Vila rodiny Mandelíků od architekta Jana Kotěry poblíž Kolína bývá označována...

Vila rodiny Mandelíků od architekta Jana Kotěry poblíž Kolína bývá označována za poslední zámeček v Čechách. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Noblesa a styl začátku 20. století: čtyři hotely slavných architektů

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců.

Luhačovice a Jurkovičův dům

Jurkovič je autorem řady luhačovických lázeňských domů, vedle vilky Chaloupka jde například o hotel Jestřabí a vily Valaška a Vlastimila.

Kdekdo ví, že lázním Luhačovice vtiskl začátkem 20. století tvář architekt Dušan Jurkovič a jeho stavby, ovlivněné secesí a lidovým uměním Valašska a slovenských Kysuc. Nejkrásnější z jeho staveb v Luhačovicích je Jurkovičův dům z roku 1902, hotel v samém srdci lázní, přímo u lázeňské kolonády. Nešlo o novostavbu, ale o přestavbu takzvaného Janova domu z 18. století, kdy Jurkovič spojil dvě staré budovy do jediného celku a přistavěl další patro a podkroví.

Nejkrásnější Jurkovičova stavba v Luhačovicích nese jeho jméno – hotel Jurkovičův dům z roku 1902 stojí v samém srdci lázní.

Pro Jurkovičův dům jsou typické pestré barvy a stylový dobový luxus, po kompletní rekonstrukci rozšířený o vymoženosti, bez kterých se moderní lázně neobejdou; je tu bazén, sauna i restaurace pro ubytované hosty. K ubytování zvou i další lázeňské domy s Jurkovičovým rukopisem: vilka Chaloupka, komfortní lázeňský hotel Jestřabí a vily Valaška a Vlastimila. Jurkovič je rovněž autorem hudebního altánu, Vodoléčebného ústavu a Slunečních lázní.

Jeseník a sanatorium Priessnitz

Autorem Priessnitzova sanatoria v lázních Jeseník je krnovský rodák, architekt Leopold Bauer.

Jen o několik let mladší je Priessnitzovo sanatorium v lázních Jeseník od krnovského rodáka, architekta Leopolda Bauera. Zdaleka viditelná budova trůní na vrcholku lázeňského kopce a svými obloukovými lodžiemi připomíná zámecké arkády. Vstupní sál zdobí sloupořadí a mohutné točité schodiště, v interiérech jsou bohaté štuky, obrazy a množství dobových fotografií.

Jedinečnou pověst zdejších lázní a jesenického ovzduší podtrhují prostorné balkony, lákající k pobytu na čerstvém vzduchu, a také malá věžička, sloužící jako rozhledna. Sanatorium je největší Bauerovou stavbou, ale v proslulosti jej předčily jiné projekty, zejména Reissigova vila v Brně nebo obchodní dům Breda & Weinstein v Opavě.

Ratboř a Hotel Chateau Kotěra

Neoklasicistní Hotel Chateau Kotěra vybavený stylovým nábytkem je určený těm, kdo milují atmosféru počátku 20. století.

Téměř ve stejné době jako Leopold Bauer v Jeseníku, tedy v letech v letech 1911–1913, budoval Jan Kotěra poblíž Kolína „poslední zámeček v Čechách“. Ve skutečnosti šlo o vilu rodiny Mandelíků, která umožňovala luxusní moderní bydlení a zároveň připomínala dávná šlechtická sídla.

Před časem se vila proměnila v neoklasicistní Hotel Chateau Kotěra. Z původního zařízení se dochoval jen zlomek, ale atmosféru starých časů navozuje sbírka designového nábytku od Jana Kotěry, Josefa Gočára a dalších architektů a umělců ze začátku 20. století. Ideální místo pro ty, kdo milují atmosféru počátku 20. století, dotaženou do posledních detailů!

Kokořínsko a Rezidence Liběchov

Zámečku se podobá i Rezidence Liběchov, hotel ve stylu art deco na Kokořínsku, necelých deset kilometrů od Mělníka. Vilu dal postavit kolem roku 1920 pražský továrník Moučka jako letní sídlo pro svou manželku, a to podle projektu architekta Josef Lauermana. Dnes slouží jako luxusní hotel s wellness, ovšem styl art deco hraje prim jak v exteriéru, tak i v interiérech. K ubytování se tu nabízí dvanáct originálních pokojů, každý sice v jiné barvě, ale všechny s menší či větší terasou, nádherným výhledem na České středohoří a některé dokonce s přímým vstupem do zahrady.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz