Vulkán Bromo v Indonésii

Vulkán Bromo v Indonésii | foto: CK SEN

Rozdávají život i smrt. Podívejte se na nejkrásnější sopky světa

  • 11
Jsou divoké, nespoutané, občas nebezpečné a vždy fascinující. Možná ty vůbec nejkrásnější najdete v Indonésii, ale ani na dalších místech nebudete zklamáni. Vydejte se s námi za opravdovými klenoty vulkanické činnosti na zemi, které jsme vybírali se znalcem.

Bromo na Jávě

Sopka Bromo (2329 m n.m.) v národním parku Bromo Tengger Semeru na východě ostrova Jáva je místo, kde při troše fantazie vidíte procházející se dinosaury.

Chrlí kouř a občas popel, východ slunce na tomto místě je jedním z nejfantastičtějších pohledů, jaké kdy zažijete.

Na okraj obřího kráteru, ve kterém se nacházejí menší sopky, se dá dojet autem. A pak se už jen procházíte a cítíte se jako v třetihorách. Je třeba se však dobře obléci, než ráno vyjde slunce, může být i pod nulou.

Gunung Rinjani na ostrově Lombok

Je vysoká téměř čtyři tisíce metrů (3726 m n.m.) a jedná se o namáhavý strmý výstup po jemné suti, krok nahoru a půl kroku sklouznutí dolů. Vystoupit na ni znamená vydržet tři namáhavé dny, které ale stojí za to. Výhled je fantastický.

Gunung Rinjani na ostrově Lombok

Na západě vidíte ostrov Bali a jeho nejvyšší sopku Agung a na východě ostrov Sumbawa. Za dobré viditelnosti lze prý zahlédnout i sopky na ostrově Flores. A to je fakt hodně daleko.

„Říká se, že neexistuje na Zemi místo, odkud je lepší výhled na všechny světové strany, jako odsud. V nitru sopky se nachází tmavomodré jezero a těsně u kráteru ve štěrbině pramení termální voda. Pod sopkou v pralese je nádherný vodopád. A místní obyvatelé Sasakové dělají chutné palmové víno,“ říká velký milovník Indonésie i jejích sopek Pavel Fellner z CK SEN.

Juriques na hranici Bolívie a Chile

Sopka Juriques vysoká 5704 metrů na hranici Bolívie a Chile je jedinečná tím, že se zde našlo nejvíce inckých mumií mladých dívek v perfektním stavu.

Leží v absolutní pustině, pár kilometrů odtud bublají gejzíry a horké prameny, pod sopkou je nádherné tyrkysové jezero s plameňáky a pít vodu sem přicházejí lamy vikuňa.

Sopka Juriques na hranici Bolívie a Chile

Sopka Juriques na hranici Bolívie a Chile

Magie tohoto místa vás prošpikuje do morku kostí a nebudete moci od sopky odtrhnout oči. Inkové dobře věděli, proč si ho vybrali za posvátné obětiště.

Eyjafjallajökull na Islandu

Sopka Eyjafjallajökull (1666 m n.m.) proslavila před šesti lety Island na celém světě. Novináři její jméno zvolili za nejtěžší vyslovitelné slovo roku a lámali si s ní jazyk dlouhé měsíce.

Její výbuch způsobil největší chaos v letecké dopravě od druhé světové války, samotní Islanďané se mohli jen pousmát. „Potomci Vikingů žijí ve stínu sopek už staletí, vždy mají sbalený kufřík a po výbuchu sopky jen na pár dní opustí své domovy. Pak se vrátí, uklidí pole, umyjí okna a žijí si dál,“ popisuje Pavel Fellner.

Pohled z hory Mt Valahnúkur na sopku Eyjafjallajökull na Islandu

Islandské sopky jsou krásné a ještě hezčí je jejich vliv na společnost. Islanďané vědí, že musí držet spolu a vytvářejí tak jednu z nejsympatičtějších společností na světě.

Vulkán Pacaya v Guatemale

Sopka Pacaya se nachází na jihu středoamerického státu Guatemala a je součástí tzv. Středoamerického vulkanického pásu, který se táhne ze severozápadu na jihovýchod podél pobřeží Pacifiku.

Je vysoká přesně 2 552 m n.m. a je to v posledních letech jedna z nejvíce aktivních sopek oblasti. Díky dobré dostupnosti a výhodné lokalitě v hodinové dojezdové vzdálenosti od hlavního města Ciudad de Guatemala a kulturního centra země Antigua je Pacaya oblíbeným a vyhledávaným turistickým cílem.

Autem lze vyjet až do 2000 metrů nad mořem, odkud se vyráží na cca tří až čtyřhodinovou túru na vrchol po upravené turistické trase.

Autor článku může potvrdit, že cestou turisty doprovázejí zkušení místní průvodci - vulkanologové, kteří seznámí jak s místní historií, přírodními zajímavostmi i aktualitami na Pacaya. Méně zdatní mohou vyjet na koni.

Během túry se při jasném počasí návštěvníci pokochají výhledy na další tři významné sopky oblasti, téměř čtyři tisíce metrů vysoké Agua, Fuego a Acatenango, na vzdálené pacifické pobřeží, na úrodné údolí, kde se pěstuje jedna z nejlepších káv světa. Sejde se tu i do jednoho z kráterů, dnes zasypaného nedávnou erupcí z roku 2014.

Dalších pět úžasných vulkánů

Mombacho v Nikaragui
Na úpatí tohoto vulkánu (1344 m n.m.) se daří nejkvalitnějšímu tabáku. Nikaragua má i dobrou kávu, tu si lze vychutnat po výjezdu lanovkou na vrchol vulkánu.

Popocatépetl v Mexiku
Impozantní sopka u města Puebla nedaleko Mexico City (5426 m n.m.) hrdě chrlí dým k oblakům. Reprezentuje své jméno: popoca- ten co dýmá a tépetl- kopec.

Haleakala na ostrově Maui, Havaj
Na světě je málo míst, kde se můžete koupat a surfovat v moři a za pár minut stojíte ve výšce nad 3055 m n.m. Sopka je stále aktivní a černá lávová pole padají do moře.

Ngauruhoe a Ruapehu na Novém Zélandu
Ngauruhoe (2291 m n.m.) si zahrála Horu osudu v trilogii Pána prstenů. Vypadá, jakoby uvnitř byla brána do pekla. Na vedlejší sopku Ruapehu (2797 m n.m.) se dá vyjet lanovkou, v zimě se tu totiž lyžuje.

Ngorongoro v Tanzanii
Tato vyhaslá sopka leží asi sto kilometrů od západně Kilimandžára. Dno kráteru je ve výšce 1800 m n.m. V okolí žijí lvi, gepardi, levharti, zebry, antilopy, nosorožci a hroši.

Záběry na italskou Etnu: