Nikosia - hlavní město Kypru

- Až přijedete na středomořský ostrov Kypr, vyčkejte chvíli, než se vydáte do známých letovisek Paphos, Limassol, Agia Napa nebo Protaras. Za návštěvu stojí i hlavní město Nikósia, ve kterém se nachází řada významných památek. Staré historické jádro je ohrazeno silnou zdí, kterou kdysi postavili Benátčané jako obranu proti tureckým nájezdům. Turisté se mohou ve Starém městě chvíli toulat úzkými stinnými uličkami a obdivovat domy s vyřezávanými balkony, malé dvorky s datlovníky i bezpočet kostelů a mešit.
Nejvýznamnější památky jsou soustředěny na náměstí, kde se nachází rozsáhlé arcibiskupství a kterému vévodí ohromná socha arcibuskupa Makriose. Tam je například i katedrála svatého Jana nebo Byzantské muzeum, v němž si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku 220 ikon z 5. až 19. století. Vzhledem k přecpaným ulicím v centru města, divokému stylu jízdy domorodých řidičů i velmi nepravidelnému autobusovému spojení, je lépe se ve středu města pohybovat pěšky.
Další zajímavostí je také Muzeum národně-osvozeneckého boje, které připomíná léta 1955 - 1959, kdy se Kypřané snažili svrhnout britskou nadvládu. Ten, kdo ještě zvládl návštěvu Kyperského muzea a Famagustské brány, kde se pořádají výstavy, si zaslouží odpočinek v městské památkové rezervaci Liki Yitonia. V této části, která byla velmi nákladně opravena, se nachází bezpočet obchůdků se suvenýry a restaurací pro turisty.
Pokud však někdo hledá místo, kam rádi chodí samotní Kypřané, měl by navštívit restauraci na kraji města, které se říká Mikis. Restaurace otevírá až v deset hodin večer, protože v tuto dobu teprve na Kypru začíná ta správná noční zábava, která se táhne až do ranních hodin.
Atmosféra je zcela spontánní - lidé háží na své oblíbené zpěváky květy a jasmínové věnce a když se nálada rozproudí, sami na parketu předvádějí řecké tance. Objednat si lze meze, což je soubor jídel na mnoha talířcích, skládající se z několika druhů mas, omáček, salátů a oliv, které se hojně zalévají místním vínem. Bohatá večeře pro dvě osoby přijde zhruba na 30 kyperských liber (kyperská libra odpovídá 63 korunám).
Kypr však nežije jen dobrým jídlem a tancem. Každodenní realitu ovlivňuje přítomnost tureckých vojsk, která již více než dvacet let okupují skoro čtyřicet procent severní části ostrova. Tento nevyřešený spor je patrný i v samotné Nikósii, která je prostřednictvím Zelené linie ostře hlídané vojsky OSN, rozdělena na dvě části.
Turista, který se vydá po ulici Ledra Street, může dojít k samotné Zelené linii, kterou pozná podle husté spleti ostnatých drátů. Poblíž Zelené linie platí přísný zákaz fotografování. Pokud máte s sebou pas a zaplatíte tureckým úředníkům na druhé straně jednu kyperskou libru, můžete až do pěti hodin odpoledne pobývat v obsazené části Nikósie.
I když tato část neskrývá výrazné zajímavosti a přivádí turistu vzhledem k přítomnosti mnoha tureckých vojáků spíše do stresu, stojí za to prozkoumat vzrůstající rozdíly mezi řeckou a tureckou částí města.
Zatímco z řecké části se stává moderní evropská metropole s prosklenými obchody a širokými bulváry, turecká část získává díky zlatnickým krámkům, pouličním prodavačům a tmavým uličkám orientální charakter.

Stopy antiky najdete i zde

Některé kyperské památky působí masivním dojmem


Témata: Kypr, Socha