NEJVYŠŠÍ. Kingdom Tower v saúdskoarabském městě Džidda se má tyčit do kilometrové výše. | foto: Profimedia.cz

Nejvyšší budova světa bude měřit kilometr. Staví ji rodina bin Ládina

  • 79
Honba za nejvyšší věží světa nekončí. Novou rekordmankou se v nejbližších letech stane tzv. Kingdom Tower v saúdskoarabské Džiddě u Rudého moře, která má měřit nejméně 1 000 metrů. Postaví ji stavební firma bin Ládinovy rodiny, která patří v tomto oboru k největším v islámském světě.

Mrakodrap Kingdom Tower (Věž království), který bude součástí plánovaného centra Kingdom City, měl být původně vysoký dokonce 1,6 km, proto se nejprve jmenoval Mile-High Tower. Po zkušebních vrtech půdy a podloží však projektanti jeho výšku snížili na kilometr.

Nová věž tak sesadí z dosavadního trůnu dubajskou pýchu Burdž Chalífa, která měří "jen" 828 metrů.   

"Chceme, aby se Kingdom Tower stala jak hnacím motorem ekonomiky, tak hrdým symbolem hospodářského i kulturního postavení země ve světě," uvedl Talál al Maiman, člen investiční firmy KHC, která na projektu spolupracuje s realizační firmou Saudi Binladen Group.

"Kingdom Tower by se měla stát symbolickým ukazatelem historické významnosti Džiddy jako tradiční brány do svatého města Mekka," zdůraznil Talál al Maiman pro britský Telegraph.

Luxusní hotel i nejvyšší vyhlídková terasa pro turisty

Součástí mrakodrapu, jehož výstavba bude stát odhadem 4,6 miliardy rijálů (20,8 miliardy Kč), bude i přepychový hotel Four Seasons, luxusní kanceláře a apartmány, ale i nejvýše položená vyhlídková terasa na světě.

V celém komplexu, který se bude rozkládat na ploše 530 tisíc m², bude k dispozici 59 výtahů včetně pěti dvoupatrových a 12 eskalátorů. Výtahy, které vyvezou  návštěvníky na vyhlídkový ochoz, se budou pohybovat rychlostí deset metrů za sekundu v obou směrech.

Na luxusní areál má navazovat zbrusu nová, rozlehlá čtvrť na nábřeží, kde na ploše 23 hektarů vyrostou obytné i kancelářské budovy a také obří nákupní centrum, upřesnil server emirates247.com.

Kingdom Tower navrhla věhlasná americká architektonická firma Adrian Smith a Gordon Gill Architecture, která sídlí v Chicagu a vyprojektovala např. i dubajskou Burdž Chalífu. 

Výstavba kilometr vysoké budovy, která začíná v těchto dnech, potrvá podle prognóz pět let, stát by tedy měla v roce 2016.

Projekt je jedním z několika ambiciózních megapodniků v království, prostřednictvím kterých se snaží země rozšířit své aktivity i do jiných oblastí, než je ropa. Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy v rámci ropného kartelu OPEC.

Investiční firma patří saúdskoarabskému princi Valídovi bin Találovi, který je jedním z nejbohatších lidí na světě. Mrakodrap postaví Saudi Binladen Group, na kterou se média zaměřila po teroristických útocích jednoho z členů rodiny, Usámy bin Ládina. Bohatá rodina s velkými podíly v ropném průmyslu a úzkými vazbami na saúdskoarabskou královskou rodinu se ho však už před lety zřekla a od jeho činů se distancovala.