Normandie - kudy šlapaly vojenské boty v Den D

-
Normandské pobřeží lemují trsy nepoddajné trávy a vraky válečných plavideL. Vlny oceánu se přes ně líně převalují na písčitých plážích, jinde se tříští o vysoká skaliska a útesy. Vysoko nad nimi krouží mlčenlivě racci - jejich siluety zčernalé proti jasnému nebi připomínají stíhačky Spitfire. Padesát pět let uplynulo od největší výsadkové operace druhé světové války, jež pod názvem Den D - Overlord už navždy udělala z jinak opuštěné krajiny normanského pobřeží tíživé memento. A trochu paradoxně i turistický cíl. Zvlněné kopce nad vodami Atlantiku s pochmurnými památkami se vlastně od konce války příliš nezměnily. Zdobí je betonové bunkry a střílny dokumentující někdejší existenci pobřežního Atlantického valu, jenž v délce 4800 kilometrů vybudovalo nacistické Německo od Holandska až po Španělsko. Z velké části jsou tato opevnění přístupna - pohled z jejich průzorů umožňuje živě si představit; co se tu v Den D odehrávalo. Za rozbřesku 6. června 1944 se na obzoru objevily černé tečky. Spojenecká plavidla tu na délce 80 kilometrů vypustila na břeh 135 000 mužů a 20 000 vozidel - německým jednotkám přímo na mušku. Písek pláží Omaha, Utah, Juno a Gold - pojmenovaných americkými válečnými kódy prosákl krví 20 000 mužů, jimž nyní v cypřišovém hájim nad nimi patří bílý kříž. Ti, co nepadli hned v prvních hodinách, sváděli s německými vojsky ua normanské půdě tři měsíce tuhé boje, aby nakonec vítězně došli až do Paříže. Tam, kudy kráčely těžké vojenské boty, dnes proudí stovky turistů.. Místa Dne D se stala jedním z největších muzeí pod širým nebem - devět značených tras provádí zájemce po všech klíčových bodech operace a zahrnuje vzdálenost celkem více než tisíc kilometrů.

1. trasa Overlord - Zteč v délce 72 kilometrů odhaluje důležitá místa vztahující se ke Dni D v anglicko-kanadském sektoru od pravého břehu řeky Orne až po Bayeux - první francouzské město, osvobozené v této válce. Pláže Sword, Juno a Gold leží na této trase.

2. trasa Den D - Jatka ( 130 km) je hlavně poutí po ohromných obětech amerických vojáků, kteří se probojovávali "krvavou Omahou", pláží, nad níž se dnes nachází americký válečný hřbitov s téměř 9 400 kříži. Několik kilometrů za pláží Omaha ční k nebi ze skalnatého břehu třicetimetrový útes Point de Hoc. Za jeho zdolání zaplatilo dva dny po vylodění životy 81 rangerů - amerických příslušníků jednotek zvláštního určení. Ti, kteří útes zdolali, museli být ohromeni - místo celé baterie těžkého dělostřelectva, kterou Němci zavčas přemístili, na ně totiž čekal pohled ne nepodobný dnešnímu - vysoko na útesech těsně vedle sebe posazená řada bunkrů a palebních postavení a německé velitelské stanoviště. Půda je tu dodnes rozrytá až třímetrovými krátery po bombách, ve kterých není radno se šťourat - pod povrchem se totiž prý dodnes mohou skrývat válečné miny a výbušniny. Z výšky útesu je úchvatný pohled na normandské pobřeží čtrnáct kilometrů nalevo se rozpíná pláž Utah, cíl trasy číslo 3. Nese název Cíl - Přístav a je dlouhá 95 kilometrů - od Carentanu po Cherbourg, kde došlo k vysazení amerických parašutistů. Jeden z nich tu dodnes visí zachycený v popruzích svého padáku na střeše kostela ve vesničce St. Mere Eglise - v podobě figuríny životní velikosti. K této příhodě skutečně došlo. Americký parašutista visel zachycen na střeše kostela několik hodin, zatímco pod ním se sváděly boje. Přežil - jen vyzvánění kostelních zvonů mu prý narušilo sluch.

Trasa č.4 - Konfrontace kopíruje po délce 207 kilometrů obtížný postup britských a kanadských vojáků mezi Caen a Vire. Následují Kobra - Průlom, trasa č. 6, jež sleduje postup spojeneckých tanků pod velením generála Pattona ze Cherbourgu až k průlomu fronty u Avranches. Od Avranches k Mortain vede 209 kilometrů dlouhá trasa Protiútok, aby vyústila v Obklíčení - 162 kilometrový okruh odhaluje taktiku obklíčení německých vojsk z jihu a odkrývá místa, kde se odehrávaly nejtěžší boje. Trasa poslední nese název Dokončení ( 128). Vede ve stopách britské, kanadské a polské armády, které se spojily s vojsky americkými a francouzskými, aby dále pokračovaly v osvobozování Evropy.

Bunkry nad pláží Omaha lemují pobřeží Atlantiku

Americký válečný hřbitov na pláži Omaha, která byla ihned po vylodění poseta stovkami mrtvých

Útes Point de Hoc, který dobyli američtí rangeři

Bunkry a krátery po bombách dodnes vrásní Normandii

Na kostele v St. Mere Eglise dodnes visí figurína připomínající amerického parašutistu