Písečná pláž v jedné z pískoven u Vlkova (kolem Lužnice)

Písečná pláž v jedné z pískoven u Vlkova (kolem Lužnice) | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Nejčistší koupání nabízí Morava a Ústecko

  • 6
Lidé, kteří tráví horké dny u vody v Česku, se zatím mohou koupat bez obav téměř všude. Kvůli přemnožení sinic se zatím uzavřelo jen několik koupališť, například Vyžlovka u Prahy či Skalka u Chebu. Hygienici však varují, že zákazů koupání bude přibývat.

Nejlepší koupání na Moravě a Ústecku

Zřejmě nečistší jsou koupaliště na Moravě a na Ústecku. Třeba vodu v jezeře Poděbrady u Olomouce a ve vodní nádrži Plumlov hodnotí hygienici jako nejkvalitnější. Voda v jihomoravských koupalištích je hodnocena prvním stupněm z pěti možných, jen někde druhým stupněm, což znamená, že ve vodě může být snížená viditelnost.

Na severní Moravě může voda někde odradit zakalením, pěnou či nepříjemným zápachem, ale pro koupání je vhodná a nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Na Ústecku je snížená průhlednost vody jen v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku.

Zákazy koupání

Kvůli sinicím platí zákaz koupání například na Karlovarsku v přehradní nádrži Skalka u Chebu, kde jejich množství ve vodě trojnásobně překračuje přípustnou mez.

Kvůli přemnožení sinic platí zákaz koupání i ve středních Čechách v Popovicích na Berounsku a Vyžlovce u Prahy.

Ve většině dalších krajů se lidé mnohde zatím mohou koupat bez obav, voda je většinou čistá nebo nezpůsobí zdravotní problémy. Zákaz koupání tam platí jen někde. Třeba na Vysočině je stejně jako v minulosti zakázáno v rybníku Kachlička v chatové oblasti na Havlíčkobrodsku, kde je masivní výskyt sinic a značně vysoká hodnota chlorofylu.

Kvůli přemnožení sinic se lidé nesmějí koupat ani v České Lípě - Dubici na Liberecku. Na Máchově jezeře se voda nehodí ke koupání pro lidi náchylné k alergiím a kožním nemocem, jedince se sníženou imunitou, těhotné ženy a malé děti.

Po koupeli je lepší se osprchovat

Relativně čistou a teplou vodu bez výrazného množství sinic nabízejí koupaliště v Plzeňském kraji. Sinice a řasy se výrazněji rozvíjejí tradičně hlavně na nádrži České údolí nedaleko Plzně. Vnímavější lidé by se raději neměli koupat ani v Seneckém rybníku a v jezírku Košutka v Plzni.

Vhodná ke koupání je voda v přírodních nádržích ve velkých rekreačních oblastech na jihu Čech. V Podolsku a Vojníkově u Orlické přehrady hygienici lidem radí, aby se po vykoupání osprchovali. Totéž radí návštěvníkům pražských koupališť a Oborského rybníka v Jinolicích na Jičínsku a Rozkoše u České Skalice na Náchodsku, kde je ve vodě kromě sinic fekální znečištění.

V Pardubickém kraji má voda horší kvalitu jen v rybnících Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Na Zlínsku trvají problémy pouze v přehradě v Luhačovicích na Zlínsku, kde jsou ve vodě sinice, zvýšené množství chlorofylu a mikrobiologické nálezy.

Sinice mohou způsobit vážné zdravotní problémy

Lidé by neměli brát varování hygieniků na lehkou váhu. Sinice obsahují látky, jež působí alergie, vyrážky, rýmu a poškozují zrak. Mohou vytvářet i různé jedovaté látky a působit střevní a žaludeční potíže i vážnější jaterní problémy.

Červenec má být horký, což může k přemnožení sinic přispět. Nic na tom nemusí změnit ani avizované bouřky a vítr. Podle odborníků může vítr shluky sinic rozfoukat, ale stejně tak zahnat ke břehu nebo do zátok. Prudký déšť je zase může dočasně zatlačit od hladiny do nižších vrstev vody. Následné očekávané horko ale situaci asi opět zhorší.

Tip, jak poznat sinice

  • Naplňte skleněnou nebo plastovou lahev od balené vody nebo minerálky až po zúžené hrdlo.
  • Nechte lahev stát 20 minut na světle.
  • Pokud voda zůstane čirá, ale u hladiny se vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru "sekaného jehličí nebo zelené krupice", jde o sinice.
  • Pokud zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, jsou ve vodě řasy.

,