nalezeny ve větších hloubkách západoaustralských pobřežních vod.

Protokolárně byla Austrálie objevena jako poslední až v 17. století. Do té doby zůstávala pro svou odlehlost od tradičních průzkumných tras především portugalských mořeplavců mimo dosah a zájem Evropanů.

Austrálii objevili oficiálně Holanďané
Podle historických pramenů byl prvním mužem, který spatřil australské břehy a podal o tom hodnověrnou písemnou zprávu, Holanďan Willem Janszoon. Tento kapitán vyplul v roce 1605 z přístavu Batavia (dnešní Jakarta) na průzkumnou cestu podél jižního pobřeží Nové Guineje a během cesty veplul do Carpentarského zálivu a dostal se až na dohled severního australského pobřeží.

Od roku 1616 se datují nizozemské výzkumy nového kontinentu, nazvaného tehdy Nové Holandsko. Toho roku kapitán Hartog zmapoval první část západního pobřeží Austrálie. Roku 1627 holandský kapitán Thyssen veplul do Velkého australského zálivu a zmapoval pobřeží Nullarborské krasové tabule.

O rok později 1628 objevil a zmapoval kapitán De Witt pobřežní oblasti regionu Pilbary a část pustého písčitého pobřeží na severu. Roku 1629 byla v jihozápadní Austrálii objevena kapitánem Pelsartem velká řeka s širokým ústím, která byla nazvána Labutí řeka, Swan River. Holanďané se však o pusté vnitrozemí příliš nezajímali a prozatím se omezili jen na důkladné zmapování pobřeží.

Ilustrační mapka Austrálie.