Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové Mexiko: příliš horké, aby vás nechalo chladným

aktualizováno 
Není to bohatá Kalifornie, kde teče ropa proudem a filmové hvězdy rozhazují miliony dolarů. Ani famózní Arizona se svým nepřekonatelným Grand Canyonem a rudými skalami v Monument Valley. A přesto všechno, co uvidíte v Novém Mexiku, v jednom z nejmladších států USA, ve vás zanechá hluboké stopy.

Přitažlivost a kouzlo tohoto koutu světa lze jen obtížně popsat. Na první pohled nehostinná a žáru slunce podléhající země se však na druhý pohled mění jako kaleidoskop. Od severu k jihu a od západu k východu.

Na hranicích s Coloradem, pod Skalnatými horami (Rocky Mountains) dotýkajícími se nebe, stojí na stráži hluboké lesy, jež svými chatovými koloniemi připomínají prázdninovou sezonu v jižních Čechách. Sežeňte si rychlé a silné auto, což ve Státech není problém, a vydejte se na jih po nejbližším poledníku.

Zelené pastviny, z nichž se nakonec vyklube dokonale maskovaný kráter sopky, vysoké hory s lyžařskými středisky, kde se zima jen tak nevzdává a sněhu je výš než po kolena, náhorní plošiny s opuštěnými městy duchů z předminulého století, Carlsbad (čti Karlovy Vary) se svými okouzlujícími podzemními jeskyněmi i divoké a vyprahlé pouště, z nichž na nejvyšším stupínku stojí jedinečné White Sands neboli Bílé písky. Film, který se vám bude odehrávat před očima, bude mít tisíc a jednu barvu a žádný konec.

Zvlášť severní část Nového Mexika dokáže takové představení zprostředkovat do nejmenších detailů. Bod, kdy se kyprá zelená tráva změní na polopoušť, můžete určit na centimetr přesně. Přehoupnete se po High Road za Chimayó, nadechnete se, uvidíte z nadhledu poprvé v životě Santa Fe a jste si jisti, že v téhle zemi nejste naposledy.

NOVÉ MEXIKO KROK ZA KROKEM

NESMRTELNÉ SANTA FE

Bylo označeno za nejzdravější město Ameriky. Paří k těm několika místům na Západě, kde se dá nejlépe žít. Santa Fe, metropole Nového Mexika, zatím ještě odolává přívalu turistů.

Vysoké domy uvidíte jen zřídka, celé město ve stylu architektury adobe je rozpuštěno na značném prostoru ve zdejší poněkud vyprahlé krajině. Desítky galerií a výstavních prostor, známá muzea i nejstarší kostel a dům v USA - nic z toho nelze vynechat.

INDIÁNSKÝ TAOS

Místo, kde se usídlily nejstarší rodiny původních amerických obyvatel USA, je dnes městem galerií a obchodů se suvenýry. Na indiánské stopy narazíte prakticky všude. V městečku na úpatí hor Sangre de Cristo Mountains se skvěle mísí současné s dávno minulým, americké s hispánským i komerční s autentickým. Taos je výchozím bodem do lyžařské oblasti Taos Ski Valley.

NEJKRÁSNĚJŠÍ KOSTEL JIHOZÁPADU

Oblast na sever od Santa Fe je lesnatá a zelená. Uprostřed ní, u silnice High Road (asi proto, že se žene zdejšími horskými masivy) mezi Taosem a Santa Fe, leží vesnice Chimayó. Veskrze mexická bašta nabízí k prohlídce jeden z nejkrásnějších španělských koloniálních kostelů. To však není všechno. Místní restaurace Rancho de Chimayó, pyšnící se datem "narození" 1695, je nejvyhlášenější tradiční restaurací v Novém Mexiku.

NÁRODNÍ MONUMENT BANDELIER

Původní indiánská skalní obydlí v údolí říčky El Rito de los Frijoles jsou výletem proti toku historie. Je to možnost, jak poznat kulturu původních obyvatel v době, kdy v Čechách vládli Přemyslovci.

Nebojte se prolézat skalní místnosti, prozkoumávat indiánské graffity či vyšplhat po žebřících 30 metrů vysoko a poté se spustit do ceremoniální kruhové konstrukce zvané kiva, kde se odehrávaly náboženské obřady a kudy odcházely duše zemřelých do věčných lovišť.

ÚDOLÍ RIO GRANDE

Nejslavnější indiánská řeka, Rio Grande, protíná Nové Mexiko v ostrém zářezu. Na severu, nedaleko městečka Taos, roztíná zemi hlubokým kaňonem, nad nímž se klene most Rio Grande George Bridge. Pohled dolů je trochu děsivý; řeka se dravě dere kupředu a úbočí skal odmítají propustit sluneční svit až do srdce divokého proudu. K řece můžete sejít po několika vyznačených stezkách, proletět se nad ní letadlem či ji sjet na raftu.

TAOS PUEBLO

Nejstarší dodnes používanou a životem tepající indiánskou vesnici v USA nelze prostě minout. Ačkoli je komerce cítit na každém kroku, milovník Divokého západu to zdejšímu kmeni rád odpustí. Dvě velké, několikapatrové budovy z nepálených cihel na centrálním "náměstí" daly vzniknout typické architektuře - adobe. Pueblo pod vysokými horami, v němž se žije bez jakýchkoli výdobytků civilizace, nabízí velmi sugestivní atmosféru.

Pradávný starý hřbitov (na obrázku) jak vystřižený z filmu Sedm statečných či luxusní automobily ukryté v zónách, kam je turistům zakázán přístup, tvoří zajímavý protiklad.

MŮŽE SE HODIT

Časový posun

V Novém Mexiku je časový posun minus osm hodin. V dubnu se přechází, stejně jako v Česku, na letní čas.

Internetové adresy
www.newmexico.org - oficiální internetové stránky Nového Mexika obsahují množství odkazů na nejrůznější historické i přírodní skvosty a pozoruhodnosti. Na stránkách si můžete prohlédnout fotografie a také videozáznam.

www.santafechamber.com, www.santafe.org - stránky města Santa Fe nabízejí řadu užitečných informací včetně kalendáře kulturních akcí či aktuální předpovědi počasí. www.taoschamber.com - na adrese najdete vše, co potřebujete vědět o Taosu a jeho okolí, tipy na výlety či nabídku ubytování.


 

Santa Fe v Novém Mexiku

NEJKRÁSNĚJŠÍ KOSTEL JIHOZÁPADU. Oblast na sever od Santa Fe je lesnatá a zelená. Uprostřed ní, u silnice High Road (asi proto, že se žene zdejšími horskými masivy) mezi Taosem a Santa Fe, leží vesnice Chimayó. Veskrze mexická bašta nabízí k prohlídce jeden z nejkrásnějších španělských koloniálních kostelů. To však není všechno. Místní restaurace Rancho de Chimayó, pyšnící se datem "narození" 1695, je nejvyhlášenější tradiční restaurací v Novém Mexiku.

ÚDOLÍ RIO GRANDE. Nejslavnější indiánská řeka, Rio Grande, protíná Nové Mexiko v ostrém zářezu. Na severu, nedaleko městečka Taos, roztíná zemi hlubokým kaňonem, nad nímž se klene most Rio Grande George Bridge. Pohled dolů je trochu děsivý; řeka se dravě dere kupředu a úbočí skal odmítají propustit sluneční svit až do srdce divokého proudu. K řece můžete sejít po několika vyznačených stezkách, proletět se nad ní letadlem či ji sjet na raftu.

NÁRODNÍ MONUMENT BANDELIER. Původní indiánská skalní obydlí v údolí říčky El Rito de los Frijoles jsou výletem proti toku historie. Je to možnost, jak poznat kulturu původních obyvatel v době, kdy v Čechách vládli Přemyslovci. Nebojte se prolézat skalní místnosti, prozkoumávat indiánské graffity či vyšplhat po žebřících 30 metrů vysoko a poté se spustit do ceremoniální kruhové konstrukce zvané kiva, kde se odehrávaly náboženské obřady a kudy odcházely duše zemřelých do věčných lovišť.

TAOS PUEBLO. Nejstarší dodnes používanou a životem tepající indiánskou vesnici v USA nelze prostě minout. Ačkoli je komerce cítit na každém kroku, milovník Divokého západu to zdejšímu kmeni rád odpustí. Dvě velké, několikapatrové budovy z nepálených cihel na centrálním "náměstí" daly vzniknout typické architektuře - adobe. Pueblo pod vysokými horami, v němž se žije bez jakýchkoli výdobytků civilizace, nabízí velmi sugestivní atmosféru. Pradávný starý hřbitov (na obrázku) jak vystřižený z filmu Sedm statečných či luxusní automobily ukryté v zónách, kam je turistům zakázán přístup, tvoří zajímavý protiklad.

Taos Puebla je nejstarší indiánskou vesnicí v USA bez výdobytků civilizace

Autoři:
Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Další z rubriky

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.