New Orleans, jedno z nejbohémštějších měst světa

  7:40
Pohled na širokou hladinu majestátní Mississippi s pomalu proplouvajícími obřími loděmi je dokonalým balzámem na rozbouřenou mysl. Za zády k nám doléhá neutuchající vřava New Orleansu, jednoho z nejbohémštějších měst na světě. Zde na nábřeží však panuje klid.
Kolesový parník Natchez, moderní replika pro hromadné vyjížďky na Mississippi

Kolesový parník Natchez, moderní replika pro hromadné vyjížďky na Mississippi | foto: Martin Mykiskapro iDNES.cz

Ještě chvilku posedíme a jen tak lelkujeme, ale už nás to nezadržitelně táhne zpět do víru města. Vypadá to v něm, jakoby jediným smyslem života bylo celé dny se bavit, jako kdyby zábava neměla nikdy skončit.

Život v New Orleansu připomíná v širších souvislostech Titanik. Město se s celou deltou Mississippi zvolna potápí (podobně jako Benátky v Evropě), a tak k jedné z mnoha zvláštností New Orleansu patří, že již po desetiletí leží několik metrů pod úrovní Mississippi. Řeka teče městem korytem s uměle vyvýšenými břehy.

A právě tento styl se zdá být pro New Orleans typický – žít naplno i smrtelné hrozbě navzdory. Posledním důkazem může být hurikán Katrina, který v roce 2005 zničil velkou část města. Zatímco některé čtvrti se z pohromy stále nevzpamatovaly, v jiných to už opět tepe, jakoby se nic nestalo.

Dokonce se zrodilo nové odvětví, tzv. hurikánová turistika, organizovaná návštěva postižených míst. Na konci okruhu si můžete v leckterém baru připít populárním nápojem nazvaným Koktejl hurikán. Když si jich dáte víc, spolehlivě s vámi zamávají.

Pohled na domy New Orleans, které se nacházejí pod úrovní Mississippi

Pohled na domy v New Orleansu, které stojí pod úrovní Mississippi

Srdcem New Orleansu je francouzská čtvrť

Srdcem New Orleansu je stará historická francouzská čtvrť French Quarter s rušnou ulicí Bourbon Street. Zde se soustřeďuje většina barů, restaurací, obchodů a dalších podniků.

Druhé centrum turistického ruchu pak leží na náměstí Jackson Square a v jeho okolí, vše na dohled od Bourbon Street. Postranní uličky tady nabízejí klidnější posezení i ubytovací možnosti, často však za víc peněz.

Celá čtvrť stojí za procházky všemi možnými směry. French Quarter, jejíž kreolská architektura pochází hlavně ze španělského období New Orleansu, je přeplněná zachovanými koloniálními domy, z jejichž malebnosti a hlavně různorodosti vás budou za chvíli oči přecházet. Více v centru převažují dvou až třípatrové domy s typickými balkony, podpíranými kovovými sloupy. Balkony jsou ověšené květináči s bohatými květinovými dekoracemi.

Typický domek French Quarter

Typický domek ve French Quarter

Uličkami French Quarter je možné projíždět s kočáry taženými koňmi

Uličkami French Quarter je možné se projíždět s kočáry taženými koňmi

Dále od centra začínají převažovat přízemní domky. Každý z nich je originál, natřený jinou pastelovou barvou a vybavený stylovou, ale vždy odlišnou dřevěnou výzdobou okenic, dveří či střech. Starší a prostší z těchto stavbiček patří do stylu kreolských domků, novější se honosí bohatou výzdobou ve viktoriánském stylu.

Stylové lampy jsou typické pro French Quarter

Stylové lampy jsou pro French Quarter charakteristické

Typické balkony plné květin ve French Quarter

Typické balkony plné květin ve French Quarter

Právě jihoevropská koloniální architektura činí z New Orleansu město s nejevropštější atmosférou v USA. Díky tradovanému rozmařilému životnímu stylu, zavedenému zdejšími plantážnickými elitami, je město opravdu jiné. Pro turisty je zvláště zajímavé, že tady padají nejrůznější americká tabu. V centru New Orleansu se například, oproti zbytku Ameriky, nikdy nepodařilo prosadit zákaz popíjení alkoholu na veřejnosti. Což si návštěvníci náležitě užívají při procházkách s lahvemi piva.

Pouliční harmonikář

Pouliční harmonikář

Duchové se vnutí i na fotografie

Turistické obchody jsou plné obskurních suvenýrů na téma voodoo a dalších okultních záležitostí. Turistické agentury dokonce nabízejí tzv. Ghost Tours, půlnoční projížďky po místech s vysokou koncentrací duchů, které se občas někomu údajně podaří zachytit i na fotografii. To se však zjistí až při zpětné prohlídce snímků, na nichž lze prý objevit záblesky či stíny, které při focení autor ani jeho okolí nezaznamenalo...

Ano, obyvatelé New Orleansu věří v existenci duchů, tyto entity jsou pro ně běžnou součásti reality. Duch se podle místních zrodí při smrti člověka nepřirozenou cestou. K tomu bouřlivý život města vždy poskytoval řadu příležitostí, ať už při opakovaných zhoubných požárech, důsledkem bohémského života, zvrácených mezilidských vztahů nebo prostě při nejbizarnějších kriminálních činech.

V New Orleansu ovšem duchové lidem nijak neškodí, jen tu přebývají ve svém paralelním světě. Jen občas o sobě dají vědět, když někde zdánlivě z ničeho nic zavrže podlaha či se opakovaně ozývají divné zvuky z nitra některých stěn, ze střech či z temných koutů. Tudíž duchové nikomu příliš nevadí. A nejen to, některým lidem jsou prý dokonce velkým přínosem.

O paranormálních jevech zaznamenaných místními obyvateli si ve zdejších obchodech můžete pořídit hned několik knih. A hotely, které se mohou pyšnit občasným nepravidelným, ale opakovaným výskytem podobných jevů, mají zpravidla pokoje vyprodány na měsíce i roky dopředu.

Bluesový večer v jednom z mnoha podniků dennodenně nabízejících živou hudbu

Bluesový večer v jednom z mnoha podniků dennodenně nabízejících živou hudbu

Nejlepší místo k poslouchání jazzu

Hlavním lákadlem New Orleansu je ale muzika. Oblast Mississippi a americký jih se totiž považuje za kolébku blues, New Orleans pak za kolébku jazzu. Hudební scéna je zde vedle slavné historie stále živá, inspirující a zahrnuje vše od tradičních forem jazzu či blues až po nejmodernější trendy world music.

S muzikanty se v New Orleansu setkáte opravdu všude. Hudební produkce nejrůznější kvality se ozývá z každého nároží či podloubí, většina barů pak nabízí hudbu od časného podvečera. A návštěvníkovi stačí jen se procházet a nasávat atmosféru, nakukovat do jednotlivých podniků a vybírat si dle vkusu či nálady. Doporučujeme třeba vyhlášenou Bourbon Street.

Interpreti místní odnože country jménem Zydeco

Interpreti místní odnože country jménem zydeco

Jazzman pianista a zpěvák Mike Hook, se svou skupinou, typický příklad současné hudební scény New Orleans

Jazzman Mike Hook, typický představitel současné hudební scény New Orleansu

Od náhodného diváka se většinou neočekává víc, než že si dá svoje jedno pivo, ale považuje se to spíš slušnost než za pravidlo. Provozovatelé stejně dobře vědí, že tady se jen tak nasucho procházet nelze…

Nálada je strhující, lidé se baví, překřikují, tančí do rytmu rocku, country, jazzu či blues, nebo místních hudebních stylů zydeco či cajun. Čím později v noci, tím je ulice rušnější. Hluk z putyk se zdá halasnější a víc a víc se vše slévá v jednolitý šum, nabitý energií další bouřlivé neworleanské noci.

A pak stačí udělat pár kroků, přejít Jackson Square a náhle se ocitnout na břehu majestátní Mississippi. Tady se můžete nechat lehce ukolébat nenápadným šuměním vody, pozorovat ve vlnkách mihotající odrazy městského osvětlení, nebo pohledem sledovat světélka proplouvající přízračně tiše a pomalu kolem obřích tankerů.

Preservation Hall. Imitátoři Armstrongových časů jsou naprosto dokonalí

Preservation Hall. Imitátoři Armstrongových časů jsou naprosto dokonalí

Další atrakce v New Orleansu

kdy do new orleans

Město stojí za návštěvu v kteroukoli roční dobu, v zimním období je ale klima příjemnější a navíc se tu každoročně koná známý karneval Mardi Gras. Letos budou
slavnostní průvody procházet městem od 25.2. do 8.3., intenzita
masopustního reje se stupňuje zejména během posledních pěti dnů
uvedeného intervalu. Nejvyšší čas zajistit si na toto období letenku, ale
hlavně si rezervovat ubytování.

Kromě malebné architektury, bohaté hudební scény či procházek po březích Mississippi město nabízí další atrakce. Navštívit můžete např. Mardi Gras Museum, věnované zdejšímu slavnému karnevalu, nebo třeba tzv. Preservation Hall, malou "putyku", kde kdysi začínal Louis Armstrong a kde se zpravidla denně konají dobová jazzová představení.

Možná je také vyjížďka po Mississippi v imitaci kolesového parníku nebo návštěva hřbitovů, připomínajících bouřlivou minulost – jeden z nich třeba skrývá hrob Marie Laveau, zakladatelky zdejšího voodoo.

Za French Quarter leží Armstrongův park. Právě tady, na místě zvaném Kongro Square, se v neděli odpoledne scházeli černoši, kteří měli v otrokářských dobách tento jediný volný čas během týdne pro sebe, aby zde mimo jiné jammovali a dali tak zrodit jazzu.

Nenápadný vstup do Preservation Hall, bývalého lokálu, kde začínal Louis Armstrong

Nenápadný vstup do Preservation Hall, bývalého lokálu, kde začínal Louis Armstrong

Socha Louise Armstronga v Armstrongově parku, na místě Kongo Square, kde se kdysi mezi jamujícími černochy zrodil jazz

Socha Louise Armstronga v Armstrongově parku, kde se kdysi mezi jamujícími černochy zrodil jazz

new orleans

Město založili roku 1718 Francouzi, kteří se tehdy usazovali podél celé Mississippi. Tehdejší Louisiana, kolonie podél Mississippi, zabírala snad čtvrtinu dnešní rozlohy USA, z větší části to bylo neprozkoumané území.

Nové město, které dostalo jméno po regentu Francie, Filipu II., vévodovi z Orleansu, bylo založeno na nevysoké terénní vyvýšenině. Na této nerovnosti dodnes stojí French Quarter, nejstarší čtvrť ve městě. I proto se při povodních způsobených Katrinou v roce 2005 záplava zastavila prakticky přesně na hranici French Quarter.

O 55 let později města přenechali Francouzi New Orleans v rámci koloniálního přerozdělování světa Španělům. Ti však nebyli schopni najít kteří pro horkou, vlhkou, bažinatou oblast využití a asi proto vrátili roku 1801 město zpět pod kontrolu Francouzů. Právě probíhající napoleonské války v Evropě ale způsobily, že na zámořské državy nezbyla energie a staronoví majitelé již v roce 1803 využívají zájem Američanů o koupi strategického, ale nehostinného území. Navzdory místnímu obyvatelstvu hovořícímu výhradně románskými jazyky.

S Američany přichází jejich mimořádná cílevědomost a hlavně schopnost nové území intenzivně zužitkovat. Velmi brzy vznikají první plantáže, zejména cukrové třtiny a tabáku, a brzy se celá oblast stává největším producentem cukru pro USA i zahraničí. Roste hlad po levné pracovní síle. Otroci koupení v jiných oblastech Ameriky pro práci v jižní Louisianě jsou považováni za odsouzence na smrt. Brzy vysíleni těžkou prací velmi často podléhají tropickým nemocem a plantážníci musí kupovat nové.

Mapy © Google

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...