Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nechcete zažít Fukušimu? Tipy na země, kde se vám to nestane

aktualizováno 
Havárie v japonské Fukušimě přiměla některé lidi přehodnotit svůj vztah k jaderné energii. Ačkoli atomové elektrárny provozuje jen asi 30 zemí z celkového počtu 221, většina obyvatel světa žije právě v těchto zemích nebo v sousedních státech. Kam se má člověk uchýlit, aby byl co nejdál od možných jaderných katastrof?

Značka radioaktivity | foto: Profimedia.cz

Server expatify.com vytipoval osm zemí, které jsou relativně daleko od potenciálních atomových havárií a většina z nich by si tento status měla uchovat v následujících desetiletích či dokonce ještě déle.

1. Austrálie

Austrálie je zatím největší zemí světa, která neprovozuje jaderné elektrárny a ani je nemá v plánu stavět.

Odlehlá poloha Austrálie na mapě světa jí zároveň zaručuje i dostatečnou vzdálenost od většiny zemí s vysokou koncentrací jaderných elektráren. Vzdálenosti zhruba 5 000 kilometrů jižně od Japonska se není třeba obávat, protože převládající větry nikdy nevanou tímto směrem. Austrálie tak může leckomu připadat jako nejbezpečnější místo na zemi, píše expatify.com.

Na druhou stranu je fakt, že na území Austrálie se nachází téměř čtvrtina veškerých světových ložisek uranu a také uranových dolů. A hlavním důvodem, proč země nepotřebuje reaktory a další energetické zdroje, jsou bohaté zásoby uhlí a přírodního plynu.

2. Nový Zéland

Ačkoli poměrně nedávno se tady objevily diskuze na téma jádra a případné výstavby jedné či více elektráren, v současné době žádné konkrétní plány neexistují a Nový Zéland obecně zaujímá zamítavý postoj k jaderné energii.

Více než 50 procent energie země čerpá z vodních elektráren.

Vzhledem k tomu, že jediným blízkým sousedem, odkud vanou stálé větry, je  Austrálie, která jádro nemá, je možné Nový Zéland považovat za nejvzdálenější zemi na této planetě, kterou by mohl zasáhnout nějaký radioaktivní spad.

Jasně, můžete si vybrat nějaký ostrov v Jižním Pacifiku, který má ještě méně sousedů, ale tady se téměř určitě ocitnete blíže tryskovému proudění, které může zachytit větry ze zemí s jadernými elektrárnami poblíž rovníku nebo na severu.

3. Kolumbie

Nejenže se Kolumbie v poslední době stala novým hitem cestovatelů, přitažlivou by se navíc mohla stát i pro ty, kteří se chtějí dostat co nejdál od jádra. V současné době jsou v celé Jižní Americe v provozu pouze čtyři reaktory, z toho dva v Brazílii a dva v Argentině, ve Střední Americe jsou pak jen dva reaktory v Mexiku.

Kolumbie je pátým největším světovým producentem uhlí, takže nebude mít potřebu, a to v dlouhém časovém horizontu, stavět drahé nukleární reaktory.

4. Kambodža

Ti, kteří hledají levnou zemi k žití, by mohli najít svoje štěstí v Kambodži. I v tomto království, které patří k nejchudším zemím v regionu, se sice začaly nedávno objevovat diskuze na téma jaderné energie. Pokud by se ale něco takového vůbec začalo realizovat, nebylo by to dříve než za 20 let.

Sousední Vietnam plánuje výstavbu jedné elektrárny na rok 2014 a Thajsko do budoucna dokonce hned čtyři, takže oblast v příštích deseti letech nejspíš nezůstane bez jádra. Zatím ale Kambodža představuje velmi lákavou destinaci s výjimečnou kombinací krásné přírody a cenové dostupnosti.

5. Kostarika

Kromě toho, že Kostarika nemá jaderné reaktory, sem ekologicky smýšlející jedince může přilákat fakt, že tento středoamerický stát se pyšní obrovským počtem národních parků, zaujímajících čtvrtinu rozlohy země. Navíc tu nemají žádné vojenské základny. 

Až 90 procent energie Kostarika získává z 12 vodních elektráren a několika větrných farem, nadbytek dokonce vyváží do některých sousedních zemí. Nejbližším jaderným sousedem ve středoamerickém regionu je Mexiko s pouhými dvěma reaktory.

Není divu, že ceny nemovitostí v Kostarice jsou poměrně stabilní.

6. Belize

Belize je velkým magnetem mnoha novodobých emigrantů, kteří se tu v posledních desetiletích usazují.

Tato malá zemička s počtem obyvatel přesahujícím jen málo přes 300 tisíc také nemá žádné jaderné elektrárny a není ani reálné, aby se zde nějaké stavěly. 

Na rozdíl od Kostariky není tak ekologická, protože většina elektrické energie pochází z dováženého uhlí. Každopádně život je tady snadný, krajina nádherná a rozhodně máte jistotu, že se vám za domem neroztaví žádný reaktor.   

7. Nepál

Nepál je bez atomové energie a pravděpodobně navždy zůstane. Krásnou zemi uprostřed Himálaje nicméně obklopují země, které jaderné elektrárny mají, takže případná jaderná havárie poblíž se vyloučit nedá. Většina lidí však žije v údolích mezi velkolepými horskými štíty, jež by mohly do jisté míry sloužit jako ochrana před spadem.

Téměř veškerou energii v zemi dodávají vodní elektrárny. Funguje to dobře, problémy tu ale můžete zažít v období sucha. V měsících od října do května mohou hladiny řek klesnout tak nízko, že dochází k výpadkům elektřiny v celé zemi, trvajícím i 14 hodin. Což uprostřed zimy nemusí být právě idyla.

8. Peru

Další nádhernou zemí bez atomových elektráren je Peru, které s jádrem taky zatím vůbec nepočítá.

Peru získává většinu elektrické energie z vodních elektráren a zásob přírodního plynu, které se jeví jako téměř nevyčerpatelné. Proto v zemi chybí jakákoli touha stavět v budoucnu drahé reaktory.

Jihoamerická země na západním pobřeží Jižní Ameriky má sice dva jaderné sousedy, Brazílii a Argentinu, ty ale leží ve směru větru. Protože na jižní polokouli se vyskytuje už jen pár dalších jaderných elektráren, Peru by v případě jaderné katastrofy určitě bylo jedním z bezpečných útočišť.

Autoři:
Nejčtenější

Čeští turisté se koupou na Makarské. K moři do Chorvatska jich ročně míří skoro...
A zase to Chorvatsko. I letos bude pro Čechy nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří opět nejoblíbenější destinací českých turistů - stejně jako loni a spoustu předchozích let. Asociace...  celý článek

Antropolog Martin Soukup
My máme hodinky, oni mají čas. Jak vědec zkoumá Papuánce s mobilem

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Další z rubriky

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Z filmu Dunkerk
Natáčení Dunkerku se Francii vyplatilo, chystá se nápor turistů

Natáčení filmu Dunkerk vyneslo severofrancouzskému regionu Hauts-de-France za pět týdnů 19 milionů eur (495 milionů Kč), napsal deník Le Figaro s odvoláním na...  celý článek

Romantická skaliska na jižním okraji vrcholové plošiny Brostschbergu
Stezkami čarodějnic v Alsasku. Magický svět ve francouzských Vogézách

Do Alsaska se jezdí hlavně kvůli znamenitým vínům. Dalším tamním oblíbeným lákadlem jsou samozřejmě divukrásné Vogézy s holými hřebeny i vodopády. Kromě nich...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.