Manželé Hawelkovi před svojí kavárnou

Manželé Hawelkovi před svojí kavárnou - Manželé Leopold a Josefine Hawelkovi již několik desetiletí vítají hosty z celého světa ve své kavárně, kterou založili v roce 1939. Pracují zde tři generace Hawelkových a každý večer tady voní domácí buchty s marmeládou. | foto: ČTK

Nebyli jste v kavárně? Nebyli jste ve Vídni!

Výlet do Vídně se nemůže obejít bez návštěvy některé z proslulých místních kaváren! První takový podnik tady vznikl podle legendy už v roce 1683 po porážce Turků. Ti po sobě zanechali pytle s "hnědými zrny", s nimiž se tak dlouho experimentovalo, až se zrodila vídeňská melange (káva s mlékem) a - první kavárna.

Kolem roku 1900 jich existovalo ve Vídni na šest set. Dodnes jsou oblíbeným místem, kde si můžete dát i něco lehkého k jídlu, skleničku vína či něčeho tvrdšího a zahrát si kulečník či bridž.

Každá je stylová. Třeba luxusní kavárna Café Central, uvedená do své původní krásy, či noblesní Café Landtmann nedaleko Burgtheatru, kterou navštěvoval kdysi Sigmund Freud. Frauenhuber je zase nejstarší kavárnou nedaleko Stephansdomu, kde vystupoval Mozart. A v Café Sperl mají čerstvý štrúdl.

Café Hawelka je většinou již odpoledne zaplněno do posledního místečka. A kdo sedí, hned tak neodejde. Je tady příjemně a útulně a nikdo vás vyhánět nebude.

Ostatně platí nepsané pravidlo - když si jednou něco objednáte, můžete tady setrvat třeba celé hodiny. Mnozí k tomu nemají daleko. I když je vypito, čtou se noviny, časopisy, diskutuje se - často s panem majitelem - nebo se jen relaxuje v decentním typickém kavárenském ruchu. Zde se scházejí bankéři, umělci, intelektuálové či novináři a v hojném počtu i turisté.

Ve Vídni zcela zapomeňte na diety a dopřejte si typické, vesměs kaloričtější dobroty.
Například slavný dort Sachertorte, který vymyslel v roce 1832 cukrář knížete Metternicha Franz Sacher. Ochutnat do můžete v hotelu Sacher nedaleko Opery, kde je cukrárna i prodejna. Čokoládový dort s vrstvou meruňkové marmelády se servíruje samozřejmě se šlehačkou.

V další cukrárně, Demel, pár metrů od Hofburgu, která dodávala lahůdky také císaři Franzi Josefovi, si pochutnejte na jakémkoli dortíčku (vedou i miniverze).

Na chlebíček zajděte k Černému velbloudovi, což je vyhledávané místo - něco mezi kavárnou, vinárnou a chlebíčkárnou hned za Meinlem na náměstí Am Graben, tedy na vídeňských "Příkopech".

KAVÁRENSKÝ SLOVNÍČEK

Vídeňané kladou velký důraz na přípravu kávy. Během staletí dokonce "vyvinuli" tolik druhů kávy, že někdy je pro cizince problém si přesně objednat. K tomu vám poslouží náš slovníček.

Schwarzer: černá káva (malá nebo velká) Brauner: káva s mlékem (malá nebo velká)
Mokka: silná černá káva
Melange: káva s horkým mlékem s množstvím pěny
Kaisermelange: černá káva s vaječným žloutkem a koňakem
Maria Theresia: mokka s trochou pomerančového likéru
Einspänner: variace mokka kávy, podává se ve sklenici se šlehačkou
Fiaker: mokka ve sklenici servírovaná s rumem
Kapuziner: černá káva s trochou mléka -hnědá jako kutna mnicha
Franziskaner: světlá melange se šlehačkou posypaná čokoládou
Konsul: černá káva s trochou smetany

 

,