Ničení brazilské Amazonie dosáhlo vrcholu

Ničení deštného pralesa v brazilské Amazonii dosáhla loni největší úrovně od roku 1995. Tato alarmující situace vede brazilskou vládu k zavádění nových kontrolních opatření s cílem snížit odlesňování amazonského pralesa. Podle údajů Státního institutu pro výzkum vesmíru (INPE) kácení stromů v největším pralese na naší planetě zasáhlo loni 19.836 kilometrů čtverečních, zatímco v roce 1999 to bylo o téměř 2600 kilometrů čtverečních méně. Amazonie je domovem až 30 procent druhů rostlin a živočichů světa.

INPE své údaje zakládá na satelitních snímcích, z nichž vyplývá, že v posledním roce minulého století se plocha amazonského pralesa zmenšila o více než půl procenta. Většina území Amazonie leží právě v Brazílii. Zahrnuje však i území v Kolumbii, Venezuele a dalších zemích.

Loni zničená plocha odpovídá přibližně rozloze Belgie. Od roku 1995 ničená plocha každoročně klesala z tehdejších 0,8 procenta. Loňský nárůst deforestace mají podle INPE na svědomí především dřevaři na menších pozemcích, které většinou
patří farmářům. Brazilský zákon přitom stanoví, že statkáři mají na svých pozemcích zachovávat alespoň 50 procent přírodní vegetace.

Vláda hodlá zavést tzv. systém licencí v oblasti životního prostředí pro soukromé pozemky především v částech, kde je situace nejhorší. Právo kácet stromy bude udělováno pouze v případech, kdy majitel pozemku bude mít tuto licenci.

Ochránci životního prostředí, kteří v poslední době zesílili boj za ochranu amazonského pralesa, letos také zveřejnili studii, podle níž vládní program hospodářského rozvoje by v případě realizace mohl zavinit zničení až 42 procent Amazonie. Obavy panují zejména v souvislosti s možností výstavby nových
elektráren v oblasti kvůli hrozícímu nedostatku elektrické energie, jenž by mohl vést k zavedení "přídělového systému".