Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejhezčí skály moravských Karpat

  16:10aktualizováno  16:10
Pokud přemýšlíte, kam vyrazit s prvními jarními paprsky, máme pro vás tip. Udělejte si výlet na horu Skalný v Hostýnských vrších. O této oblasti, která je právě teď nejkouzelnější z celého roku, se "naštěstí" moc nepíše... Přitom se tady skrývají nejhezčí skály moravských Karpat.

Pískovce ze starších třetihor

Kopec Skalný, který je v turistických mapách zaznamenán pouze kótou 709 m a značkou dalekého rozhledu, se může zdát na první pohled obyčejný, ale mile vás překvapí.

Na jeho protáhlém, mírně se svažujícím jihovýchodním temeni totiž v lese vystupují pitoreskní skalní útvary. V létě se ukrývají za hustou clonou listí a prakticky je není vidět. Na podzim, když listí opadá, jsou pro změnu krátké dny a dlouhé stíny, v zimě zase sníh. Nejlepší doba pro shlédnutí či fotografování skal na Skalném zkrátka začíná právě teď.

Skaliska na Skalném jsou tvořeny masívními pískovci a slepenci z období starších třetihor (eocénu). Ne každý přitom ví, že ve flyšovém pásmu Západních Karpat patří k těm nejhezčím.

Vytvořila je mrazová destrukce výrazného strukturního hřbetu protaženého přibližně ve směru SZ-JV. Nejpůsobivější skaliska představují nejvyšší části mrazových srubů a mají podobu izolovaných torů. Jejich současný tvar určují jednak ukloněné horninové vrstvy (sklon zhruba 45° k jihozápadu), jednak vertikální plochy puklin ve směru SSV-JJZ a SZ-JV.

JAK SE DOSTAT NA SKALNÝ

1) Z Bystřice pod Hostýnem pěšky (4 km) nebo autobusem na Hostýn, odtud pohodlně po hřebeni 2 km, nejdříve lesem, pak po loukách. Pro osobní automobily je silnice na Hostýn uzavřena!

2) Z Bystřice pod Hostýnem autobusem do Rusavy, odtud příkrým, 2 km dlouhým výstupem po modré značce.

3) Z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína autobusem na Tesák, odtud pohodlně bez převýšení hřebenovkou po zelené značce v délce  6 km.

Od Orla k Zubu

Nejčastějším východiskem na Skalný bývá poutní areál na Svatém Hostýně, který je vzdálen přibližně dva kilometry. Modře značená hřebenovka z Hostýna k chatě Tesák však vrchol Skalného obchází a mnohým turistům tak zůstávají krásy a zajímavosti Skalného utajeny. Domnívají se, že o název Skalný  se zasloužilo několik balvanů mezi břízami vpravo od cesty při rozcestníku turistických tras.

Chcete-li jít kolem skal, musíte právě zde odbočit vlevo po zřetelné pěšince přes louku k vrcholu hory. Stačí pět až deset minut chůze a stojíte na vrcholu před nejznámější a nejhezčí skálou, která připomíná s trochou fantazie ptáka se sklopenými křídly. Jmenuje se Orel a dosahuje výšku kolem osmi metrů.

Vydáte-li se odtud po skalnatém hřebínku dále k jihovýchodu, dojdete asi po 50 metrech k 13 m vysoké rozeklané věži zvané Zub, která přesvědčivě připomíná korunku stoličky i s kořenem. Uplatňování mrazového zvětrávání při její modelaci dokládají zřícené bloky ostrohranných balvanů na úpatí.

Ze hřbetu Koně na hlavu Žáby

Vyšlapané stezky horolezců, kteří Skalný s oblibou vyhledávají, vedou k dalším dvěma skalám ve svahu.

Šikmá skalní plotna Kůň vysoká 15 m si vysloužila svůj název díky charakteristickému obkročnému posezení lezců na vrcholové hraně skály. Při troše odvahy se o něj můžete pokusit i vy, když na hřbet Koně pohodlně nasednete z horní části svahu, z něhož skalisko vyčnívá.Posezení na Koni

Posezení na koni opravdu stojí za to, jelikož se odtud otevírají nádherné pohledy do zalesněného údolí říčky Bystřičky a na hřebeny Hostýnských vrchů s nejvyšším Kelčským Javorníkem (865 m).

Čtvrtý pozoruhodný skalní útvar ve vrcholových partiích Skalného se nachází na opačné straně kopce a zcela přesvědčivě připomíná žábu, dokonce i s okem. Pokud byste ji však chtěli shlédnout v létě, v době vrcholného vegetačního období, nemáte šanci, protože je celá skryta za neproniknutelnou clonou listí.

Po zádech sedící Žáby vedou schůdky pro odvážné až na její hlavu, která je ozdobena skalní mísou o průměru asi 30 cm. Ta je spolu s dalšími dutinkami ve skalních stěnách, zvanými voštiny, zajímavým dokladem probíhajících zvětrávacích a erozních procesů, kterým vděčí všechny výše uvedené skály za svůj vznik i neobvyklé tvary.

Přestože na Skalném se vyřádí především horolezci, je prohlídka tohoto nezapomenutelného místa zážitkem pro všechny. Je však skutečně dobré vyrazit brzy zjara, v létě již může být pozdě.

Navštivte v okolí:

HOSTÝN – legendami opředená 735 m vysoká hora na severovýchodním okraji Hostýnsko-vsetínské hornatiny, jedno z nejznámějších poutních míst v ČR. Na vrcholu zdaleka viditelný poutní chrám Panny Marie, rozhledna, větrná elektrárna, křížová cesta, hostinec, mnoho obchůdků, zbytky pravěkého hradiště. Autobusová kyvadlová doprava.

BYSTŘICE POD HOSTÝNEM – město na severním úpatí Hostýna, známé továrnou na ohýbaný dřevěný nábytek. K památkám patří původně renesanční zámek v centru města a malý šlechtický hřbitov (zvaný Laudonův) s cennými kamennými náhrobky z 19. století.

RUSAVA – nejzápadnější valašská obec v hlubokém údolí pod horou Skalný. Vznikla v polovině 17. století a byli sem násilím přesídleni valašští rebelanti ze Vsetínska, kteří povstali proti Habsburkům. Malebné okolí lákalo v minulosti mnoha umělců. Zachovalé lidové zvyky a architektura.

OBŘANY – skromná zřícenina jednoho z nejvýše položených moravských středověkých hradů na vrcholu 704 m vysokého stejnojmenného kopce. Hrad byl patrně stavěn bez povolení a z rozkazu moravského markraběte a pozdějšího krále Karla IV musel být ještě před dokončením zbořen.

TESÁK – rekreační a lyžařské středisko na horském sedle uprostřed Hostýnských vrchů. Autobusové spojení z Bystřice pod Hostýnem nebo ze Zlína, restaurace.

 

 

Posezení na skalisku Kůň

Přiléhavě pojmenovaná skála Zub

Skalisko Zub modelované plochami puklin a vrstevních ploch

Skalní útvar Žába

Skalisko Kůň

Autoři:
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Další z rubriky

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.
Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární film až k pestrým ohlasům mnoha lidí,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.