Nová cestovatelská horečka: Kambodža

Nezávislé cestovatele a batůžkáře zachvátila horečka jménem Angkor Wat. To je největší hit posledních dvou sezon v Asii. Ale pozor, nedělejte stejnou chybu jako ti, kteří jedou pouze sem. Objevte celou krásu tajemné a před pár lety ještě zapovězené Kambodže. Země, zmítaná diktátorským režimem, komunismem i občanskou válkou, je plná úchvatných přírodních i kulturních památek.
Kambodža, pláž u Sihanoukville

Kambodža, pláž u Sihanoukville | foto: Profimedia.cz

"Krvavá" perla Asie

Na prvním místě stojí samozřejmě slavný komplex starobylých angkorských chrámů, jejichž velkolepost oceněná zařazením na seznam UNESCO přitahuje do země statisíce turistů. Většina návštěvníků však zůstává pouze zde - den či dva si prohlížejí slavné ruiny chrámů z doby mocné khmerské říše, což rozhodně nemůže stačit, a pak zmizí ze země. Ke své škodě. Pravá Kambodža je úplně jiná než turistická rezervace se značkou Angkor.

Kambodža, Angor wat

Rusové skupují ostrovy

Ale pospěšte si. I tady je to na hraně. V posledních dvou třech letech proudí do celé země stále více a více turistů. A spolu s nimi přichází dravý nadnárodní kapitál s cílem připojit i Kambodžu k celosvětové říši globalizace.

Bohatí Rusové skupují malé ostrůvky u pobřeží na jihu země a budují na nich luxusní pětihvězdičkové resorty, další společnosti investují do parcel v hlavním městě, na nichž rychle rostou první mrakodrapy. Peníze mocných začínají brousit zašlý drahokam, aby z něj za pár let vytvořily stejnou megapoli, jakou je dnes Bangkok či Singapur. 

Ale ještě není nic ztraceno. Phnompenh, i když se počet obyvatel už rozrostl na dva miliony, stále představuje tak trochu přerostlou koloniální vesnici. Můžete se tu snadno vrátit do starých dobrých časů - na ulicích se prodávají skvěle propečené francouzské bagety, k mání jsou pečené žáby a především vychlazené kambodžské pivo Angkor. Mimochodem, tuhle značku najdete i na státní vlajce či cigaretách.

Diamantový Buddha

Phnompenh, město ležící u soutoku velké jezerní řeky Tonlé Sap a majestátního Mekongu, patří k nejromantičtějším metropolím Asie. Najdete zde široké francouzské bulváry, koloniální architekturu či rozkošný areál kolem královského paláce, který rozhodně stojí za návštěvu.

Hlavním magnetem je stříbrná pagoda se zlatou sochou Buddhy ozdobenou dvěma tisíci diamanty, ale nás mnohem více uchvátila zahrada kolem pagody, v níž vládne doslova nadpozemský klid. Zahradu kolem dokola lemuje dlouhá zeď ozdobená nekonečným příběhem indické Rámájany - jednotlivé výjevy z legendárního eposu jsou vymalovány na desítkách obrazů. Pro Čechy je navíc zajímavé, že zdejší král Norodom Sihamoni je jediným monarchou na světě, který mluví plynně česky. Není divu, když studoval v Praze.

Jenže turisty daleko více než královské dědictví přitahují mladé kambodžské krásky. Právě Phnompenh je dnes považován za nové město lásky (muži nasycení Thajkami sem spěchají z Bangkoku za novým dobrodružstvím a příznivějšími cenami). Na ulicích a v hospodách potkáváte každý večer stovky smíšených párů, nevěstince zde rostou jako houby po dešti... A bohužel společně s tím roste také počet obyvatel nakažených virem HIV.

Kambodža, Phnom Penh

Minové prokletí

Hlavní otázka turistů v souvislosti s Kambodžou zní: A už je tam bezpečno? Skutečně bezpečno? A co ty jejich nášlapné miny?

Začněme od konce. Min je v zemi ještě spousta - armáda má desítky družstev, která pomalu s pomocí minohledaček čistí nebezpečná území; k hledání min se zde používají také speciálně cvičení psi. Všechny turistické lokality jsou však již čisté. Na druhou stranu všude kolem sebe vidíte spousty žebráků, kterým mina utrhla jednu či obě nohy.

Zdejší specialitou jsou také žebravé orchestry. O co se jedná? Před vyhlášenými restauracemi, ale také u některých chrámů v Angkoru, sedí na zemi sedm či osm muzikantů bez nohou, kteří se živí hraním a možná ještě více žebráním. A nyní k první otázce. Ano, v Kambodži je dnes paradoxně bezpečněji než v sousedním Thajsku, které představuje hlavní turistický magnet jihovýchodní Asie. Poslední útok polpotovských partyzánů na turisty se odehrál před dlouhými deseti lety.

Muzeum genocidy

Krutá historie však nesmí být zapomenuta, a proto by si měl každý návštěvník hlavního města udělat čas na prohlídku muzea krvavého režimu Rudých Khmerů Tuol Sleng, což v překladu znamená Pahorek jedovatých stromů. Bývalé francouzské lyceum, které diktátor přeměnil na vězení s mučírnou, je děsivou připomínkou polpotovských zvěrstev. Po zhlédnutí expozice se nikdo nemůže divit zvláštním značkám, které v areálu zakazují smích.

Pol Pot považoval lékaře, učitele či mnichy za parazity a vyhnal je na pole pracovat. Současně zrušil peníze, uzavřel hranice a pro odpůrce svých vizí zřídil koncentrační tábory. Dozorci se sadismem dokumentovali své zločiny, fotili oběti, které kvůli nedostatku střeliva ubíjeli mačetami. Během teroru zahynul v buddhistické zemi minimálně milion lidí, ale samotný diktátor Pol Pot dožil v poklidu ve své chatě v pralese na hranici s Thajskem.

Kambodža, Phnom Penh

Luxusní pláž pro chudé

A jaká jsou další lákadla země? Vedle Angkoru se nejvíc jezdí na pobřeží do města Sihanoukville. Z hlavního města to sem trvá pouhé tři hodiny autobusem. V okolí nejznámějšího kambodžského letoviska najdete spoustu pláží, restaurací a hotelů. Odtud se dělají také vyjížďky k nedalekým ostrovům.

Může se hodit

Levné volání

Do Kambodže můžete volat již za 5,80 Kč za minutu.

www.klikniavolej.cz

Většina zdejších pláží je však již přeplněná, ale existuje malý figl. Pokud se ubytujete na pláži Serendipity, kde leží spousta plážových restaurací a obyčejných hotýlků s cenou kolem 300 korun za dvojlůžkový pokoj, můžete přecházet na 300 metrů vzdálenou a kilometr dlouhou pláž Sokha, která leží u luxusního hotelu a patří k nejkrásnějším plážím v Asii. Zatímco do areálu hotelu vás samozřejmě nepustí, pláž je volně přístupná - pouze pro cizince, Kambodžané na ni nesmějí.

Další oblíbené atrakce v Kambodži představují vyjížďky na jezero Tonlé Sap, kde jsou k vidění unikátní plovoucí vesnice, či sledování říčních delfínů na řece Mekong u města Kratie.

Kambodža, pláž u Sihanoukville

LEVNÁ KAMBODŽA

Platí se v dolarech a stále je tu levně

Zvláštností Kambodže je její měna. Přestože země má oficiální měnu v podobě rielů, v každém obchodě i v každé tržnici se dá platit v dolarech. Dokonce i místní bankomaty vydávají jak riely, tak i dolary.

Přestože zde ceny pro turisty letí prudce nahoru, je zde stále velmi levně. Jídlo na tržišti je možné pořídit za dvacet korun, v restauraci se dobře najíte za 60 korun. Slušné ubytování s klimatizací v hlavním městě vyjde na 300-400 korun za dvoulůžkový pokoj.

Doprava

Nejjednodušší cesta do Kambodže vede přes Thajsko - z Bangkoku do Phnompenhu či Siam Reapu (odtud se dělají výlety do oblasti Angkoru) létají pravidelné linky a jezdí autobusy či mikrobusy. Vízum v ceně 20 dolarů je možné zaplatit přímo na letišti.

Víza

Češi potřebují pro vstup do Kambodže vízum. O kambodžské vízum je možné požádat na kterémkoliv zastupitelském úřadě v zahraničí nebo přímo po příletu na mezinárodní letiště v Phnompenhu nebo Siam Reapu či na pozemních hraničních přechodech Poipet, Had-Lek a Moc Bai - Bavet. Poplatek je 20 USD. Užitečný web k vízům do Kambodže - ZDE.

















Mapy © Google

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...