Na sjezdovkách chybějí policisté a ochranáři

V nejvyšší zimní sezoně se na sjezdovkách velkých krkonošských středisek pohybují desítky tisíc lidí. Při takovém srocení na fotbalových stadionech nebo hudebních festivalech obvykle asistuje policie, ale na sněhu nikde není vidět. Řešení drobnějších přestupků nechává na vlekařích. Podobně postupuje i další represivní orgán na horách – ochranáři. Viděl někdo někdy, že uniformovaný strážce přírody stojí na sjezdovce a pokutuje snowboardisty, kteří vjíždějí do malých smrčků? Přitom každý vlek musí mít v provozním řádu, že je to zakázáno.

"Maximálně nás někdo volá ke krádežím lyžařské výzbroje," uvádí policejní velitel ve Vrchlabí Theodor Meňház. "To ale řešíme na ubytovnách."  Podobně v klidu zůstává i zástupce špindlerovského policejního šéfa Josef Javůrek: „Nic jiného kromě krádeží lyží neřešíme.“ Zástupce vedoucího státní správy Krkonošského národního parku Tomáš Kyral k tomu podotýká: „Policisté mají sice k dispozici skútry, ale na hory se jim nechce.“

“V případě lyžování v českých horách je největším problémem udržet lyžaře a snowboardisty na vyznačených sjezdovkách,” připouští náměstek ředitele Krkonošského národního parku Petr Štěpánek. „Za přesné vymezení tratí zodpovídají areály. My kontrolujeme, zda lyžaři a snowboardisté nevyjíždějí mimo ně.“ Podle Štěpánka řeší strážci takové přestupky obvykle domluvou, i když mohou udělit až tisícikorunovou pokutu. „Trávím v Krkonoších každou zimu mnoho víkendů, ale nikdy jsem na ochranáře nenarazil,“ nepřímo oponuje pražský lyžař Ivan Smutný.      

Vlekaři přitom volají po častější přítomnosti mužů zákona přímo na tratích. "Strašně málo věcí řešíme přes policii,“ říká vedoucí skiareálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou Roman Ruščak. „Než by se na sjezdovku dostali například k potyčce mezi lyžaři, horké hlavy vychladnou."

„Turnikety ve Špindlerově Mlýně registrují v poslední době téměř pět milionů jízd za sezonu,“ podotýká jednatel Svazu provozovatelů lanovek a vleků Vít Moudrý. Podle jeho slov je tedy jasné, že se v takovém množství lidí občas musí stát nějaká nehoda. “Nejnebezpečnější jsou mladí muži, kteří jsou celý týden lehce pod parou,“ říká z vlastní zkušenosti krkonošský učitel lyžování Tomáš Plátek. „Dítě smetou ze svahu a ani si toho nevšimnou.“ Podle Plátka otupí jejich pozornost večerní alkoholický dýchánek, polední pivo a odpolední panák. Samotný vlekař s takovým mladíkem už nic nezmůže, to je práce pro policistu na lyžích.

„Štve mne, že nemám žádného dovolání, když mi někdo schválně přejede přes lyže nebo zezadu do mne narazí,“ stěžuje si na zdánlivé drobnosti častý klient východočeských lyžařských středisek medik Martin Čapek. 

Přitom například v italských lyžařských střediscích hlídají zájmy lyžařů, snowboardistů, ochranářů i vlekařů přímo policisté na lyžích. Podobně ve Francii existují pod vedením ministerstva vnitra jednotky Ski patrol. V Rakousku zase srážky lyžařů řeší policie podobně jako dopravní nehody a hledá přitom viníky.

 

 

 

 

Bar na sjezdovce v Krkonoších.