Na lyžích u Schwarzenberga. Turracher Höhe je hlavně pro romantiky

  • 3
Pohádkové lyžování kolem zamrzlého jezera ve výšce Sněžky. Tak by se dal ve stručnosti popsat Turracher Höhe, který je jedním z nejrozkošnějších lyžařských center v Rakousku. Široké sjezdovky si můžete užít na slunci i ve stínu a romantické Alpy si nejlépe vychutnáte se sklenkou šampaňského v ruce.

Na cedulích by tady mohl být nápis ve stylu Krkonošských pohádek: Schwarzenbergovo. Samotné jezero i okolní lesy totiž nepatří nikomu jinému, než našemu dobrému známému, předsedovi TOP 09 a prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, respektive jeho rodině.

Ostatně zámek Obermurau v nedalekém městečku Murau je jedním ze sídelních míst Schwarzenbergů. Tentokrát jsme však nepřijeli na návštěvu, ale lyžovat.

Pěkně v teple

Už první dojem je úžasný. Turracher Höhe je možné přirovnat v k velkému přírodnímu "lavoru". Nad jezerem se zvedají oblé kopečky Nockberge s vrcholky ve výšce 2 200 metrů a vytvářejí nádherné, přírodní scenérie, kterých se při krásném počasí nenasytíte ani za dva dny.

V nadmořské výšce 1 700 m.n.m. najdete celkem 38 kilometrů prostorných a širokých sjezdovek. Vedle tří kilometrů černých sjezdovek je tu 22 kilometrů červených a 13 kilometrů modrých sjezdovek. Lyžařům slouží 14 lanovek a vleků včetně tří šestisedačkových lanovek, které jsou vyhřívané.

Kolem jezera stojí několik wellness hotelů.

Podobný komfort potěší hlavně při chladnějším počasí, ve výšce kolem dvou tisíc metrů je většinou v zimě stále pod nulou. Z toho důvodu je u lanovek taká řada vytápěných odpočíváren, kde se můžete ohřát, odpočinout si a třeba i posvačit. Všechna lehátka s nádherným výhledem na horních stanicích lanovek jsou samozřejmě zdarma a stejně tak je bezplatné parkování.

Traktorem přes jezero

Celé středisko tvoří průsmyk na hranici Štýrska a Korutan, která prochází přímo uprostřed jezera. Sjezdovky se rozkládají po všech okolních kopcích, které jsou vzájemně propojené. A někdy i celkem legračním způsobem. Přes zamrzlé jezero převáží lyžaře malý traktůrek s ráhnem, kterého se lyžaři drží.

Lyžaře na sjezdovkách převáží přes jezero malý speciální traktůrek.

Výhodou Turracher Höhe je také skutečnost, že sjezdovky jsou kolem celého jezera, takže podle počasí si mohou lyžaři vybrat. Můžete lyžovat na sluníčku nebo i ve stínu, kde se po celý den udrží perfektní sníh. Ideální je samozřejmě vyzkoušet všechny sjezdovky kolem dokola a vybrat si ty, které vám budou nejlépe sedět.

Šampaňské na sněhu

Tip na dovolenou

Vyražte na parádní lyžovačku do Rakouska. Vyberte si z pestré nabídky pobytů na dovolena.iDNES.cz.

Místní sjezdovky sice nepatří k těm nejdelším a nejsportovnějším, ale místo adrenalinu nabízejí zvláštní kombinaci romantiky a lyžařského luxusu. Po sjezdovkách například jezdí "číšník" a nabízí lyžařům zdarma sklenky sektu, což je zřejmě světový unikát. Na své si přijdou i děti, které zde obdrží nejrůznější pamlsky.

Další výhodou střediska je vysoká jistota sněhu, který je zde téměř vždy, a to až do konce dubna. V loňském roce se tu dokonce lyžovalo ještě 1. května. Ostatně díky vysoké nadmořské výšce je tu největší jistota přírodního sněhu v celých východních Alpách.

Ranní trilogie

Vedle sklenky sektu nabízí Turracher Höhe ještě další zajímavé služby či kuriozity. Jednou z nich je oblíbený balíček s názvem ranní trilogie, v jehož rámci se nejprve podnikne výstup na sněžnicích na horskou chatu, kde se podává snídaně. Pak mají vybraní lyžaři možnost jako první projet dokonale upravenými sjezdovkami s neporušeným manšestrem.

Jízda v neporušeném manšestru je součástí oblíbeného balíčku Ranní trilogie.

Dalším zážitkem jsou noční výlety na sněžnicích, třeba na oblíbenou chatu Almstube, kde se servíruje vynikající fondue. Není to ovšem klasické fondue s roztaveným sýrem, nýbrž každý host dostane prkénko se syrovým masem, špekem či uzeninou, které si sám připravuje v hrnci s rozpáleným sosem. K tomu se servírují vynikající omáčky, například pikantní curry omáčka.

Bobová dráha

V loňském roce byl v Turracher Höhe vybudován nový Fun park. Ten nabízí lyžařům a snowboardistům nejrůznější záludnosti a překážky jako třeba sérii vln, skoků či příkrých zatáček, ale také sněhový tunel. Celkem má 850 metrů a díky tomu patří k nejdelším zábavným sjezdovkám na světě.

Ve středisku si užijí i běžkaři, pro které je zde připraveno 15 kilometrů pravidelně ošetřovaných běžeckých stop, přičemž ta nejoblíbenější vede přímo po jezeře. Další zážitek nabízí moderní bobová dráha Nocky Flitzer, která je dlouhá jeden a půl kilometru, místy vede deset metrů nad zemí a můžete na ní dosáhnout rychlosti až 40 kilometrů v hodině.

Plavání v zamrzlém jezeře

A ještě jednu zážitkovou kuriozitu nabízí místní jezero, respektive vyhlášený wellness hotel Hochschober, který stojí těsně na jeho břehu. Část jezera se totiž unikátním způsobem vyhřívá, takže se v tomto přírodním "bazénu" dá plavat i v zimě, když je okolní hladina zamrzlá.

Část vysokohorského jezera je v zimě vyhřívaná a dá se v ní plavat.
Část vysokohorského jezera je v zimě vyhřívaná a dá se v ní plavat.

Bohužel je bazén k dispozici jen pro hosty hotelu, stejně jako třeba nádherná limbová sauna stojící nad jezerem nebo další bohatá nabídka wellness procedur.

Zajímavá gastronomie

V hotelech a horských chatách Turracher Höhe můžete ochutnat a vyzkoušet celou řadu originálních gastronomických specialit. Jednu z nich, pivní polévku servírovanou v historickém korbelu, nabízí například chata Almzeithütte.

Na další chatě Sonnalm můžete zase ochutnat tradiční raclette, a pokud se zastavíte v nedávno otevřené restauraci K-Alm, čeká tu na vás první evropský slaninový "humidor", tedy speciální místnost, kde si můžete vybrat z široké nabídky místní šunky, špeku a sýrů pocházejících z oblasti Korutan a Štýrska.

Letecký pohled na Turracher Höhe

Za vysokou gastronomií pak zamiřte do gurmet restaurace Philipp, která má jednu čepici v prestižním hodnocení Gault Millau, což je jakási obdoba známějšího Michelinu.

Cesta a ceny

Drobnou nevýhodou Turracher Höhe je jeho vzdálenost. Z Prahy je to 540 kilometrů, z nichž však jen malá část vede po dálnici, takže je nutné počítat zhruba se šesti hodinami jízdy (bez přestávky). Z Brna či Českých Budějovic je samozřejmě jízda kratší a příjemnější. Jednodenní permanentka pro dospělého stojí 41 eur, šestidenní lyžařský pas vyjde na 200 až 216 eur (podle sezony). Děti od 6 do 14 let platí polovinu.

, pro iDNES.cz