Na zámek za Sidonií Nádhernou

  • 1
Má-li někdo modrou krev, sugestivní jméno, zámek s krásným parkem v malebné krajině a jde-li o oduševnělou ženu, je nepochybné, že vstoupí do dějin i do literatury. Hraběnka Sidonie Nádherná, která žila v 19. století na zámku ve Vrchotových Janovicích, je toho nejlepším důkazem. Byla múzou Karla Čapka, Maxe Švabinského a dalších umělců. Fotogalerie.

Když do Vrchotových Janovic dojedete vlakem nebo dojdete z Olbramovic, zdáli vás upoutá románská věž jinak už zgotizovaného kostela sv. Martina. Vznikl kolem roku 1180.

Městečko podle zakladatele ve 14. století mělo přídomek Herbartovy Janovice. O sto let později tu však už sídlili Vrchotové... A ač je to místo starobylé, bledne ve slávě zdejšího parku a jeho obyvatel.

Z mlynáře šlechticem
Na počátku rodu Nádherných lze vidět borutínského mlynáře Bartoloměje. V tehdejší rychle se rozvíjející společnosti úspěšných průmyslových podnikatelů byl jeho syn Jan v roce 1838 povýšen do stavu šlechtického, a v roce 1865 dokonce na rytíře z přídomkem - jak jinak z Borutína.

V roce 1879 se majitelem vrchotovického statku kolem zámku stal třicetiletý Karel rytíř Nádherný z Borutína. Poslední titul přišel po jeho smrti - pro manželku i všechny tři děti, takže ještě v roce 1934 Karel Čapek oslovuje Sidonii, Sidii, jak ji nazývali nejbližší přátelé, v dopise jako baronku, ač v té době už podobné tituly neexistovaly. Byla nadaná, zajímala se o přírodu i o sport, scestovalá, ale zejména ji lákala literatura, hudba, výtvarné umění.

Sidonie byla múzou básníků i výtvarníků
A tak bychom na vrchotovickém zámku mohli potkat Maxe Švabinského. Z perokresby shlíží ušlechtilá tvář dvaadvacetileté dívky, možná vyhlíží o něco starší, její rodiče nebyli žádní zbrklí mladíci, a už v deseti letech ztratila otce, v pětadvaceti matku. Vedla si přesné záznamy o přečtených knihách, operních představeních, baletech i koncertech, a že je nechápala jen jako pouhou společenskou událost, je důkazem zápis o plytké zábavě na plese: První a poslední...

Mezi známými Sidonie Nádherné najdeme také architekta Adolfa Loose, autora proslulé břevnovské vily, a nebo dceru prvního československého prezidenta - Alici Masarykovou.

Nejslavnějšími návštěvníky ve Vrchotových Janovicích byli však rakouský novinář a spisovatel Karel Kraus a básník Rainer Maria Rilke. A zejména Kraus sem jezdíval pravidelně dlouhé roky. Janovice pro něho byly útočištěm v těžkých životních chvílích, byl těžce nemocen a mnohá jeho díla vznikla právě tady, jedno z nich Wörte in Versen, svazek 2. Dem Park von Janowitz, Janovicům přímo věnoval.

Kraus si prý dokonce přál být tady na malém hřbitůvku v parku, kde leží i členové rodiny, pochován. Ale v roce 1936 ho ve Vídni srazil nešťastně cyklista. Nikdy se z nehody zcela nevzpamatoval a v závěti jeho touha chybí... Možná však jeho slova ve verších vznikala u kamenného stolu nedaleko zámku, kde rád sedával.

Každý průvodce stůl připomene. Sedět ve stínu pět set let starého topolu, pozorovat zámek i vodu je příjemné i uklidňující, vzhledem k chladnému kameni zejména v horkém létě. A není tu stůl jediný, napočítal jsem tři. Podobná je lavička lásky nebo stůl, kde sedával Sidonin bratr Jan. Zkusit to lze kdekoliv...

Zámecký park
Park není veliký, sotva sedmnáct hektarů. Kolem zámku s Bakchovou kašnou na nádvoří vkročíte hned na břeh rybníka. Možná vám vyjdou vstříc černé labutě a čírky.

Otec Sidonie, rytíř Karel, k budování parku povolal zahradní architekty Eduarda Fialu a Josefa Sekala. Inspirovali se v průhonickém parku, jehož architekt Camillo Schneider jezdil do Janovic osobně dohlížet. Jejich dílo uzavřela Sidonie. Jen za novou výsadbu v letech 1923-33 vydala na 54 tisíc korun. Pěnišníky, které vysázela, kvetou dodnes.

Umírali přátelé, po smrti Karla Krause ji zahradničení přinášelo zapomenutí, ale pak přišla ještě okupace. V okolí vznikl výcvikový prostor německých armád SS-Truppenübungs-platz Böhmen. Zabrán byl i zámek, pak tady pobývala sovětská armáda, později byl vyvlastněn. Dnes v opraveném zámku, který patří Národnímu muzeu v Praze, najdeme třeba výstavu zvonů.

Může se hodit

Zámek je otevřen:
v dubnu a říjnu v sobotu a neděli od 9-12 a 13-17 hodin
od května do září mimo pondělí denně od 9-12 a 13-17 hodin

Jak se sem dostat:
Vlak
jezdí až do Vrchotových Janovic s přesedáním v Olbramovicích (trať Praha - České Budějovice), respektive z Olbramovic lze dojít po turisticky značené cestě asi 4 km. Před zámkem je restaurace.
Autem ze silnice Praha - České Budějovice (E 55) v Olbramovicích odbočka ve směru: Sedlčany, Příbram
Autobusem z Prahy do Benešova a tam přestoupit na autobus Vrchotových Janovic

Hlavní prohlídkový okruh dokumentuje historii kultury 19. a 20. století v Čechách a evropské vztahy. Najdeme tady osobní předměty Boženy Němcové či Karla Havlíčka Borovského, ale i Sidonie Nádherné a jejích přátel... Park je přístupný celoročně.

Zámek ve Vrchotových Janovicích hostil básníky i malíře

Zákoutí zámeckého parku

Romantické zákoutí zámeckého parku ve Vrchotových Janovicích

Park nabízí romantické průhledy na zámek

,