Novomlýnská vodárna - ideální vyhlídka

Věž Novoměstské vodárny Novomlýnské, jak nám ukazují staré nákresy a letitá vyobrazení, stála kdysi přímo nad vodou. Dnes se ale, v důsledku regulace Vltavy, ocitla na okraji zástavby bývalé Petrské čtvrti. Jestli se ptáte, kde tato čtvrť bývala, vzpomeňte si na Petrské náměstí a jeho okolí. Určitě víte, kdy býval klub Bunkr, kde je Black Market atd.

Už roku 1484 tu věž stála, ale až v roce 1500 se rada Nového Města pražského usnesla o výstavbě vodovodu v této části města. Podobu původní věže a způsob realizace stavby neznáme. V  roce 1536 byla na tomto místě zbudována dřevěná věž, která sloužila až do 80. let 16. století. Po požáru v roce 1582 byl objekt v srpnu téhož roku dostavěn. Z roku 1602 se dochovala zpráva, která konstatuje zchátralost této stavby.

Nová věž byl vystavěna mezi lety 1602 až 1606 z kamene na dubových pilotách. Novostavba byla mimořádně výstavná. Měla osm pater, z nichž posledním byl tzv. „lusthaus“ s dvanácti okny po třech na každou stranu. Mezi okny byly nástěnné malby českých panovníků od Přemysla až po Rudolfa II. Věž byl kryta cihelným krovem (možná pálenou krytinou).

Přečtěte si I. až III. díl seriálu o pražských vodárenských věžích:

Jak to bylo se Staroměstskou vodárnou?

Mánes - pozorovatelna StB!

Nejmalebnější je Malostranská vodárna!

A teď dejme na chvíli slovo kronikám, které komentují natržení věže dne 6. února 1655: „...původem velké povodně a ledového štukoví, též velkého dříví, a potom se na dví roztrhla, díl jeden na tu stranu, kde prkenná pila, druhý pak do vody k Letné patřící padl a sesul, takže z toho rozkošného stavení v malém okamžení hromada rumu nepříliš velká s podivením všech na to se dívající spatřovala.“ V této části města pak nastal kritický nedostatek vody, a tak došlo poprvé v historii k připojení distribuční sítě Novomlýnské vodárny na vodovodní síť vodárny Šítkovské.

Roku 1658 byla dostavěna věž, která stojí dodnes. Půdorys a řešení provozu bylo pravděpodobně stejné, jako u předešlé stavby. Stavitelé udělali změny pouze se střechou, která dostala stanový tvar. Novomlýnská vodárna sloužila do roku 1877.

Tato renesanční vodárenská věž je vystavěna z lomového kamene, obložena pískovcovými kvádry. Má čtvercový půdorys se vstupem od řeky. Pyšní se šesti podlažími, jednotlivá patra jsou od sebe oddělena dnes odlámanými římsami. V horní části věže se zachoval vytesaný letopočet 1724. Co přesně vyjadřuje, se už dnes asi nedozvíme.

Konstrukce Novoměstské Novomlýnské vodárny je, vzhledem k ostatním pražským věžím, jednoduchá. Stavba je nejmladší pražskou vodárenskou věží. Byla stavěna jako dva kvádry, mezi nimiž stoupá levotočivé schodiště. V šestém podlaží věže, kde byla kdysi pánev na vodu, je dnes upravený a nevyužívaný vyhlídkový prostor.