Podplavat antický kolos Pont du Gard patří k ceněným plaveckým skalpům.

Podplavat antický kolos Pont du Gard patří k ceněným plaveckým skalpům. | foto: Libor Budinský

V tom se dá také koupat? Hledáme nejbizarnější plavecké zážitky

  • 29
Zapomeňte na luxusní pláže středomořských riviér. Tentokrát nás místo načančané romantiky zajímají nezapomenutelné plavecké zážitky. Krásné pláže ve vzpomínkách většinou splývají, ale na sprchu pod ledovým vodopádem se nezapomíná.

Romantických pláží najdete v Evropě tisíce, ale už jste měli to štěstí, že jste se koupali o půlnoci a nad hlavou vám svítilo slunce? No pozor, to není žádná báchorka z Pohádek tisíce a jedné noci. Pokud přijedete na začátku léta do Laponska za polární kruh, je to celkem běžný zážitek. Ve finské části Laponska leží stovky opuštěných jezer, v nichž se můžete o půlnoci vykoupat a protože zde slunce několik týdnů nezapadá, bude vám nad hlavou svítit slunce.

„Voda v jezeře nedaleko městečka Kittila měla nějakých třináct, čtrnáct stupňů, ale po vydatné sauně jsem v ní vydržel plavat aspoň tři minuty. Akorát se blížila půlnoc a nad hlavou mi svítilo půlnoční slunce, které v ten čas nezapadá. Jeden z okamžiků, na které nikdy nezapomenu,“ popisuje svůj největší zážitek z koupání cestovatel Jan Stach.

Sladký život

Z absolutní divočiny se přenesme do centra civilizace. Věčný Řím. Jen málo „koupališť“ představuje pro dobrodruhy tak mimořádnou výzvu jako největší a nejslavnější ze všech římských fontán, tedy Fontána di Trevi, kterou vytvořil barokní architekt Nicola Salvi v roce 1762. Působivé sochařské dílo připomíná divadelní pódium ozdobené sérií soch v čele s vládcem oceánů Neptunem a mořskými oři, z nichž jeden vyjadřuje klidný oceán, zatímco druhý, značně divoký kůň, je symbolem nezkrotné bouře.

Může se hodit

Také se chcete krásně vykoupat letos o dovolené? Vyberte si své vysněné dovolenkové koupání na Dovolená.iDNES.cz.

Koupání ve fontáně proslavil kultovní snímek Sladký život, v němž se do fontány vrhla švédská filmová hvězda Anita Ekbergová a vzápětí i Marcelo Mastroianni. Dnes je sice koupání ve fontáně přísně zakázáno, údajně hrozí pokuta až 200 eur, ale spousta odvážlivců, většinou v poněkud podroušeném stavu, touží získat jeden z největších koupacích „skalpů“. Ale po pravě, moc si v tom nezaplavete.

Fontánu di Trévi proslavila noční scéna v kultovním snímku La Dolce Vita a cílem koupacích dobrodruhů zůstává i dnes.

Pod antickým kolosem

Daleko lepší plavání nabízí další slavná turistická destinace, antický kolos Pont du Gard v jižní Francii, který byl součástí velkého akvaduktu. Téměř 300 metrů dlouhá a 50 metrů vysoká stavba z prvního století našeho letopočtu nabízí úžasnou historickou kulisu pro všechny milovníky silných zážitků. Jen kousek od mostu je přírodní koupaliště s pěknou pláží, kde se dá vstoupit do řeky Gard a plavat k mostu. Přestože plavání pod samotným viaduktem je několik let zakázáno, návštěvníci tento zákaz moc nedodržují a plavou až pod most. Vstup na most i na „koupaliště“ je zdarma.

Nebezpečný Nil

A ještě jednou Francie. „Na krásné koupání jsme narazili při cyklistickém putování v Provence. Nádherně jsme si zaplavali pod Ďáblovým mostem z 11. století, který patří k památkám UNESCO a je vybudován na konci romantického kaňonu řeky Hérault,“ vzpomíná Jan Stach.

Naopak místo, kde si plavání nechal bez váhání ujít, byla řeka Nil při cestě z Luxoru. I když na jejím břehu se koupalo několik Egypťanů a vizuální kulisa byla fantastická, do řeky se odváží jen největší šílenci. V pomalu tekoucí vodě se totiž člověk může nakazit smrtelně nebezpečným parazitem krevničky či postaru bilharzie, proti kterému neexistuje účinná léčba.

Ďáblův most a krásný kaňon řeky Herault nabízí krásné přírodní koupání.

Některá krásná místa na Nilu svádějí koupání, ale voda pomalu tekoucí řeky není příliš bezpečná, neboť v něm může být smrtelně nebezpečný parazit bilharzie.

Bazén uprostřed jezera

 Ale zpátky k radostnějším koupacím kuriozitám. Poněkud schizofrenní zážitek nabízí vyhřívaný bazén uprostřed studeného jezera. Tuto kuriozitu najdete v Rakousku na náhorní plošině Turracher Höhe, kde leží velké jezero Turrach, jež shodou okolností společně s okolními lesy patří k panství Karla Schwarzenberga. A na jednom břehu jezera, kterým prochází hranice mezi Korutany a Štýrskem, stojí hotel Hochschober, jehož majitel si nechal vybudovat v jezeře vyhřívaný plavecký bazén. Od okolní vody je oddělen jen jakousi „plechovou“ stěnou, takže můžete střídat plavání v teplé a studené vodě. I když v té studené moc dlouho nevydržíte, protože má i v horkém létě 14 až 15 stupňů. Zato voda v bazénu je obvykle vyhřátá na příjemných středomořských pětadvacet.

Kuriozita z Rakouska – uprostřed přírodního jezera postavil místní hoteliér vyhřívaný bazén.

Smrádek a bahýnko

Teploučkou vodu najdete také v termálních bazénech na Liparských ostrovech nedaleko Sicílie, které jsou pověstné neutuchající sopečnou aktivitou. Takže po návštěvě soptících vulkánů na ostrově se symbolickým jménem Vulcano se můžete naložit do teplé, špinavé a poněkud páchnoucí vody, která má ovšem spoustu léčivých účinků, především na pohybový aparát a na kůži.

Na první pohled ovšem ohrazený prostor jezírka s páchnoucími fumaroly nevzbuzuje moc důvěry, neboť to tu smrdí jako hodně zkažená vejce. Ale nakonec si zvyknete a pak už si můžete užít horkou lázeň a také se natřít léčivým bahnem. Ale pozor, v žádném případě si sem neberte nové plavky.

Plesa a vodopády

A znovu se přesuneme z teplé vody do ledového, zato však průzračně čistého jezera, v tomto případě vysokohorského plesa. A opět se budeme pohybovat za hranou zákona, neboť koupání je v tatranských plesech zakázáno. Ale zatímco na Štrbském či Popradském plese se to hodně hlídá, vysoko v horách si krátké svlažení můžete dopřát víceméně bez následků.

Koupání v plesech ve Vysokých Tatrách je sice oficiálně zakázáno, ale někteří turisté zákaz překračují.

„Koupal jsem se už ve čtyřech jezerech, nejvyšší bylo dokonce nad dva tisíce metrů a byl to skvělý zážitek. Ale po pravdě, vydržel jsem tam asi deset vteřin,“ svěřuje se Martin Válek, který jezdí do Vysokých Tater každý rok.

A my připomínáme, že plavání v horských řekách miloval také třetí československý prezident Emil Hácha, který se jako student práv rád koupával v ledové vodě Mumlavského vodopádu v Krkonoších.

Vaše plavecké zážitky

Na jakém nejzajímavějším či ojedinělém místě jste se koupali vy? Podělte se o zážitky s ostatními čtenáři v diskuzi.

, pro iDNES.cz