Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemsko: kde se s kolem vstává i usíná

  10:39aktualizováno  10:39
Nizozemsko nejlépe poznáte ze sedla jízdního kola. Dobrá fyzička není nezbytná, po holandských rovinách se dobře jede i naprosto netrénovanému cyklistovi. Krajina kolařům nestaví do cesty žádná převýšení, a tak může pohodovou projížďku ztížit jedině silný vítr od moře.

Pro cyklisty je tato placatá země učiněný ráj. Dostat se z jednoho města do druhého po příjemných, pouze cyklistům určených trasách je samozřejmost. Stejně jako množství cyklistických stezek v městských aglomeracích. Není divu, že Nizozemci bez kola nedají ani ránu.

Bicykl je jízdním prostředkem pro všechny vrstvy a pro každou příležitost. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Támhle mladá maminka opatrně šlape do pedálů, aby nevysypala dítě ze sedačky a nákup z tašek na řídítkách.

Na druhé straně ulice předvádí na kole akrobatické kousky mladík s dredy. Kolem pomaličku projíždí pohledná blondýnka v kratičké minisukni a špitá přitom něco do mobilního telefonu.

O kus dál se na sedačku drápe důchodkyně, která má své "vozidlo" doplněno o dvě malá kolečka, jež jí zajišťují stabilitu.

Můžete zahlédnout i kola v lehátkové úpravě.

Kupujete kolo? Nevíte, jaké si vybrat? Přečtěte si online s odborníkem na kola Jiřím Fišerem, možná se inspirujete ZDE

To, že se k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu úředníci dopravují na bicyklech rovnou v obleku a kravatě, mě už ani nepřekvapuje. Jen čekám, kdy kolem mě na kole prosviští královna Beatrix.

Nizozemci jsou prostě národem cyklistů, jako by své kolo dostali rovnou do kočárku. A od té doby ho nevyměnili...

Na takové herky, které brázdí nizozemské ulice, by si v České republice sedli jen vůči ostudě naprosto imunní lidé. V Holandsku jsou však veteráni s otlučenými rámy a rezavými řetězy pravidlem.

Ideální představu, jak vypadá holandský "kolový park", si můžete udělat při obhlídce cyklistického parkoviště před jakýmkoliv větším nádražím. Ohromné množství bicyklů tam stojí naštosováno v dlouhých řadách, čekají na své pány, až se vlakem vrátí z práce. Jeden větší křáp než druhý.

Fotky z Nizozemska si prohlédněte ZDE

Můžete si všimnout, že s některými Holanďany kolo doslova roste. Není výjimkou vidět dospělé jedince, jak se kamsi ženou na bicyklu s dětským rámem - jen sedačku a řídítka si vysunuli co možná nejvýše. A když už to výš nejde, tak si pomohou přivařením kovové trubky.

Holanďané po nových modelech ani příliš netouží. K čemu by vám taky bylo kolo s přehazovačkou, když nejstrmější navýšení v Holandsku jsou při přejíždění mostů přes grachty čili vodní kanály?

Navíc nové kolo znamená větší obavy, že vám ho někdo ukradne. Nevratné "půjčování" bicyklů je v Nizozemsku rozšířený jev, opřít si své "přibližovadlo" jen tak o zeď nikoho nenapadne, ale ani jeho zajištění masivním řetězem k zábradlí nemusí vůbec nic znamenat.

Určitě jste slyšeli, že symbolem Nizozemska jsou větrné mlýny, dřeváky, sýry, grachty nebo tulipány. Všechno to platí, ale buďte si jisti, že opravdovým ztělesněním Nizozemska je jízdní kolo. Prostě kdo nejezdí na kole, není Holanďan.

Nizozemsko v kostce

POLOPRÁZDNÉ PLÁŽE

Kdyby Nizozemsko leželo u Středozemního moře, byla by na nádherných plážích v Noordwijku aan Zee hlava na hlavě. Takhle se za oranžovými zástěnami proti větru schovávají jen otužilí "domorodci".

 

VĚTRNÉ MLÝNY

Bez nich by Nizozemsko nebylo tím, čím je. Větrné mlýny nejsou jen romantickou ozdobou ploché krajiny. Právě ony rozhodujícím způsobem pomohly člověku při vysoušení věčně zaplavovaných území, na kterých se nyní nacházejí úrodná pole.

 

MĚSTO PORCELÁNU

Nový kostel v Delftu je jednou z hlavních atrakcí města, které však především proslavil porcelán. Jak se slavný delftský porcelán vyráběl a vyrábí, se můžete přesvědčit na vlastní oči při návštěvě porcelánky s tradicí dlouhou 352 let.

 

NIZOZEMSKÉ BENÁTKY

V Giethoornu, vesnici na břehu jezera IJsselmeer, se lidé ke svým domkům nemohou dostat jinak než lodí nebo pěšky. V létě jsou kanály turistickou atrakcí: návštěvníci si tu mohou zahrát na gondoliéry.

 

DOMINANTA UTRECHTU

Z vrcholku 112 metrů vysoké gotické věže Domtoren je nádherný výhled na Utrecht protkaný grachty. Vychutná si ho však pouze ten, kdo zdolá více než čtyři stovky schodů vedoucích uzoučkou chodbičkou vzhůru. Klaustrofobikům nedoporučuji.

 

KOMENSKÉHO NAARDEN

Hrob a muzeum učitele národů Jana Ámose Komenského můžete navštívit nedaleko Amsterdamu v městečku Naarden, které je v Nizozemsku známé spíš jako názorná ukázka dokonalé novověké vodní pevnosti.

 

SÓLO PRO VARHANY

Hlavní chloubou kostela svatého Bava na Velkém náměstí v Haarlemu jsou ohromné varhany složené z 5068 píšťal a skvělá akustika, která umožňuje časté pořádání varhanních koncertů. Zahráli si na ně třeba i George Friedrich Händel a Wolfgang Amadeus Mozart.

 

DŘEVÁKOVÁ ZÁPLAVA

Ve skanzenu v Zaanse Schanse vám ukážou, jak složitě se dřeváky vyřezávaly dříve a jak jednoduše se dělají dnes. Mnoho turistů neodolá pokušení a jeden pár malovaných bot z topolového dřeva si zakoupí.

 


 

Mlýny přečerpávaly do výše položených kanálů vodu

Na okraji Kinderdijku na turisty čeká devatenáct mlýnů

Lopatky mlýnů se nyní roztáčejí jen na Mlýnský den, který se koná v polovině května, anebo během letních sobot

Alej mlýnů v Kinderdijku

Ještě před sto lety v Nizozemsku fungovalo devět tisíc mlýnů. Většinu z nich vzal čas.

Kinderdijské mlýny, které jsou na seznamu UNESCO, ročně navštíví až půl milionu turistů z celého světa

"Čtvrť červených luceren" je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí Amsterodamu

Ulice Amsterodamu se staly rájem cyklistů a zaparkovaná kola zde naleznete na každém rohu a před každou budovou

K hlavnímu městu Nizozemska neodmyslitelně patří i kanály - grachty - křižující celé město

Tohle je už poslední bod alkmaarského rituálu. Prodejci vyskládali sýry na pult a nyní je na nich, aby přesvědčili hosty, že právě ten jejich eidam je nejlepší.

Nizozemsko: Bols

Před hlavním nádražím v Amsterdamu si můžete prohlédnout roztodivnou sbírku bicyklů, na kterých se každý den tisíce obyvatel Amsterdamu vydávají do práce.

NIZOZEMSKÉ BENÁTKY. V Giethoornu, vesnici na břehu jezera IJsselmeer, se lidé ke svým domkům nemohou dostat jinak než lodí nebo pěšky. V létě jsou kanály turistickou atrakcí: návštěvníci si tu mohou zahrát na gondoliéry.

SÓLO PRO VARHANY. Hlavní chloubou kostela svatého Bava na Velkém náměstí v Haarlemu jsou ohromné varhany složené z 5068 píšťal a skvělá akustika, která umožňuje časté pořádání varhanních koncertů. Zahráli si na ně třeba i George Friedrich Händel aWolfgang Amadeus Mozart.

DOMINANTA UTRECHTU. Z vrcholku 112 metrů vysoké gotické věže Domtoren je nádherný výhled na Utrecht protkaný grachty. Vychutná si ho však pouze ten, kdo zdolá více než čtyři stovky schodů vedoucích uzoučkou chodbičkou vzhůru. Klaustrofobikům nedoporučuji.

POLOPRÁZDNÉ PLÁŽE. Kdyby Nizozemsko leželo u Středozemního moře, byla by na nádherných plážích v Noordwijku aan Zee hlava na hlavě. Takhle se za oranžovými zástěnami proti větru schovávají jen otužilí "domorodci".

KOMENSKÉHO NAARDEN. Hrob a muzeum učitele národů Jana Ámose Komenského můžete navštívit nedaleko Amsterdamu v městečku Naarden, které je v Nizozemsku známé spíš jako názorná ukázka dokonalé novověké vodní pevnosti.

DŘEVÁKOVÁ ZÁPLAVA. Ve skanzenu v Zaanse Schanse vám ukážou, jak složitě se dřeváky vyřezávaly dříve a jak jednoduše se dělají dnes. Mnoho turistů neodolá pokušení a jeden pár malovaných bot z topolového dřeva si zakoupí.

MĚSTO PORCELÁNU. Nový kostel v Delftu je jednou z hlavních atrakcí města, které však především proslavil porcelán. Jak se slavný delftský porcelán vyráběl a vyrábí, se můžete přesvědčit na vlastní oči při návštěvě porcelánky s tradicí dlouhou 352 let.

Autoři: ,
Nejčtenější

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Další z rubriky

Zadní karbonové kolo Roval CLX 32 Disc
Vyšší rychlost, lepší akcelerace. Otestovali jsme silniční karbonová kola

Podobně jako při předchozích ročnících Tour de France jsme se i letos podívali na jednu technickou zajímavost. Porovnali jsme přímo v akci, jak stejné silniční...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Další vodní plochou v kraji pod Bezdězem je Poselský rybník.
Romantika na kolech. Poezii Máchova jezera pomalu mění moderní atrakce

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj. Je to asi již trochu klišé, uvádět kraj okolo...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.