Jedním z menších zelených měst je podle ekologů Uherské Hradiště.

Jedním z menších zelených měst je podle ekologů Uherské Hradiště. | foto: MF DNES

Nejlepší místa pro žití v ČR? Hradec, Rychnov, Pelhřimov

  • 57
Městům, kde se jejich obyvatelům žije velmi dobře, se říká zelená. A těm, kde vzduch lidem otravuje život, černá. Magazín DNES oslovil české ekologické organizace s otázkou, kde se u nás žije nejlíp a kde nejhůř. Dobrá zpráva: zelených a přívětivých míst k životu máme dost.

Nejzeleněji je asi v Rožnově pod Radhoštěm - každý desátý obyvatel tam totiž volí Stranu zelených. Zelený život ale nezajímá jen lidi z Beskyd.

Ještě před deseti lety dávalo šest Čechů z deseti přednost zvyšování sociálních dávek, dneska je poměr opačný.

Možná se nám stýská po krajině Josefa Lady, možná je to tím, že se národ zamiloval do jízdy na kole a pro cyklostezky hlasuje sedlák z Moravy i táta dvou dětí z pražského Smíchova.

Podle ekologů ze Společnosti pro trvale udržitelný život patří mezi nejzelenější a pro život nejpříjemnější česká města, například Hradec Králové, z těch menších Rychnov nad Kněžnou, Uherské Hradiště nebo Pelhřimov.

Pelhřimov
Pelhřimov

"Relativně nepoškozené životní prostředí, nízká nezaměstnanost a zájem obyvatel o region,“ vysvětluje svůj výběr předseda společnosti Jiří Dlouhý.

Nejhůř se podle něj žije kromě Mostu a Ostravy také v Teplicích, Lounech, Chomutově, Sokolově nebo v Třinci. Stejný názor mají i zástupci českých Greenpeace.

Ekologové se shodli i na lokalitách, kde se daří nejen lidem, ale i živočichům. Jsou to například Novohradské hory,Šumava, Beskydy nebo Labské pískovce.

Na opačném pólu vede Severočeská uhelná pánev a také městské části Ostravy - Bartovice a Radvanice. Kvůli emisím z hutí a koksáren je tady limit prachu překračován dvěstěkrát za rok.

Špatně se žije i v okolí dálničních křižovatek, například u pražského Barrandovského mostu.

Praha - Barrandov
Okolí křižovatky Barrandovského mostu

Co se nám (ne)povedlo

Podmínky k životu jsou v Česku lepší, než byly před rokem 1989. Odsířily se velké elektrárny, zlepšilo se čištění odpadních vod a kvalita vody stoupla.
Do českých řek se tak vrátil například losos obecný.

Omezila se i těžba uhlí a zrychlila rekultivace vytěžených prostor. Průmysl spotřebovává méně energie, dodržují se limity pro vypouštění oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého, benzenu a olova.

Navzdory tomu dýchají obyvatelé na třetině území Česka špatný vzduch. Může za to vytápění domácností uhlím a hlavně automobilová doprava.

Nepříjemné je i to, že u nás rychle mizí krajina, hlavně kvůli výstavbě na zelené louce a satelitů v okolí měst. A stále se nám nedaří snížit množství komunálního odpadu, máme přeplněné skládky.