Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


'No Swimming, No Fishing, Crocodiles'

  17:48aktualizováno  17:48
Při návštěvě severních oblastí Austrálie si dejte pozor na krokodýly. Můžou být všude! Dokonce i v napůl vyschlém a blátivém jezírku, kde byste nečekali ani žábu. Leží tam zahrabán v blátě a jsou z něho vidět jen oči a nozdry. Jeho předci leželi před desítkami milionů let také tak, a právě ony věky prověřily vývojovou úspěšnost celého živočišného řádu tohoto predátora. Leží tam a čeká. A věřte, že má stále chuť...
Krokodýl mořský

Krokodýl mořský právě spolknul svoji opeřenou kořist a zanedlouho se opět ukryje pod hladinu řeky. | foto: Australis

Na vlastní oči
Je horké listopadové pozdní odpoledne. Vzduch ohřátý na 45 °C se tetelí nad prašnou buší porostlou trnitými travinami a nízkými druhy blahovičníků. Stádo pohublého skotu míří k zelenému pásu vysokých akácií lemujících hlinité břehy Pentacost River, řeky protékající severní oblastí Západní Austrálie, zvanou Kimberley Region.

Skot se prodírá hustou, téměř jeden a půl metru vysokou travou ztěžující přístup k vodě, aby vzápětí stanul na pozvolném břehu řeky v místě brodu, kde hloubka nepřesáhne půl metru.

Velký býk, očividně vůdce stáda, se obezřetně rozhlédne, ale kromě skupinky klokanů antilopích, odpočívajících ve skromném stínu eukalyptu, a hašteřících se kakadu ve větvích akácie nevidí ani necítí nic, co by vzbuzovalo jeho nedůvěru.

"NO SWIMMING, NO FISHING, CROCODILES"
Jenom tam, kde prašná kamenitá cesta přechází v betonovou desku brodu, přes niž se valí na půl metru vody, je v červené hlíně zaražená cedule s nápisem "NO SWIMMING, NO FISHING, CROCODILES" a pod tím je rukou dopsána opravdu "vřelá" rada: "GO, GO!". Tamní australská realita.

Přesto se ještě jednou rozhlédne, udělá krok a sehne se k hladině. V ten okamžik hladina vzkypí. V ohromném gejzíru vody a bahna se na okem nepostřehnutelný okamžik mihne obludné plazí tělo. Čelisti bleskurychle sevřou hlavu kořisti a býk je stržen do vody. Z posledních sil se snaží vyprostit, ale krokodýl se mrštně otočí kolem osy, zuřivě trhne hlavou a souboj je rozhodnut.

Vyděšené stádo se spolu s klokany bezhlavě rozprchne do buše a téměř šestimetrový predátor s hmotností takřka jedné tuny začne prudkými pohyby celého těla trhat kořist na kusy. Po slabé půlhodině je hladina řeky opět klidná.

S jakými krokodýly se můžete potkat v Austrálii
Australský kontinent obývají v jeho severních oblastech dva druhy krokodýlů. Menším a opravdu australským krokodýlem je krokodýl Johnstonův (Crocodylus johnstoni), dorůstající délky okolo tří metrů.

Tím větším je krokodýl mořský (Crocodylus porosus), který je v indopacifické oblasti kosmopolitní a je skutečnou hrozbou nejen pro velká zvířata, ale i pro lidi. Tento dravec dosahuje průměrné délky okolo pěti a půl metru, ale výjimkou nejsou ani jedinci sedmimetroví.

Oba druhy se dožívají podle odhadů přibližně padesáti let. Kromě velikosti se liší i anatomickou stavbou kostry a svalstva. Krokodýl Johnstonův je jediným druhem krokodýla, který je schopen skoky překonat vzdálenost až několika desítek metrů. Ocas se při tomto "běhu" nedotýká země a přední i zadní končetiny se pohybují souběžně, jako například u zajíce. Tento způsob pohybu je však povětšinou užíván k úprku do vody. Krokodýl mořský pro změnu dokáže za pomoci úderu mohutného ocasu vyskočit do výše odpovídající dvěma třetinám jeho tělesné délky.

Krokodýl se ocitl blízko vyhubení
Oba druhy krokodýlů byly v minulosti intenzívně loveny. Teprve mimořádná opatření australské vlády a založení krokodýlích farem zabránilo v sedmdesátých letech katastrofálnímu poklesu populace obou druhů, zejména krokodýla Johnstonova. V současné době se počet krokodýlů zvýšil natolik, že pronikají do toků a oblastí, kde dříve nežili. Výstražné cedule instalované správci parků si potom bez přemýšlení o možných následcích odnášejí jako suvenýr nejen turisté, ale i Australané.

KROKODÝLI

Krokodýli jsou prastarý řád plazů s jedinou dnes žijící čeledí krokodýlovitých (Crocodylidae). Jejich anatomická stavba těla je v současnosti z celé třídy plazů nejpokročilejší. Vývojově si jsou krokodýli mnohem bližší s ptáky nežli s ostatními plazy.

Mají pokročilé srdce, v němž jsou obě předsíně i komory odděleny, ale přitom je zachováno tzv. Panoziho okénko, kterým lze dle potřeby regulovat směšování okysličené a neokysličené krve a umožnit tak přístup nejvhodnějšího množství kyslíku do tkání.

Dále má krokodýl druhotně zkostnatělé chrupavčité patro oddělující nosní a ústní dutinu, přičemž toto patro přechází v chrupavčitou záklopku, která umožňuje přijímat potravu pod vodou bez nebezpečí utonutí. Hrudní a břišní dutina je oddělena přepážkou ze svaloviny, obdobou bránice u savců, jež slouží k zlepšení plicní ventilace.

Rovněž mozek je v porovnání se současnými plazy lépe rozvinut. Jako jedni z mála zástupců plazů jsou schopni se částečně učit a nejednat pouze instinktivně. Zejména pro tuto skutečnost jsou staří jedinci mimořádně nebezpeční. Vidina hloupého a pomalého zvířete se vám rozplyne před očima v okamžiku, kdy spatříte, jak zkušeně si krokodýl počíná při lovu ostražitých klokanů. Výsledek nezáleží jen na rychlosti a síle predátora, ale i na zvolené taktice lovu.

Autor:


Témata: Austrálie, Žába


Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.