Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlepší trekking Austrálie tasmánskou divočinou

aktualizováno 
Tasmánie sice patří administrativně k Austrálii, ale ve skutečnosti jakoby to byl svět sám o sobě. I přes invazi moderní doby na tento zapomenutý ostrov může být Tasmánie pyšná na unikátní přírodní krásy a bohatství, které nikde jinde nenajdete.

Tasmánie - Scenérie poloostrova Freycinet láká k túrám i odpočinku v zátokách | foto: Jan HocekiDNES.czNajdeme tu neprostupné eukalyptové pralesy, kde se ukrývá obávaný tasmánský ďábel, možná i tajuplný vakovlk (prý vyhynulý, ale kdo ví?) a spoustu dalších zvířat, která nežijí nikde jinde na světě.

Divoké skalnaté pobřeží střídají báječné pláže omývané Pacifikem, ve kterém si můžeme nasbírat vynikající ústřice. Dokonalé eldorádo dobrodruhů potom představují rozlehlé hory s několika skvělými pěšími stezkami.

Na druhou stranu nesmíme být překvapeni, když v této zemi kontrastů vyjdeme z lesa a vzápětí narazíme na moderní město, kvetoucí sady nebo rozlehlé lány s obilím. Proslulá jsou zejména místní jablka a v poslední době se tu dostává do popředí místní skvělé víno. Taková už je totiž dnešní Tasmánie – země kontrastů.

Tasmánie
Pusté pláže východního pobřeží

Nejlepší trekking Austrálie

Kvalitní silnice vedoucí napříč ostrovem se ve svém nejvyšším bodě přimyká k nejhlubšímu australskému jezeru, Lake St. Clair. Jsme v horách zvaných Cradle Mountains - jméno jim dala ledovcová údolí, připomínající prvním osadníkům svým kulatým tvarem kolébku (cradle).

Tady začíná proslulá tasmánská outdoorová legenda, 65 km dlouhá stezka zvaná Overland Track. Znalci o ní dokonce tvrdí, že je to nejhezčí trekkingová trasa celé Austrálie a asi nebudou daleko od pravdy. Během 5-7 dnů v nejdrsnějších australských horách projdete smíšenými lesy eukalyptů a pabuků, minete několik horských jezer, spatříte nejvyšší tasmánské vrcholy a když budete mít štěstí, možná natrefíte i na některé z místních unikátních zvířat.

Tasmánie
Pralesy začínají na Tasmánii přímo za pláží

Kdo si na Overland Track netroufá, může alespoň vyrazit na celodenní túru vedoucí na vrchol Mt. Rufus. Cesta stoupá od břehů jezera pod vysokými blahovičníky, které po pár hodinách chůze střídají mnohem menší sněžné eukalypty. V údolích, kterými se stezka klikatí, najdeme zajímavé rostliny patřící do rodu richea, místní však těmto až několik metrů vysokým rostlinám neřeknou jinak než "pandani.“

Nejzajímavější botanickou podívanou však turistům připraví až svah těsně pod vrcholem hory, jež pokrývá "les“ vybělených koster stromů, pozůstatek ničivého požáru, který se tudy přehnal v roce 1965.

Tasmánie
Mrtvý les po požáru v Národním parku Cradle Mountains

Zachráněná řeka

Zajímavý a poučný náhled na problematiku ochrany přírody nabízí divoké západní pobřeží. Přístavní městečko Strahan leží u chráněných vod zátoky Macquarie Harbour, jež spíše připomíná jezero než moře. Nízké domky lemují typickou marínu se zakotvenými rybářskými čluny a člověk by při pohledu na ně ani nevěřil, že na konci 19. století byl Strahan druhým nejlidnatějším městem Tasmánie.

Minulost kdysi rušného obchodního přístavu dnes dokládají už jen kůly z obrovských eukalyptů – zbytky po přístavních molech z předminulého století, jež po staletí odolávají agresivní mořské vodě.

Tasmánie
Obří rostliny "pandani" a eukalyptové pralesy – typická ukázka tasmánské divočiny

U mol přivázané pohupující se hydroplány lákají návštěvníky k vyhlídkovému letu nad eukalyptovým pralesem. Když už je člověk na samém kraji světa – kdo by odolal relativně snadnému způsobu návštěvy nejrozsáhlejší oblasti původních lesů Tasmánie a zároveň jedné z posledních divočin světa?

Při pohledu z okénka letadla na klikatící se řeku Gordon, si málokdo uvědomí, že v této lokalitě v roce 1983 bojovaly stovky lidí proti výstavbě přehrady, která měla zaplavit zdejší nádherné údolí a panenské pralesy. Hlavním iniciátorem kampaně za zachování tohoto přírodního bohatství byl jistý lékař, kterého k tomuto činu motivovalo splutí řek Franklin a Gordon na raftu.

Přehrada na Gordon a Franklin nebyla nakonec postavena – boj o řeku se stal ústředním volebním heslem a budoucí vítězná politická strana se zavázala prosadit její nepostavení. Peřeje řeky Franklin tak dál mohou lákat odvážné vodáky hledající vzrušení i odpovědi na nevyřčené otázky.

Tasmánie
Tasmánie je rájem i pro mořské kajakáře

Může se hodit

Celní formality
Kvůli přísným regulacím dovozu potravin do Tasmánie nesmějí být na ostrov dováženy některé potraviny, byť by byly zakoupeny v Austrálii! Týká se to zejména ovoce, zeleniny nebo brambor.
Kontroluje se často i kempingové vybavení – může obsahovat semena trav nebo půdu.

Doprava
Letecké spojení zajišťují společnosti Qantaslink, Virgin, Jetstar a Regional Express. Přímé lety existují mezi Melbourne a Sydney do Hobartu nebo Launcestonu, do Hobartu také létají přímé linky z Adelaide a Brisbane.

Kdo cestuje na Tasmánii s autem, využije lodí "Spirit of Tasmania“, které denně vyplouvají z Melbourne a Sydney do Devonportu (jídlo v ceně lístku při cestě z Melbourne je již bohužel minulostí…). Podrobné informace včetně cen naleznete na www.spiritoftasmania.com.au.

Po ostrově se můžeme dopravovat různě – autem, na kole, stopem nebo autobusem. Tři hlavní autobusové společnosti zajišťují dopravu do nejdůležitějších turistických lokalit, včetně začátku a konce Overland Tracku.

Táboření a poplatky
Tasmánie je země pro táboření v přírodě přátelská. Ve státních lesích (State forest) lze obvykle tábořit kdekoliv, pokud není konkrétní místo označeno cedulkou "No camping“. V národních parcích musíme využívat místa k táboření určená, tyto kempy jsou obvykle velice jednoduché (stůl, suché wc, přístřešek a rošt na přípravu masa).

Při pobytu v národním parku je třeba uhradit příslušný poplatek. Při delším pobytu a více navštívených parcích se vyplatí 8-týdenní pass, který stojí 30 AUD/os., resp. 50 AUD/auto do celkového počtu 8 osob. Více na www.parks.tas.gov.au.

Další informace: www.discovertasmania.com.auAutor článku Jan Hocek je fotograf a nezávislý publicista. Je autorem knihy Nejhezčí túry světa. Najdete v ní reportáže a fotografie z osmnácti nejhezčích světových túr pěti kontinentů  – od Aljašky po Nový Zéland včetně map a praktických rad. Více o autorovi na http://www.hocek.cz/.

Nejhezčí túry světa

Koupání ve "vinné sklenici“

Zhruba uprostřed východního pobřeží Tasmánie leží národní park Freycinet. Členité pobřeží poloostrova, nádherné pláže a křišťálově čistá voda Pacifiku dělá z této oblasti oblíbené místo všech návštěvníků.

Většina z nich se ke své škodě spokojí s krátkou zastávkou v parku, odpoledním koupáním nebo dvouhodinovou procházkou k nejfotografovanějšímu objektu celé Tasmánie – nádherné zátoce Wineglass Bay.

Tasmánie
Vodopády Sir John Falls jsou dostupné pouze lodí nebo hydroplánem

Ti sportovnější se mohou s batohem na zádech vydat na dvoudenní cestu, během které lze prozkoumat nejrůznější zákoutí poloostrova. Cesta vede po plážích, skrze eukalyptový les a vyšplhá také na nejvyšší kopec poloostrova, 620 m vysoký Mount Freycinet.

Panoramatický rozhled odtud rozhodně stojí za vynaloženou námahu, vždyť odtud jako bychom měli celou Tasmánii jako na dlani!

Text a foto: JAN HOCEK

Autor:
Nejčtenější

V červnu 2016 byly otevřeny nové turistické stezky v Adršpachu.
Jak vyzrát na Adršpach. Fronty a přeplněná místa přenechte nezkušeným

Adršpašské skalní město praská ve švech pod náporem turistů a fronty se stojí na vstup do skal i na parkoviště. Jak z toho ven a současně si bizarní pískovcové...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

V Sieře Leone přišlo po masivním sesuvu půdy o život až tisíc lidí. (14. srpna...
Jak bahno utopí tisíc lidí. V přelidněném Freetownu katastrofě sami pomohli

Při masivních sesuvech půdy v metropoli západoafrické Sierry Leone Freetownu zemřelo více než 400 lidí, z toho zhruba sto dětí. Dalších 600 se stále pohřešuje,...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Další z rubriky

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Cestou necestou
Puchýře jako dvacka a klopýtání v dešti, to je slavný dánský pochod

Tři dny intenzivní chůze napříč dánským ostrovem Fyn spolu s dalšími 850 nadšenci pěší turistiky, tak vypadá akce nazvaná Fjällräven Classic Denmark. Treku...  celý článek

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.