Kajmanské ostrovy, Seven Mile Beach

Kajmanské ostrovy, Seven Mile Beach | foto: Jan HocekiDNES.cz

Nejhezčí pláže světa a ráj potápěčů. Průvodce Kajmanskými ostrovy

  • 4
Sněhově bílé pláže, barevné korálové útesy a křišťálově jasné moře. Kajmanské ostrovy jsou nejen vytouženým rájem obchodníků, ale i potápěčů. Cestovatelům nabízejí pestrou paletu sportovního vyžití a zajímavý mix karibské, anglické a americké kultury.

Kryštof Kolumbus, který Kajmany v roce 1503 objevil, je původně pojmenoval Želví ostrovy. Teprve později souostroví, ležící v západním Karibiku necelých 200 km jižně od Kuby, převzalo jméno po druhu mořského krokodýla.

Přestože tu už živé kajmany nenajdete, ostrovy se pyšní výskytem vzácného leguána zeleného, v moři můžete pohladit rejnoky a mnohé jistě zaujme možnost zaplavat si s delfíny.

Ne náhodou stály Kajmanské ostrovy u zrodu rekreačního potápění v Karibiku. Zdejší korálové útesy padají jen pár metrů od břehu do několikakilometrové hloubky, najdeme tu stovky vynikajících potápěčských lokalit. Jezdí sem dokonce několikrát do roka i syn legendárního oceánografa Jacquese Costeau, který se do zdejších vod zamiloval.

Kajmanské ostrovy, želví farma

Želví farma

Kolem velkého ostrova

Souostroví tvoří tři malé ostrovy, z nichž nejnavštěvovanější je největší z nich – Grand Cayman. Tady také najdete deset kilometrů dlouhou pláž s největší koncentrací hotelů a nejrůznějších atrakcí. Kdo chce najít trochu klidu, vypraví se na východ ostrova nebo přelétne na jeho menší bratry – Little Cayman nebo Cayman Brac.

Kajmanské ostrovyKajmanské ostrovy

Naprostá většina návštěvníků ostrovů směřuje do některého z hotelů, ležících na západě ostrova Grand Cayman. Zde se také rozprostírá nejhezčí a nejdelší pláž – tzv. Seven Mile Beach. Na jejím jihu najdeme hlavní město George Town s mezinárodním letištěm a většinou z asi 500 zdejších bank.

Pro průzkum ostrova Grand Cayman doporučujeme půjčit si na den auto a projet celou pobřežní trasu až k výběžku zvanému patřičně karibsky "Rum Point". První zastávkou může být nejstarší budova na ostrově – tzv. Pedro St. James Castle, ležící na jižním pobřeží nedaleko stejnojmenného městečka.

Pedro Castle - nejstarší budova na Kajmanských ostrovech

Pedro Castle - nejstarší budova na Kajmanských ostrovech

Nejstarší budova na Kajmanských ostrovech byla postavena roku 1780 jako rezidence majitele plantáží Williama Edena. Budova připomínající venkovský zámeček hostila roku 1830 první zasedání zdejšího parlamentu a o pět let později zde bylo zrušeno otrokářství. Pedro Castle dodnes symbolizuje zrození demokracie na Kajmanských ostrovech a o historii tohoto místa se můžeme dozvědět více v přilehlém muzeu.

Jako další zastávku na cestě lze doporučit botanickou zahradu. Zdejší areál se může pochlubit jak exotickými květinami, tak i trasou vedenou tropickým pralesem s ukázkami nejrůznějších dřevin. Najdete tu také informační centrum, kavárnu a rozhodně se tu setkáte s volně pobíhajícími leguány, kteří jsou mnohem krotší než ti ostatní z ostrova.

Kajmanské ostrovy, leguán

Leguán

Kajmanské ostrovy, centrum George Town

Centrum George Town

Zhruba hodinu a půl cesty z George Townu silnice končí na dlouhém výběžku zvaném příznačně "Rum Point". Zdejší pláž a přilehlá restaurace vytváří tu nejkaribštější atmosféru, kterou asi můžeme na "Kajmanech" spatřit. Dřevěné, pestře pomalované stolky jsou rozesety v písku ve stínu casuarin, mezi jejichž kmeny visí houpací sítě lákající k odpočinku.

Pro návštěvu tohoto místa se ale raději vyhněte poledním hodinám, kdy k molu připlouvají čluny s hladovými turisty z George Townu – dopoledne a večery jsou tu mnohem klidnější.

Kajmanské ostrovy, molo a rozcestník na Rum Point

Molo a rozcestník na Rum Point

Plavání s rejnoky

Podle názvu zdánlivě hrůzostrašná aktivita se v posledních letech stala hlavní turistickou atrakcí Kajmanských ostrovů. Po léta čistili rybáři vracející se z lovu své úlovky u vjezdu do laguny, až si místní rejnoci zvykli a začali toto místo navštěvovat pravidelně. Dnes se už o krmení nestarají rybáři, ale posádky vyhlídkových lodí a okraji útesu na severním pobřeží neřekne nikdo jinak než Stingray City neboli "rejnočí město". V tomto městě ale nenajdete obchody, hotely ani benzinové pumpy…

Plavba spojená s plaváním mezi rejnoky trvá zhruba půlden a jedná se o nezapomenutelný zážitek. Instruktor nejprve paryby naláká na několik hrstí olihní a turisté pak s ploutvemi a potápěčskou maskou plavou mezi desítkami rejnoků v křišťálově čisté vodě. Pomocí pamlsku lze rejnoky z asi čtyřmetrové hloubky vylákat na hladinu, kde si je můžete pohladit a polaskat.

Kajmanské ostrovy, plavání s rejnokyKajmanské ostrovy, plavání s rejnoky - Stingray City

Zdejší mírumilovný druh rejnoka, se kterým se nejspíše setkáte, se jmenuje trnucha americká (Dasyatis americana). Většinu hejn tvoří menší samci, jen několik jedinců představují mnohem větší samičky. Osten velikosti propisovačky mají rejnoci na zadní části ocasu a jediné nebezpečí, které vám hrozí, je podle místních potápěčů "cucflek" z přisátého rejnoka žadonícího o potravu…

Kajmanské ostrovy, plavání s rejnoky - Stingray City

Ráj svatebčanů

Hledáte-li pravý "Karibik", pokud jde o kulturu a noční život, nepatří Kajmanské ostrovy právě k excelentním destinacím. Díky historické provázanosti s Velkou Británii a geografické blízkosti Floridy se tu prolíná karibská kultura s americkou a evropskou, přičemž "bílá" kultura, zdá se, převažuje.

Nedostatek patřičně "zhulených" domorodců jakožto turistické atrakce patřičně vyvažuje čistota, pořádek a organizovanost, pro karibské oblasti spíše výjimečný úkaz. Pokud chcete přece jenom nahlédnout pod pokličku místní společnosti, vyplatí se vycestovat na jeden z menších ostrovů nebo alespoň projet východní pobřeží Grand Cayman.

Kajmanské ostrovy, plavání s delfíny

Plavání s delfíny

Kajmanské ostrovy, pláž poblíž Rum point na Grand Cayman

Pláž poblíž Rum point

Zdejší pláže se také v poslední době staly vyhledávanými svatebními "místnostmi", s kulisami moře a zapadajícího slunce zdaleka překonávající tradiční pojetí obřadu. A nejde přitom jenom o romantické duše nebo britské zbohatlíky, díky relativní blízkosti bývají hlavními klienty americké páry.

Vyřízení formalit tu probíhá rychle a hladce a na západním pobřeží najdete několik exkluzivních restaurací připravených pohostit i stovky svatebčanů. Prstýnky v kokosovém ořechu, šumění vln a zapadající slunce se siluetou pirátské lodi v pozadí – nekupte to!

Kajmanské ostrovy, svatba na pláži

Může se hodit

Letecká doprava
Pro let z Evropy je ideálním přestupním místem Miami na Floridě. Odtud létají několikrát denně spoje Cayman Airways nebo American Airlines. Z dalších nástupních míst jmenujme alespoň ta nejdůležitější: Havana, Montego Bay (Jamajka), La Foeba (Honduras), Atlanta, Toronto, New York. Na místě lze mezi ostrovy cestovat s místními linkami Cayman Airways.

Hlavním letištěm Kajmanských ostrovů je Mezinárodní letiště Owena Robertse, které se nachází necelé tři kilometry východně od hlavního města George Town.

Zpáteční letenka z Prahy vyjde přibližně na 35 000 Kč, z Grand Cayman se na oba z menších ostrovů dostanete letecky během 40 minut a zpáteční letenka vás přijde přibližně na 100 USD.

Doprava po ostrovech
Veřejná doprava sice na ostrovech existuje, ale místní autobusy jezdí poměrně nepravidelně a také nepatří k nejčistším. Vybrat si můžete z několika půjčoven aut, vzhledem k relativně malým vzdálenostem a příjemnému klimatu můžete vyzkoušet i skútry. Taxíky jsou tu velice drahé – 10 min cesta z letiště Vás přijde na víc než 20 USD.

Jelikož Kajmanské ostrovy jsou oficiálně součástí Britského zámořského teritoria, jezdí se zde vlevo.

Ubytování
Nejvíce hotelů najdete na západním pobřeží Grand Cayman. Ubytování je na ostrovech ale poměrně drahé – příliš se tu totiž nepočítá s chudými návštěvníky. Noc nepořídíte pod 100 USD za osobu a v nejluxusnějším hotelu ostrova Ritz Carlton vyjde přespání od 400 USD.

Měna
Zdejší měna je kajmanský dolar (KYD), platit můžete americkými dolary. Kurz je pevně vázaný v poměru 1KYD=1,25 USD.

Kdy jet
Hlavní turistická sezona trvá od prosince do poloviny dubna – v této době panuje slunečné počasí a příjemné teploty okolo 24 ºC. V létě (od května do října) je vlhké horko s občasnými odpoledními přeháňkami. Hurikánová sezona nastává v srpnu a trvá do konce října. Víza ani očkování před cestou nejsou potřeba.

Zájezdy na Kajmanské ostrovy nabízejí například české cestovní Esotravel, Inspira, Sopka,...

mapa: Google.com