Nové muzeum v Božím Daru

Stálou výstavu z historie a současnosti Krušných hor otevřelo dnes Karlovarské muzeum v objektu Informačního centra v Božím Daru na Karlovarsku. "Věřím, že muzeum přispěje k propagaci krušnohorského regionu," řekl při vernisáži starosta obce Jan Horník.
Muzeum Boží Dar vystavuje mimo jiné exponáty věnované těžbě stříbra a cínu, který se v Krušných horách začal těžit v první polovině 16. století. "Je zde například model dolu, kterých byla v oblasti celá řada," poznamenala pracovnice infocentra Iva Králová.
    Návštěvníci zde mohou zhlédnout zmenšeninu naučné stezky Božídarské rašeliniště, řezbářskou tvorbu někdejších obyvatel nebo speciální nářadí na úpravu rašelinových borek, které se používaly na otop místo drahého uhlí a dřeva.
    K vidění jsou i pomůcky na tradiční domácí textilní výrobu, k níž patřilo šití rukavic a punčoch, paličkování krajek či vyšívání. Zmínky jsou i o dalších zdrojích obživy horalů, jako byl sběr borůvek a hub, výroba krabic nebo pašování zboží přes hranice do Německa.
    Příprava muzea trvala tři roky. Jeho vznik iniciovala před časem božídarská rodačka Adele Theimerová, která ze svého současného bydliště v německém Ambergu přivezla řadu exponátů.
Další předměty poskytl autor výstavy, karlovarský historik Stanislav Burachovič. Celkové náklady na vybudování muzea přesáhly 2,5 miliónu korun, z nichž částí přispěl česko-německý Fond budoucnosti a Evropská unie z programu Phare.