Na zlatohorskou pouť přijelo 4000 věřících

Zlaté Hory - Na 4000 věřících z Česka, Polska a Německa se sjelo na poutní místo u kostela Panny Marie Pomocné nad Zlatými Horami na Jesenicku, který musel být postaven znovu od základů. LIdé přijeli, aby podpořili sblížení národů celého světa. Mši sloužili ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz, opolský arcibiskup Alfons Nosol a prelát Wolfgang Grochol z německého Stuttgartu.

"Při pouti se věřící modlili za smíření přítomných národů i celého lidstva a budoucnost naší planety. Události posledních dnů ukazují, jak je sblížení národů důležité," řekl rektor poutního kostela Stanislav Lekavý.

Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo na 100.000 věřících ročně, začala v roce 1647. Tehdy tu podle legendy byla z vyšší moci před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě. Od té doby lidé z blízkého i dalekého okolí vzývali na tomto místě Pannu Marii jako pomocnici a ochránkyni nenarozeného života.

Nejprve se lidé klaněli obrazu pověšenému na stromě, později vznikl poutní obraz a v polovině 18. století vyrostl zděný kostel. O 100 let později komunistická moc poutní místo zavřela. Obraz putoval po okolních farnostech, a podařilo se jej tak zachránit pro lepší časy i jako model pro dnešní mozaiku.

Kostel Panny Marie Pomocné musel být vybudován úplně znovu. V roce 1973 nechal tehdejší režim vyhodit chrám do povětří a místo srovnat se zemí a zalesnit. Nový kostel vznikl péčí sdružení pro obnovu tohoto místa a byl postaven za 25 milionů korun z darů věřících z Česka a Německa.

,