Na státní hrad Grabštejn se vrátily původní sbírky

Po 50 letech se vrátily na státní zámek Grabštejn na Liberecku původní clam-gallasovské sbírky. Od roku 1953 sloužil zámek armádě a té byly cenné památkové předměty na obtíž, proto byly ze zámku odvezeny. "Ve spolupráci se Státním ústavem památkové péče jsme je vypátrali a dovezli zpět," řekl Pavel Hušek z ústeckého památkového ústavu. Nejvíce vrácených předmětů, asi 200, bylo podle něj umístěno na státním zámku v Mnichově Hradišti. Jiné cennosti skončily na sychrovském zámku, v galeriích, muzeích nebo na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. "Exponáty zaplnily sedm místností," dodal Hušek.

Obnovenou expozici tvoří skvostné renesanční a raně barokní kusy nábytku, malované skříně, olejomalby, kolorované grafiky a kresby. "Obrazové fondy jsou velice bohaté a cenné, neopomněli jsme proto ani zabezpečovací zařízení," poznamenala Květa Křížová ze Státního památkového ústavu v Praze, která je autorkou expozice.

Oprava hradu a zámku Grabštejna, finančně podporovaná Památkovým ústavem a Fondem záchrany architektonického dědictví, začala před deseti lety a celkem do ní bylo vynaloženo zhruba 30 miliónů korun. Nejnákladnější byla obnova střechy a narušené statiky.

Hrad Grabštejn pochází ze 13. století, později byl přestavěn na mohutné panské sídlo a v 16. století na renesanční zámek s kaplí svaté Barbory. V roce 1953 jej převzala do správy armáda. Památkářům se zchátralý objekt vrátil zpět v roce 1970, ale prvních oprav se dočkal až v roce 1990. Loni zavítalo na
Grabštejn asi 16.000 návštěvníků.