Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší hodiny v Evropě jsou na kostele v Curychu

  6:00aktualizováno  6:00
Ranní opar se pomalu rozplýval a paprsky prorazily až k věži kostela svatého Petra v srdci Curychu. Na věži se jako v odpověď rozzářil zlatý kruh největších kostelních hodin v Evropě.

Jsou opravdu největší. Průměr ciferníku je 8,64 metru. | foto: Profimedia.cz

Ve středověku potřebovali lidé vidět na hodiny z každého místa ve městě, a tak se průměr ciferníku rozrostl na rekordních 8,64 metru. Kromě ručiček se lidé orientovali také podle zvonů, které řídily tep středověkého města od kuropění až po soumrak.

Při procházce se dostávám ke břehu řeky Limmat, která se na cestu k Rýnu vydává z jezera jenom o kousek dál proti proudu. Křišťálově čistá voda s modrým nádechem dává tušit, že pochází z jednoho z ledovců, které svými ustupujícími jazyky ještě olizují alpská údolí. Pokud byste se chtěli napít, tak se vám nic nestane, voda je normálně pitná.

Hladina zakrývá základy renesančněbarokní stavby - sídla kantonálních zastupitelů. Když poslanci rozhodují, vlaje na stožáru kantonální vlajka a pro občana to znamená, že se může přijít podívat, jak politici plní své sliby, a pak je podle toho v dalších volbách ohodnotí.

Toto právo si občané Curychu vymohli již v první třetině devatenáctého století. Naneštěstí nám zákonodárci v akci unikli, stožár čněl osamoceně a stejným dojmem jistě působila i zasedací síň s galerií pro politicky angažované občany.

Curych, panorama
To je Curych - největší švýcarské město

Ulice dopoledního srdce města ale dávají na pocit prázdnoty zapomenout. Proplétají se jimi malé dodávky, které musely stihnout dovézt zboží před polednem, tak to nařizuje zákon.

S úderem dvanácté se na kočičích hlavách může objevit pouze guma podrážek, a proto se řidiči snaží co nejrychleji splnit svou povinnost. Zákon se tu dodržuje, když zvony od Svatého Petra ohlásily poledne, nenarazili jsme ve starém městě na jediného zásobovače.

Římané a svatí

Dějiny města začali psát Římané, kteří zde zřídili osadu Turicum, jíž celá oblast vděčí za jméno. Římané dali městu i jednu z jeho prvních legend a také tři městské patrony.

Podle vyprávění se bratři Felix a Regula, římští vojáci, vydali do dnešního Švýcarska hlásat křesťanskou víru a spolucísař, pohan Maxmilián je nechal pronásledovat. V Turiku byli odhaleni a popraveni.

Spolu s nimi zahynul mučednickou smrtí také jejich sluha Exupenrantius - ten však po stětí vzal svou hlavu pod paži a z místa popravy, kde dnes stojí Vodní kostel, odešel o čtyřicet kroků stranou, než padl k zemi.

Pozdější císař Karel Veliký na tomto místě nechal postavit chrám - dnešní dvouvěžatý Grossmünster Kirche. Uvnitř svatostánku dýchá protestantská jednoduchost a duch náboženské reformace prostupuje každým kamenem stavby.

Curych, kostely
Vlevo kostel Fraumünster s malbami od Chagalla, vpravo kostel svatého Petra s největšími hodinami

Právě z těchto míst začal do celého Švýcarska šířit myšlenky Ulrich Zwingli, na něhož pak navazoval například ženevský kazatel Kalvín. Ve druhé polovině 20. století kostel proslul varhanními koncerty.

"Pozoroval jsem starého varhaníka, kam si sedá. Proto vím, že nejlépe si varhany vychutnáte ve druhém patře, v prostředním oblouku," dává tip znalcům hudby curyšský občan Slavomír Strnad.

U kostela si stále můžete projít křížovou chodbu, jejíž stěny zdobí vyobrazení všemožných světských svodů, hříchů a hříšníků, kteří se svou podobou blíží opici. Pokud na vás z pohledu na ďábelské úklady padne tíseň, můžete se jít vydýchat do jedné z chrámových věží, odkud hravě zkontrolujete celé město a při troše štěstí dohlédnete až k alpským vrcholkům.

Z ochozu také hned upoutá třetí z hlavních kostelů - Frauenmünster Kirche, který se nachází na protějším břehu. Do útrob chrámu proudí davy lidí, táhne je tam pětice oken umístěných směrem k řece.

Curych, výzdoba policejní stanice
Výzdoba policejní stanice od Giacomettiho

Jejich vitráže namaloval slavný malíř Marc Chagall, který město navštívil v roce 1970. V tom samém kostele zanechal ještě před Chagallem stopu další ze slavných malířů - Augusto Giacometti.

Ten se zasloužil také o výzdobu curyšské policejní stanice, kde namaloval sérii fresek zobrazujících jednotlivá povolání.

Jenom malý kousek od kostela stojí jeden z mnoha cechovních domů - Zunfthaus zur Haag, v němž dnes sídlí luxusní restaurace. Z podobných domů se řídila politika a obchod středověkého města.

Začínají nás při procházce bolet nohy. Naštěstí se nacházíme jen pár desítek metrů od Curyšského jezera a parku s lavičkami před operou.

Za méně než 120 dní se zde ale poklidný ráz změní v bezmála bitevní vřavu - curyšská radnice tu připravuje velkoplošné obrazovky a tribuny pro desetitisíce fotbalových fanoušků sledujících zápasy EURO 2008.

A pokud před lavičkou dáte přednost nakupování, máte ideální příležitost. U kostela s Chagallovými okny se můžete otočit, projít uličkou a ocitnete se na Paradeplatz, kde začíná nejdražší bulvár Evropy, slavná Bahnhofstrasse.

Jenom počítejte s náporem na vaši peněženku, takovou koncentraci luxusu na jedné ulici totiž najdete jen málokde.

Curych, lanovka

Co dělat, když v Curychu prší

Do standardní výbavy každého hotelu v Curychu patří Bible a deštník. Ten vám hoteliér půjčuje a vy si ho můžete, ale nemusíte koupit. Rozhodně to však svědčí o tom, že Švýcaři počítají i s nepřízní počasí.

Pokud si potrpíte na sladké, lze si dlouhou chvíli ukrátit v proslulé cukrárně Café Schrober. Hned při příchodu vás do očí uhodí kýčovitá výzdoba, na kterou si ale velmi rychle zvyknete - a navíc, hned druhý pohled bude směřovat na pulty plné sladkostí.

Pokud dáváte přednost přírodě ve všech jejích formách, tak můžete navštívit curyšskou zoo a v jejím rámci také nový deštný prales Masoala.


Může se hodit

Kostel sv. Petra
Tento chrám nemůžete přehlédnout, leda že byste stále kontrolovali dlažební kostky. Zdaleka viditelné největší kostelní hodiny v Evropě jako by naznačovaly, že jste v zemi, kde se hodinářskému řemeslu daří.

Grossmünster Kirche
Chrám se dvěma věžemi leží na pravém břehu řeky Limmat jenom kousek od místa, kde opouští Curyšské jezero. Ještě před ním zde stál mužský klášter, jehož křížovou chodbu s výjevy hříšníků můžete navštívit.

Fraumünster Kirche
Najdete ho na levém břehu Limmatu vlastně hned naproti Grossmünster Kirche. Jeho vitrážová okna přitahují turisty - namaloval je totiž slavný Marc Chagall. Doporučuji návštěvu ráno, když do kostela svítí okny slunce.

Kunsthaus
Pokud vám zbude čas nebo nepřeje počasí, v curyšské galerii Kunsthaus rozhodně můžete celý den přečkat. Obdivovat můžete plátna od renesance až po současnost.

Bahnhofstrasse
Jeden z nejdražších bulvárů nejen v Evropě, ale i ve světě. Ve výlohách běžně narážíte například na hodinky za 400 000 korun.

Uetliberg
Když budete chtít utéct městskému životu, můžete si udělat malý výlet na horu Uetliberg. Stačí 20 minut ve vlaku a platí tu jízdenka na curyšskou MHD. Budete mít krásný výhled na město a jezero.

Ceny potravin

1CHF je přibližně 16 Kč

Láhev vína (0,75l curyšské vinice) 15 CHF
Čokoláda 3 CHF
Mléko (1l) 1,5 CHF
Máslo (100g) 2,1 CHF
Chleba 3,5 CHF
Sýr (200g) 2,5 - 6 CHF
Voda (1,5l) 1,1 CHF
Špagety (500g) 1,6 CHF 1

Ceny v restauracích
Na jednoduché menu zahrnující předkrm, hlavní chod a moučník  si připravte alespoň 50 franků, další peníze padnou na nápoje.

Stránky města Curych


Autor:
Nejčtenější

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Antropolog Martin Soukup
My máme hodinky, oni mají čas. Jak vědec zkoumá Papuánce s mobilem

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Další z rubriky

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.