Zámek Zbiroh je jednou z nejstarších panských staveb v Česku.

Zámek Zbiroh je jednou z nejstarších panských staveb v Česku. | foto: Gastro Žofín

Na Zbiroh po stopách Rudolfa II. i Alfonse Muchy

  • 3
Zámek Zbiroh prochází rozsáhlými změnami. Cenná památka na Rokycansku byla v posledních letech zrekonstruována a vznikla zde stálá expozice, která zachycuje i zámecké období Alfonse Muchy. Na Zbirohu je možné i přespat či se najíst v renesanční krčmě.



Klikněte na mapku

Slavné šlechtické sídlo se začalo rekonstruovat před dvěma lety a veřejnosti se poprvé otevřelo loni v létě. Postupně se však zpřístupňují stále další prostory a na zámku vznikla také stálá expozice mapující jednotlivá období české historie.

K vidění jsou originály dobového nábytku, kostýmy a další historické předměty. Multimediální projekce výtvarníka Bohumila Vurma dodává zámeckým prostorám ojedinělou atmosféru. A časem by měly přibýt další exponáty i výstavní sály.

Za zmínku stojí především část expozice věnována secesi. V jednom ze dvou secesních sálů totiž řadu let působil slavný výtvarník Alfons Mucha. Zámek Zbiroh se stal místem vzniku Muchovy Slovanské epopeje a ve velkém Muchově sále, kde měl malíř svůj ateliér, je umístěn originál opony, kterou vytvořil pro zbirožskou sokolovnu.

Zámek Zbiroh - Můchův sál

Další zajímavostí zámku je původně gotická kaple přestavěná v období baroka přestavěná, jejíž stěny zdobí vzácné malby. Některé prostory překvapí i svou unikátností. Například nejhlubší studna v Evropě, která měří 163 metrů, či podzemní chodby, kde byli vězněni čeští vzbouřenci před exekucí na Staroměstském náměstí.

Zámek Zbiroh je jednou z nejstarších panských staveb u nás. Působilo zde mnoho panovníků včetně Přemysla Otakara II., Karla IV. či Rudolfa II. V druhé polovině 19. století se snažil baron von Strossberg přebudovat Zbiroh na centrum železářského průmyslu. Plány mu překazil krach, zámek však jeho zásluhou získal neorenesanční styl.

Zámek Zbiroh - kašna

Druhá světová válka proměnila zámek v základnu jednotek SS, které sem umístily tajné středisko sledování rádiového provozu. Po válce využívala objekt československá armáda. Zdevastovaný zámek se v 90. letech vrátil v restituci Colloredo-Mansfeldům, kteří jej pak přenechali státu. Ten ho pak v roce 2004 prodal současným majitelům.

Na zámku si však přijdou na své nejen milovníci historie. Zbiroh obklopuje rozlehlý park s vyznačenými stezkami dlouhými přes sedm kilometrů. Místní mohutné stromy pocházejí z doby císaře Rudolfa II., který ve svém zámeckém parku a přilehlé oboře rád trávil čas. K vidění jsou i pravidelné přehlídky dravého ptactva.

Zámek Zbiroh - zahrada

Kdo chce dobu renesance okusit na vlastní kůži, může zajít do "Zámecké krčmy u Rudolfovy kratochvíle", kde mu obsluha v dobových kostýmech nabídne pokrmy z tehdejší doby. Komu by se to zalíbilo, může v zámeckém apartmá. To zatím využívají především novomanželé, kteří si pro svatbu vybrali místní historické prostory.

V budoucnu by se nabídka ubytování měla ještě rozšířit. Projekt rozvoje zámku je také financován z fondů Evropské unie, která slíbila přispět částkou přes 55,4 milionu korun.