Něco ze života Cyrila a Metoděja

Oba bratři ze Soluně Cyril a Metoděj jsou pro své zásluhy za uvedení křesťanství na Moravu označováni za "apoštoly Slovanů". Cyril, vlastním jménem Konstantin, který jméno Cyril přijal až později v klášteře, a Metoděj ovládali slovanskou řeč a byli vysláni byzantským císařem kolem roku 860 k Černému moři, aby hlásali křesťanství mezi Slovany.

Oba mniši nalezli na své misijní cestě k Chazarům ostatky papeže Klimenta I. a později je přinesli do Říma, kde jsou dodnes uchovávány v kostele sv. Klimenta.
Roku 862 poslal císař Michal III. oba bratry na Moravu, neboť kníže Rostislav prosil o kněze mluvící slovansky.

Nejprve zavedli jazyk - glagolici
Jako první věc zavedli Cyril a Metoděj slovanský jazyk do bohoslužby. Cyril k tomu dokonce vytvořil vlastní písmo ("glagolici") na základě řecké kurzívy a částečně arabštiny. Toto písmo pomocí 38 liter kodifikovalo staroslověnský jazyk. Proto oba bratři patří k zakladatelům slovanského písemnictví.

Cyril sám přeložil do staroslověnštiny evangelia, apoštolář, misál a žaltář a napsal ke čtyřem evangeliím předmluvu, takzvaný Proglas.

V tomto díle pokračoval i Metoděj, který do staroslověnštiny přeložil životopisy církevních otců a založil překladatelskou školu, která roku 883 za dobu asi osmi měsíců přeložila celou Bibli kromě knih Makabejských.

Cyril zemřel po odjezdu do Říma
Po několikaleté misijní činnosti na  Moravě odcestovali bratři do Říma a přinesli papeži Hadriánovi II. ostatky papeže Klimenta. Od Hadriána dostali příslib, že bude slovanská řeč uznána za liturgickou. Za svého pobytu v Římě onemocněl Cyril a vstoupil do kláštera. Po padesáti dnech podlehl svému těžkému utrpení a 14. února 869 zemřel.

Metoděj byl po jmenován arcibiskupem vězněn
Metoděj byl Hadriánem II. jmenován arcibiskupem Panonie, to je území, které zahrnovalo dnešní východní Rakousko a západní Maďarsko a Moravu.

Salcburský arcibiskup však pokládal toto území za své misijní pole a dal Metoděje na dva a půl roku uvěznit.

Papež Jan VIII. jej roku 873 vysvobodil, potvrdil ho v úřadě arcibiskupa a potvrdil mu slovanský církevní jazyk, ale s jistým omezením. Metoděj zemřel 6. dubna 885.

Znázorňování apoštolů
Cyril a Metoděj jsou znázorňováni rozmanitě. Skoro vždy jako biskupové, jednou v západním ornátě, jindy v ornátě východních biskupů.
(Zdroj: Rok se svatými, Karmelitánské nakladatelství 1994)

Zpět na vše o pouti na Velehradě.

Konstantin (vlevo) přijal jméno Cyril až později v klášteře. Zemřel 14. února 869 v Římě. Metoděj zemřel 6. dubna 885. Místo jeho smrti se nedá s jistotou určit, není znám ani jeho hrob.

Konstantin přijal jméno Cyril až později v klášteře. Zemřel 14. února 869 v Římě. Metoděj zemřel 6. dubna 885. Místo jeho smrti se nedá s jistotou určit, není znám ani jeho hrob.