Nové cyklostezky spojují nejhezčí oblasti regionu

Díky dvěma novým cyklostezkám mohou turisté dojet na kole z Frýdlantu nebo Hrádku nad Nisou až do Drážďan. Stezky - Pohodová mezi Andělkou a Hejnicemi a Pašerácká mezi Andělkou a Hrádkem nad Nisou spojují nejkrásnější místa regionu. Dohromady měří přibližně šedesát pět kilometrů. "Pohodová má dvacet šest kilometrů, a jak její název napovídá, je určená pro klidné projížďky. Na delší Pašerácké sice najdou turisté trochu ostřejší stoupání, zato se na dvou místech dostanou za hranice," uvedla Jitka Doubnerová ze Společnosti pro Jizerské hory, která se na přípravě tras podílela.

V německé Hartavě ústí Pašerácká stezka do naučné cyklostezky, která zájemce provede po starých důlních dílech Horní Lužice. "Odtud se dá najet na německou síť cyklotras. Tam jsou o pořádný kus před námi, takže se dá na kole dojet třeba do Drážďan a dokonce i do Berlína," prozradila Doubnerová. Na dvou turistických přechodech v Hartavě a v Andělce přitom neplatí omezení malého pohraničního styku, takže přes ně mohou přecházet i lidé, žijící více než dvacet kilometrů od
hranic.

"Vyznačením cyklostezek naše práce nekončí. Musíme ještě dostavět cestu u Albrechtic," dodala Doubnerová. Tam totiž cyklisté stále musí překonat kousek cesty po frekventované silnici. Všude jinde, kde by cyklistům hrozilo nebezpečí, vedou
stezky mimo běžné silnice. "Hlavně ve městech a ve vesnicích jsme chtěli cyklisty odvést od silničního provozu," vysvětlila Doubnerová. V budoucnu by na české stezky měli navázat i Poláci, kteří v okolí Bogatynie plánují hustou síť.

"Ideální by bylo, kdyby i u nás fungoval podobný systém, jak v Německu. Tam mají
celostátní síť hlavních cyklostezek, po kterých se dá dojet opravdu skoro kamkoli. Z hlavních stezek potom odbočují různé místní cesty k zajímavostem a památkám." Frýdlantský výběžek, sužovaný vysokou nezaměstnaností, si od nových cyklistických tras slibuje především oživení turistického ruchu. "Všichni máme
zájem sem přilákat lidi. K tomu se časem přidá i nabídka ubytování,  občerstvení po cestě a další infrastruktura," usoudila starostka Višňové Marie Matušková.

Frýdlantské pohraničí má turistům co nabídnout, ať už jde o přírodní krásy nebo historické památky. "Stezky vytvořily takovou páteř, a teď by si vesnice mohly začít stavět odbočky ke svým zajímavostem," pokračovala. Nakonec by podle ní měl vzniknout podrobný průvodce místními cyklostezkami, aby turisté našli přesně to, co hledají. Souhlasí s ní i starosta Frýdlantu Jindřich Wurm. "Nic nepřijde hned. Asi nemá cenu budovat nějaké velké zázemí pro jednu cyklostezku, ale až se síť trochu rozvine a lidé o ní budou vědět, nabalí se na ní i navazující služby."

K nim patří například i ve světě oblíbená agroturistika. Lidé z měst si jezdí odpočinout na zemědělské usedlosti, kde pomáhají třeba při senoseči. "V zahraničí se tomu říká Greenways - zelené cesty. Turisté vlastně šetrně pomáhají  rozvoji regionů," doplnila Doubnerová.