Normandské křídové útesy se rozpadají

Nedávné zhroucení křídového útesu u normandského přímořského letoviska Etretat potvrdilo postupující erozi některých částí francouzského pobřeží, které je sice přirozeným jevem, ale v posledních letech jej podle odborníků urychluje lidská činnost. Výletníci na lodi u malebného letoviska Etretat pověstného křídovými útvary ve tvaru ohromných špic a bran mohli s úžasem sledovat, jak se z jednoho útesu utrhl v oblaku bílého prachu kus křídového útesu 70 metrů vysoký a 35 metrů dlouhý. Skála se uvolnila naštěstí v době vysokého přílivu, takže na pláži pod útesy nikdo nebyl a událost se obešla bez obětí.

K podobnému jevu došlo v polovině července v nedalekém Saint-Pierre-en-Port u Fécampu, rovněž naštěstí bez obětí. Zhroucení křídových útesů je v Normandii relativně běžný, i když potenciálně nebezpečný jev, který je součástí přirozeného
procesu eroze pobřeží.
   

Odborníci odhadují, že normandské pobřeží za poslední tři staletí ustoupilo v průměru asi o 160 metrů. Někde ustupuje pobřeží v této části Francie o 20 metrů za století, jinde i o 200 metrů, kolem ústí řek zase postupuje kupředu. Podle geologů se však v posledních asi 20 letech eroze zrychlila. Jednou z příčin je intenzivní zemědělství v oblastech nad útesy, stejně jako jejich urbanizace. Dalším faktorem je
budování mořských hrází a náspů, které zamezují přirozenému pohybu oblázků podél pobřeží.
   

Oblázky vzniklé ze zhroucených útesů jsou jejich přirozenou ochranou proti mořskému příboji. Starostové některých městeček v Normandii se také již rozhodli zavážet některá postižená místa oblázky z jiných departementů.
   

Experti také upozorňují na klimatické faktory a zdůrazňují mimořádné množství letošních srážek, které k erozi přispělo. Potvrdí-li se rovněž oteplování světového klimatu a zvýší-li se hladina moře, eroze normandského pobřeží bude ještě rychlejší.
Roky slavné špice v Etretatu jsou sečteny, poznamenal pesimisticky list Le Figaro.