Národní pouť provázelo horko

Velehrad - Několik desítek tisíc lidí si za horkého počasí na Velehradě, jednom z nejslavnějších poutních míst v zemi, připomnělo státní svátek Cyrila a Metoděje. Slavnostní mši celebroval olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner. S českými věřícími se zároveň rozloučil papežský velvyslanec Giovanni Coppa, který zde působil jedenáct let.

Hlavní poutní mše začala na nové tribuně před zcela zaplněným nádvořím před největší moravskou bazilikou v 10.30 hodin.

Arcibiskupovi Janu Bosko Graubnerovi pomáhalo čtrnáct biskupů z Česka a další ze zahraničí a papežský nuncius Giovanni Coppa. Hlavním kazatelem byl českobudějovický biskup Jiří Paďour.

Vyplatilo se stát vlevo
Jasná obloha a velmi teplé počasí provázelo poutníky celý den. Při mši se vyplatilo stát v levé části nádvoří, ve stínu věží baziliky. Zkušenější lidé si přinesli i vlastní stoličky a před sluncem se chránili deštníky.

Biskup připomněl odkaz věrozvěstů
Biskup Jiří Paďour ve svém kázání poukázal na prohlášení papeže Jana Pavla II., který Cyrila a Metoděje, soluňské učence přinášející do střední Evropy moderní křesťanství, prohlásil v roce 1981 za patrony Evropy vedle sv. Benedikta.

"Usiluje o to, aby do podvědomí sjednocující se Evropy vstoupila jejich podivuhodná duchovní, mravní a kulturní síla," připomněl kazatel.

Oslovil mladé lidi, kteří, jak zdůraznil, byli v minulosti masově svoláváni do obrovských zástupů a učili se nenávidět a bojovat jedni proti druhým. "Dnes jste svoláni sem, abyste stvrdili, že se v novém století nepropůjčíte k tomu, abyste byli
nástroji násilí a destrukce," uvedl.

Graubner se rozloučil s Coppou
Mladí při bohoslužbě přinesli k oltáři symbolické dary - bibli, trnovou korunu, džbán vody, slunečnice, chléb, víno a manželé Konštačtí ze severní Moravy i desetiměsíčního syna Jana.

Arcibiskup Jan Graubner se po mši rozloučil s Giovannim Coppou, který měl i projev k věřícím při mši. "Vracím se v těchto dnech do Vatikánu, ale váš národ budu mít v srdci až do smrti," řekl Coppa, který od poutníků převzal majolikový džbán a květiny.

Česká biskupská konference u příležitosti oslav udělila Řád svatých Cyrila a Metoděje skladateli Zdeňku Pololáníkovi za duchovní skladby, z nichž při bohoslužbě zazněl Hymnus k sv. Cyrilu a Metodějovi.

Mši vysílala přímým přenosem Česká televize a Český rozhlas.

Jeden muž se popálil vodou
Členové maltézské pomoci, kteří zajišťovali první pomoc, měli letos méně práce než loni. "Ošetřili jsme asi dvacet lidí, většinou šlo o přehřátí, kolapsové stavy nebo nevolnosti. Nikoho jsme, ale nemuseli odvážet do nemocnice," popsal službu jeden z dobrovolníků.

Jedinou větší práci tak měli ještě před začátkem poutě. "Řidič se popálil vodou, která na něj vyprskla z chladiče. Při pomalém popojíždění v koloně se mu zavařilo auto," podotkl další z členů maltézské pomoci. Také tohoto muže ošetřili na místě.

Po poledni, po skončení hlavní poutní mše, se už začali věřící pomalu rozjíždět domů.

Pouť začala koncertem
Národní pouť začala už středečním koncertem Lidí dobré vůle. O ní se můžete přečíst zde.

Po koncertu vedla komunita Emmanuel adoraci v bazilice. O půlnoci se pak konala tradiční mše.

První sobotní bohoslužby v bazilice sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie, v 6, 7 a v 8.30 hodin celebrovali noví čeští kněží.

V 15 hodin si věřící připomněli příchod Cyrila a Metoděje při byzantsko-slovanské liturgii svatého Jana Zlatoústého.

Někteří biskupové z Velehradu odjeli do Mikulčic na Hodonínsku, kde v prostředí archeologických vykopávek z období Velké Moravy budou sloužit mši. Oslavy se konaly i v Tučapech, Nedachlebicích a jiných obcích Moravy, v nichž jsou kostely zasvěceny věrozvěstům.

Letošní oslavy pak v neděli zakončí malá velehradská pouť. Hlavní mši povede v 10.30 v bazilice olomoucký biskup Josef Hrdlička a závěrečná poutní bohoslužba začne v 15 hodin.

Hudba při mši na Velehradě

Biskup Václav Malý při mši na Velehradě

Kněží rozjímají při mši na Velehradě

Jan Graubner žehná při poutní mši na Velehradě

, ,