Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nebojte se říjnové dovolené u moře. I v Evropě jsou místa na koupání

aktualizováno 
Ani ryze podzimní počasí v českých zeměpisných šířkách nemusí uhasit touhu po letní dovolené. S prodlouženým víkendem se nabízí možnost zajet na opravdu poslední chvíli k moři. Přinášíme pět prověřených tipů, kde si podzimní dovolenou u vody užijete. Bez spalujícího horka a tisícihlavých davů.

Dominikánská republika, pláž Alícia v letovisku Sosúa | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Gargano a Apulie

Země: Itálie, 42. rovnoběžka
Individuální doprava: Cílové letiště Bari (BRI) je dostupné z Prahy přímými lety společnosti Wizz Air dvakrát týdně
Zájezd: týdenní pobyt (letecká doprava, hotel, polopenze) s německou CK od 13 500 Kč
Průměrné teploty/srážky v říjnu (Bari): 17 °C/57 mm

Poloostrov Gargano v jižní Itálii vybíhá do Jaderského moře tak agresivně, že se mu běžně říká "ostruha italské boty". Na rozdíl od zbytku Apulie (Puglia), kam administrativně patří, je krajina poloostrova hornatá a pobřeží členité. Právě to propůjčuje Garganu neobyčejnou krásu: pobřežní čáru lemují vápencové útesy, na mnoha místech tu skály spadají kolmo do vody, loďkou lze zajet do labyrintu pobřežních jeskyní.

Za hlavní letovisko na Garganu platí Vieste, položené přibližně na špici poloostrova. Zdejší pláž je proslavená nepřehlédnutelnou vápencovou troskou zvanou Pizzomunno, která se tu tyčí do výšky 25 metrů; když do skaliska začnou bušit vlny, nejspíš vám přijde, že musí každou chvíli spadnout.

Apulie, zákoutí ve starém městě v Bari

Apulie, zákoutí ve starém městě v Bari

Apulie, na pláži jižně od Bari

Apulie, na pláži jižně od Bari

Kromě plážové pohody se vyplatí prozkoumat i členité vnitrozemí poloostrova. K tomu budete potřebovat auto, protože autobusová doprava jezdí jen sporadicky. Nádherné vyhlídky se otvírají z historického městečka Monte Sant'Angelo, projděte se hustými listnatými lesy v rezervaci Foresta Umbra v centrální části Gargana.

Cestou na letiště doporučujeme zavítat do uliček starého města v Bari. Je pravda, že málokteré jiné italské město má tak špatnou pověst co se bezpečnosti týče, ale za světla by se vám nic stát nemělo. Nádherná je románská katedrála zasvěcená sv. Mikuláši, nahlédnout lze i do přísného švábského hradu.

Sicílie

Země: Itálie, 38. rovnoběžka
Individuální doprava: Cílová letiště Palermo (PMO) nebo Trapani (TPS) jsou dostupná z Prahy s přestupem v Miláně/Bergamu nebo Miláně/Malpensa (Wizz Air, Ryanair, easyJet)
Zájezd: týdenní pobyt (letecky, hotel, snídaně) s českou CK od 15 000 Kč
Průměrné teploty/srážky v říjnu (Trapani): 19 °C/61 mm

Sicílie, pohled na pevnost Bastione Conca v Trapani

Sicílie, pohled na pevnost Bastione Conca v Trapani

Na plážích při západním konci Sicílie sotva uslyšíte jiný jazyk než italštinu: budete tu mít příležitost nasát autentickou atmosféru Mezzogiorna a přitom si užít slunce i nádherné pobřežní scenérie. Záliv Castellamare na západ od Palerma je vykrojený do podoby půlměsíce a hlavně lemovaný dlouhými plážemi. Hlavním střediskem je městečko Castellamare del Golfo. Od moře spatříte nádherné scenérie skalnatých vrchů, které se zvedají rovnou od vody až k mysu San Vito. Za ním pokračuje další, otevřenější záliv, odkud je na dohled opevnění proslulého městečka Erice na vysokém skalnatém kopci.

Fotogalerie

Východ Sicílie je mimořádně bohatý na památky a z Castellamare jich budete mít v pohodlném dosahu hned několik. Polodenní výlet vede do archeologické zóny Segesta, kde je k vidění neobyčejně dobře dochovaný řecký chrám z 5. století př. n. l. Když se vyškrábete až nahoru k antickému divadlu, otevře se vám výhled na valnou část západní Sicílie.

Nasnadě je prohlídka Palerma. Nezapomeňte navštívit některý z kostelů s byzantskými mozaikami, buď La Martorana a Cappella Palatina přímo v Palermu nebo katedrálu v blízkém Monreale. A vynechat byste neměli ani Trapani, jehož historické jádro je krásně položené na srpovitě protaženém poloostrově.

Kréta

Země: Řecko, 35. rovnoběžka
Individuální doprava: Cílové letiště v Heraklionu (HER) nebo v Chanii (CHQ) je dostupné z Athén
Zájezd: týdenní pobyt (letecky, hotel, bez stravy) s českou CK od 5 600 Kč
Průměrné teploty/srážky v říjnu (sever): 20 °C/20 mm

Kréta, Řecko

Kréta, Řecko

Palác Knossos je největším centrem mínojské civilizace, která dosáhla

Palác Knossos

Na Krétu se dá létat ještě celý říjen a zvláště severské národy toho využívají. Pokud vyberete hotel ve východní části ostrova, přiletíte do hlavního města Heraklionu. Tady sídlí Archeologické muzeum s dechberoucími nálezy mínojské civilizace. Nejznámější jsou malijské včely, které nesou kapku medu. Tenké nožičky, křidélka či oči vyrobila ruka umělce před více než třemi tisíci lety. Na podzim se vyplatí navštívit slavný Knossos, kde přebývali Mínojci v letech 2 000 až 1 600 před naším letopočtem. Na planinu už tolik nepraží slunce, takže se dá mezi jednotlivými paláci pohodlně procházet.

Západní část Kréty se chlubí nejkrásnějším městem Chania, které bývalo do roku 1972 hlavním městem. Z této části ostrova je to blíž například do nejdelší evropské soutěsky Samaria. Túra začíná na náhorní plošině Omalos v nadmořské výšce 1 227 metrů a sejdete dolů k nule, k pobřeží Libyjského moře. Pláž ve vesničce Agia Roumeli má černou barvu.

Algarve

Země: Portugalsko, 37. rovnoběžka
Individuální doprava: Cílové letiště Faro (FAO) je dostupné z Prahy s přestupem v Madridu, Londýně nebo Bruselu/Charleroi (Wizz Air, Ryanair, easyJet)
Zájezd: týdenní pobyt (letecky, apartmán, bez stravy) s německou CK od 8 000  Kč
Průměrné teploty/srážky v říjnu (Faro): 19 °C/60 mm

Jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na pobřeží Algarve Albufeira bylo

Jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na pobřeží Algarve Albufeira bylo původně malou rybářskou vesnicí.

V Algarve můžete hrát i golf.

V Algarve můžete hrát i golf.

Název nejjižnější části pevninského Portugalska pochází z období 500 let trvající arabské nadvlády: al-Gharb znamená arabsky západ. O moc dál k západu se na evropském kontinentě skutečně nedostanete. A v rámci Portugalska to dál nejde ani jižním směrem. Algarve je zkrátka jihozápadní výspa Evropy.

Ceny organizovaných zájezdů byly platné na serveru a dalších serverech na konci září 2011. Klimatické hodnoty vycházejí z třicetiletých průměrů a od aktuálního počasí se samozřejmě mohou lišit.

Podnebí je větrné a mírně chladnější než na stejné zeměpisné šířce ve Středomoří, přece jen je to otevřený Atlantik. V říjnu ale ještě počasí bývá stabilní, a to pobřeží! Nezapomenutelné scenérie tu vytvářejí pitoreskní pískovcové útesy a skalky, mezi něž jsou vetknuty většinou písečné pláže. Tento typ hledejte hlavně v západní části Algarve – pověstná je například Praia Meia u letoviska Lagos. K některým vzdálenějším plážím, směrem k mysu Sagres, se lze dostat jen lodí nebo krkolomnými pěšinkami od hrany útesů.

Střed a východ Algarve, směrem ke španělské hranici, má méně dramatické pobřeží, avšak o to víc turistů. Největšímu městu oblasti, Faru, se sotva vyhnete i jen proto, že právě u něj se nachází letiště. K nejhezčím místům Algarve se řadí blízké městečko Tavira, dosud prosté betonových věžáků, s historickým přístavem a desítkami kostelů.

Puerto Plata

Region: Dominikánská republika, 19. rovnoběžka
Individuální doprava: Cílové letiště v Puerto Plata (POP) je dostupné přímými lety např. z Mnichova (Air Berlin), Frankfurtu/M. (Condor) nebo Bruselu (Jetairfly)
Zájezd: týdenní pobyt (letecky, hotel, all inclusive) s německou CK od 20 000 Kč
Průměrné teploty/srážky v říjnu (Puerto Plata): 27 °C/137 mm

Dominikánská republika, Cabarete

Dominikánská republika, Cabarete

Dominikánská republika, pláž Alícia v letovisku Sosúa

Pláž Alícia v letovisku Sosúa

Dominikánská republika, pláž Las Terrenas u stejnojmenného letoviska

Pláž Las Terrenas u stejnojmenného letoviska

V říjnu sice ve většině oblastí Karibiku dost prší a vrcholná sezona to rozhodně není, ale na severním pobřeží Dominikánské republiky se věci mají jinak. Běžné karibské schéma "suchá zima – vlhké léto" tady neplatí, naopak září a říjen tu patří k nejsušším měsícům. Na plážích přesto potkáte méně turistů a leccos bude i trochu levněji.

Nejbližším větším letoviskem od mezinárodního letiště je Sosúa. Tady jsou pláže spíše menší a pokud toužíte po pořádném srpu písku, musíte asi o 20 kilometrů dál na východ, do Cabarete. Tady často a silně fouká a Cabarete díky tomu platí za sportovní Mekku severního pobřeží: kiteboarding, ale i "normální" surfing tu jsou zvlášť populární.

Samotné město Puerto Plata kromě pláží v bezprostředním sousedství příliš mnoho atrakcí nenabídne. Na předměstí ale najdete dolní stanici lanovky, která vás vyveze na horu Pico Isabel do výšky téměř 800 metrů. Kromě stravitelnějšího vzduchu, v porovnání s obvyklým dusným vlhkem u moře tu bývá příjemný chládek, nahoře najdete rozlehlou botanickou zahradu a repliku Kristovy sochy z Corcovada v Rio de Janeiro.

Autoři: pro iDNES.cz,
Nejčtenější

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Další z rubriky

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.