Architektonické studio Tiago Barros navrhuje v New Yorku systém mostů mezi

Architektonické studio Tiago Barros navrhuje v New Yorku systém mostů mezi budovami (vizualizace). | foto: Tiago Barros

New Yorkem nad zemí. Architekti plánují mosty mezi mrakodrapy

  • 48
Milovníci New Yorku budou mít možná v budoucnu šanci procházet se po městě ve výšce desítek i stovek metrů nad zemí. Architektonické studio Tiago Barros totiž přišlo s odvážným futuristickým návrhem vybudovat v této metropoli systém mostů ve výšce mezi budovami.

S mrakodrapy a různými výškovými budovami New York 'roste' vzhůru a stejným směrem by se měl zvětšovat i veřejný prostor. To je hlavní myšlenka odvážné vize studia Tiago Barros, která navazuje na základní plán kolmých ulic města New York z roku 1811. 

Tip na dovolenou

Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz a vydejte se do New Yorku.

S unikátním projektem nazvaným Nebeská síť (Sky Network) se studio zúčastnilo nedávné mezinárodní architektonické soutěže na téma nejoriginálnější urbanistické sítě. Vizualizace jsou nyní k vidění na výstavě v Muzeu města New York, která potrvá až do 15. července tohoto roku.

New York, nebo některé jeho části na Manhattanu, by se podle návrhu měly v budoucnu provázat systémem širokých lávek a mostů. Ten by měl v několika úrovních propojovat sousední budovy a zajišťovat i jejich případný průchod. Jednotlivé pasáže pak mají navazovat na druhé a vytvořit tak ojedinělý systém nadzemní komunikace.

Zjednodušený náčrt, jak by mohl vypadat několikaúrovňový systém spojovacích lávek a mostů mezi budovami v New Yorku.

Nová urbanistická síť, jejíž základem mají být nosné sloupy a lehké konstrukce, budou moci využívat pouze pěší, povolené by mohly být i ekologické dopravní prostředky, jako např. kola. Zejména turisté by přitom ocenili výjimečné a nečekané pohledy shora na největší město Spojených států. 

Celý systém má být osvětlený, LED světla mají být na mostech a můstcích upevněná i zespodu.  

Cílem této pokrokové vize je najít nové možnosti růstu města a objevení nových prostor a zároveň odlehčit věčně ucpaným newyorským ulicím. Odměnou by měl být kvalitnější každodenní život v pulzujícím velkoměstě, tvrdí Tiago Barros na svých webových stránkách.

Další projekty novodobého Julese Verna

Mimochodem, vizionář Tiago Barros navrhl také dopravní prostředek budoucnosti, jímž by měl speciální mrak řízený větrem. O tomto projektu jsme psali v článku Plující oblak, doprava budoucnosti z dílny novodobého Julese Verna, více zde.

Barros je stoupencem hnutí zvaného slow design nebo také slow movement, které se v architektuře a designu začalo objevovat v posledních letech. Ideově stojí toto hnutí v opozici proti překotnému tempu současné civilizace.