To je on, zelený kopeček Vaalserberg. Pohled z německé strany.

To je on, zelený kopeček Vaalserberg. Pohled z německé strany. | foto: Xamos CC-BY-SACreative Commons

Vaalserberg: nejvyšší hora, které si sotva všimnete

  • 18
Tři stovky nadmořských metrů a ještě necelých třiadvacet k tomu: tak málo stačí, aby tahle kóta byla nejvyšší... kde vlastně? V evropské části Nizozemska. Vaalserberg je dokonalou ukázkou, jak se z ničeho dá udělat turistický cirkus par excellence.

Pokud byste čekali něco jako Gerlachovský štít (nejvyšší kótu Slovenska) či alespoň českou Sněžku, tak se opravdu nedočkáte. Ba ani Kékes (nejvyšší bod Maďarska s úrovní 1014 m n. m.) to není. Vaalserberg, jehož vrchol se nachází přesně 322,7 metrů nad smluvní úrovní Severního moře v Amsterdamu, je v podstatě bezvýznamný kopec, jakých se po Evropě najdou stovky a tisíce (pro srovnání pražský kopec Petřín má 327 metrů nad mořem). Jenže aktuálně jde o nejvyšší kótu Nizozemska na evropské půdě. A navíc se přímo na Vaalserbergu potkávají státní hranice Nizozemska, Belgie a Německa.

V podstatě až nahoru můžete vyjet autem, samozřejmě taky na kole a místo horalů s kletry, hrdých na zdolání vysněné kóty, tady budete potkávat rodinky s vřeštícími dětmi, party teenagerů vystřihávající selfíčka, dámy v lodičkách, pány v saku... Pohorky opravdu netřeba.

Turistický cirkus na Vaalserbergu doplňují restaurace, stánky s občerstvením, suvenýry, je tu dokonce i bludiště z živých plotů. To nese název (německy) Dreiländereck-Labyrinth, jak jinak. A taky si všimnete hned dvou rozhleden: Vilhelminina věž stojí na nizozemské půdě, starší Balduinovu věž pak najdete na belgickém území. Bůhvíjaké scenérie ale při pohledu shora nečekejte, uvidíte dost placatou a hustě osídlenou krajinu, nic víc.

Nejvyšší nebo...?

Od roku 2010 je Vaalserberg nejvyšší kótou už jen na evropském území Nizozemska – díky změně statutu části Nizozemských Antil se totiž integrální částí Nizozemska stal i karibský ostrov Saba s vyhaslou sopkou Scenery, dosahující úrovně 887 metrů. Což je, na rozdíl od Vaalserbergu, docela slušný kopec.

Pokud vás ani tohle neodradilo a chcete se aspoň trochu projít, tak doporučujeme vydat se na Vaalserberg z německé (východní) strany. Vyrazit můžete z Cách (Aachen), což je, na rozdíl od sídel v nizozemském a belgickém okolí, významné historické město s působivou katedrálou, kde byl korunován „náš“ Karel IV. na říšského krále v roce 1349.

Z centra Cách dojdete „nahoru“ za slabých 90 minut, převýšení dělá celých 150 metrů a povedou vás turistické značky. Raději se jich držte – jinak byste totiž tu „horu“ mohli snadno minout... A až budete na místě, u trojmezního kamene, kde se stýká nizozemské, belgické a německé území, možná si řeknete, že Evropa bez hranic je pořád docela prima.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

, pro iDNES.cz