Na silnicích v Teheránu vyhrává silnější

Mine-li taxikář v Teheránu místo, kde jste chtěli vystoupit, nezoufá; vyrazí zacpanou dálnicí do protisměru a je to. Uvízli jste v zácpě na teheránské ulici? Nevadí, opatrně zamanévrujte, otočte se a vyháčkujte se klidně v protisměru. Dejte si pozor, aby vás přitom nepřimáčkl autobus, protože řidiči autobusů jsou známí neurvalci. Anarchie? Nikoli - íránské silnice se podobají místní politice řízené heslem: silnější vyhrává.

O semafory nebo dopravní předpisy se nestarejte. Všichni  teheránští automobilisté vědí, že domů se dostanou jenom  osobnosti a ti silnější.  "Na začátku říkám žákům: Buďte inteligentní, nebojte se a nezastavujte," vysvětluje svou metodiku učitel autoškoly Bíta Džafarí. Učí budoucí řidiče už deset let a zastává neselhávající
teorii: "Zastavíte-li, jste ztraceni. Cíl je zastrašit toho druhého a donutit k zastavení jeho." 

Na teheránských silnicích se pohybují tři milióny aut, na něž  ročně připadá 250.000 nehod. Pouze vysoký počet automobilů na silnicích nemůže ospravedlnit chování řidičů, pro něž zelená a červená nejsou závazné symboly silnice. 

"Jezdil jsem po mnoha světových městech, z nichž některá jsou opravdu co do dopravy divoká, jako např. Káhira či Bangkok. Něco jako Teherán jsem ale ještě neviděl," dělí se britský obchodník o své hrůzné zážitky z teheránské silnice.  

Příčiny tohoto stavu si lidé vysvětlují různě, někteří v tom spatřují vliv politiky. "Je jednodušší kontrolovat v situaci, kdy je národ ve zmatku. Vláda svedla o dopravu v Teheránu bitvu na ostří nože," říká učitel, který nechce být jmenován. Vládní plán na zlepšení dopravy v metropoli z roku 1999 se nepodařilo prosadit. Armáda se zásadně postavila proti návrhu, který ji měl připravit o kontrolu nad dopravní policií, jež měla přejít pod teheránskou radnici ovládanou reformátory. 

Někteří říkají, že situace v dopravě je dnes stejně špatná jako před revolucí v roce 1979. Jiní chaos přičítají právě revoluci, protože lidé prý přestali dopravní předpisy dodržovat po pádu šáhova režimu. 

Taxikář Taghí Bassírí na žádné politické teorie nevěří. Situace na silnicích podle něj odráží povahu místních lidí. "Každý si dělá, co chce," říká trpce, protože si denně lidé ťukají na čelo, když ho vidí stát na červenou. "Lidem se zakázalo úplně všechno - nedělejte tohle a tamto. Když lidi vidí zelené světlo, jsou jako blázni," analyzuje
situaci třiadvacetiletý fotograf Maja Daníš.

Džafarí nezůstává na povrchu a situaci vysvětluje filozoficky: "Teheránští řidiči jsou jako umělci - nechávají se inspirovat obrazy, jež nasáli a nosí v hlavách."