Nabídka specialit je bohatá a pestrá

Dovolená na pobřeží Jadranu v Chorvatsku - to je pro mnohé také příležitost ochutnat něco z pestré a bohaté chorvatské kuchyně. Turisté se mohou nechat zlákat například na typickou místní polévku, kterou je takzvaná čorba. Ta má lehce nakyslou chuť a připravuje se v mnoha obměnách s masem a různými druhy zeleniny.

Další v Chorvatsku oblíbenou polévkou, se kterou se mohou turisté seznámit, je i brodet. To je zase rybí polévka, do níž se dávají malé ryby, dušené na víně a oleji. Předkrmem, který je považován za delikatesu také daleko za hranicemi Chorvatska, je Dalmatský pršut - vepřová šunka sušená na vzduchu. Specialitou chorvatského vnitrozemí je krůta s těstovinami, na pobřeží Jadranu jsou nejžádanější rybí speciality. K těm nejchutnějším z ryb patří zubatac (zubatec), orada (pražma zlatá) nebo brancin (mořský okoun).

Chorvatsko však rovněž proslulo svými výtečnými víny, která jsou výsledkem dlouholeté tradice vinařství v těchto krajích. Na pobřeží turisté nejčastěji narazí na červená vína merlot, plavac, dingač, postup a babič. Posledně jmenované víno se pěstuje na kamenitých vinohradech v okolí městečka Primošten. Vinná réva, která plodí toto znamenité červené víno, přestavuje neuvěřitelnou sílu přírody, neboť roste doslova z kamení. Obraz těchto vinohradů symbolizujících obrovskou sílu přírody se dostal až do budovy OSN v New Yorku. Z bílých chorvatských vín jsou nejznámější malvazija, pošip a pinot. Na pobřeží pijí místní obyvatelé s oblibou dezertní víno prošek, které má charakteristickou měděnou barvu. Prošek už chutnal také starým Římanům, kteří ho nazývali vinum sanctum (svaté víno).

K chorvatským lihovinám, které by mohli turisté ochutnat, patří například lozovača, která se pálí ze zbytků při výrobě vína, anebo bylinný likér travaricu. Také v České republice je populární maraskino, čistý likér z višňových jader, který lze pít na podporu dobrého trávení.

Chorvatská kuchyně kromě raků obsahuje mnoho mořských živočichů.