Jak bydlí americká smetánka: na obědě u Rockefellerů

Pozvali mě na návštěvu Rockefellerovi, ano, ta strašně bohatá rodina. To se neodmítá, a tak jsem se vypravil zjistit, jak bydlí americká miliardářská smetánka.
Kykuit - sídlo Rockefellerů ležící asi 40 km od New Yorku

Kykuit - sídlo Rockefellerů ležící asi 40 km od New Yorku | foto: Claire RydellProfimedia.cz

Na návštěvu k Rockefellerovým jsem se vyfiknul tím, že jsem si vzal svůj nejlepší batůžek. Takhle vyšňořený jsem sedl na newyorském Manhattanu do vlaku směr Terrytown, pak jsem si vzal taxi a potom už mě vítal Mark F. Rockefeller slovy: "Je pro mě potěšením, že vás mohu přivítat u nás v Kykuitu, kde žily čtyři generace naší rodiny a kde jsem strávil dětství."

Přesně tohle sděluje každému, kdo přijde omrknout, jak tihle magnáti žili a žijí vysoko nad řekou Hudson. Je to totiž jeho osobní vzkaz napsaný v brožurce, kterou jsem si koupil za patnáct dolarů (miliardáři by mohli dávat slevy, že!) u vchodu.

Pak ještě jízda minibusem přes nekonečné pozemky (kdysi tady měli Rockefellerové sedmdesát cest a silnic) a najednou už vidím oválný trávník, kde Mark v dětství hrával s kamarády baseball. "Pokud si vzpomínám, nikdy jsme nerozbili žádné okno, ačkoliv se to snadno mohlo stát," vypráví mi Mark v brožuře.

Dorážíme na místo. Ale jsem trochu nedůvěřivý. Ten dům je malý.

Čekal jsem Versailles a tohle je jen větší francouzská vilka.

Český zbohatlík má rozlehlejší a navíc má věžičky. Tohle že si postavil John Rockefeller zrovna v době, kdy byl nejbohatším člověkem světa? Budova má jen čtyřicet místností. (To není ironie, jeho bratr William si postavil poblíž sídlo s 204 pokoji, a to byl chudší.) Ale líbí se mi to. Je to úhledné, sympatické a normální. Kdyby naléhali, klidně bych tady bydlel. Vstupní chodba je úzká. V pohodě můžu tvrdit, že máme doma stejnou předsíň jako Rockefellerové.

"No naschvál, už jste někdy viděli takový vstup do tak velkého domu?" jásá průvodkyně Millie.

John Rockefeller, zakladatel dynastie a ropného giganta Standard Oil Company

Část hudebního salonku, který měl připomínat anglický dům ze 17. století. Na stěně za sofa visí dílo, jehož autorem je Joan Miró. Je to jen kopie, originál věnovali Muzeu moderního umění.

Je to tady střídmé, protože John R., který zbohatl z ropy se svou Standard Oil Company, byl baptista a nesnášel okázalost a dávání peněz na odiv.

Ale čínské sošky z raného 8. století doma v předsíni nemáme. Rockefellerové mají tři. Asi jsou fakt drahé, protože jsou ve vitrínách z plexiskla. Pak vejdu do domu - a tam už peníze hovoří tak hlasitě, že vlastně křičí. V pracovně koukám na malý kancelářský stůl a úplně vidím Johna Rockefellera, jak bubnuje prsty o jeho desku a říká: "V Arábii že našli ropu? No, k ničemu to asi nebude, ale pro jistotu to všechno skoupím, ať třeba prodělám."

V přijímacím pokoji zkoumám peršan. Jako nový. Je ale ze 17. století. Tak kvalitní už jsou dneska snad jen čínské padělky. Pak hudební salonek, místa, kde Rockefellerové večeřeli, popíjeli čaj, hráli běrky čili mikádo (zdá se, že to byla jejich oblíbená hra). Cítím se jako v Anglii nebo Francii 18. a 19. století. Co šlo, to koupili, co nešlo, od toho si nechali udělat přesnou kopii. Venkovní plavecká jezírka osadili černými a bílými oblázky dovezenými z Itálie.

Další generace byly velkými sběrateli umění, což je znát na každém kroku. Nelson Rockefeller opatřil například dvanáct Picassů.

Ale protože je to Amerika, také tady měli automaty na pití a na zmrzlinu pro děti. Asi to byl velký zážitek, protože mi o nich píše i Mark.

"Všimli jste si, že tady něco chybí?" ptá se Millie. Říkám, že multikino, a má to být vtip. Ona ale řekne: "Skoro. Není tady plesový sál. Tehdy to bylo běžné." Vysvětlení: Pobožný John Rockefeller zakázal ve svém domě tančení i alkohol.

Dal jsem si chřest s portobello

V podzemí, kde dřív byly spojovací chodby, třeba pro služebnictvo, nebo bowlingové dráhy, jsou dnes galerie. Picasso, Rodin a tak. V galerii číslo 4 jezdili malí Rockefellerové na kole, ale jen když lilo.

Pak jdeme do zahrad. Nádhera i pro mě, kterému jsou takové věci ukradené. Japonská zahrada, růžová zahrada, ranní zahrada, zahrada s potůčkem. Ten tady nebyl, tak si ho nechali udělat. Jako to všechno hezké okolo: byly tady skály, ale ty odstranili dynamitem.

Udělali si tady také jeskyni. Klasickou italskou grottu, sošky satyrů a nymfiček. Krápníky přivezli z jeskyní kolem Janova. A na podlaze jsou moravské dlaždice z Doylestownu v Pensylvánii.

Nakonec ještě stodola. Pak to byla stáj a potom garáž. Mají tady spoustu kočárů a vozítek, hlavně třináct automobilových metuzalémů, nejstarší je fordka z roku 1907. Rodina s nimi jezdila po svých pozemcích, což byl svět sám pro sebe. Millie říká, že tady měli i farmy kvůli potravinám a později i podzemní kryt a sportovní halu.

Členové rodiny tady pořád bydlí v okolí ve svých vilách, byť ta hlavní už slouží hlavně turistům. Na velkou část pozemků mohou i prostí lidé. "Třeba Bill Clinton," říká Millie, "běhá tady, protože žije nedaleko."

V bývalé konírně je nyní malé muzeum kočárů a aut, s nimiž Rockefellerové jezdili. Kromě jiného je tady elektromobil z roku 1916, který oprášili za druhé světové války, neboť i na ropné magnáty se vztahovaly příděly benzinu.

Pak se mě ptá, jak jsem se sem dostal já. Říkám, že jsem v New Yorku dostal letáček, kde stálo: Přijďte navštívit Rockefellerovo sídlo. Tak jsem šel.

Líbí se mi tady. Zahrada, výhled na řeku Hudson i vila. Myslím, že v něčem takovém by chtěl bydlet Bůh, kdyby na to měl prachy.

Když mě minibus odveze zpátky, ještě se u Rockefellerových najím. Nabídnou mi toho víc, ale váhám mezi chřestem s karamelizovanou cibulí, žampiony portobello a se sýrem gruyere, který je prý nejlepší na světě, a grilovaným lososem nicoise s olivami, šampaňskou hořčicí a mangem. Dám si to první, i když je to vlastně jen bageta. Je to vynikající, ale na kafeterii drahé.

To víte, oběd u miliardářů.

Může se hodit

Kykuit (vysloveno jako "kajkat") leží asi 40 kilometrů od New Yorku. Postavil ho zakladatel dynastie (a ropného gigantu Standard Oil Company) John Rockefeller před zhruba sto lety. Rockefellerové jsou dodnes pojmem: postavili Rockefeller Center, celý blok mrakodrapů v New Yorku i s kluzištěm, Nelson Rockefeller byl viceprezidentem v době prezidenta Geralda Forda. Jsou známí dobročinností, například zakladatel John na ni dal polovinu majetku.

Mimochodem, pozemky v Kykuitu nabídli po roce 1945 na stavbu sídla OSN, pak uznali, že by to bylo příliš daleko od New Yorku, tak sami od sebe koupili několik hektarů půdy na Manhattanu a věnovali je na stavbu OSN.

Jak do Kykuitu
Vlak jezdí do Terrytownu, odtud je třeba jet za pár dolarů taxíkem do návštěvnického centra.
Vstupné stojí od 23 do 40 dolarů podle typu prohlídky. Další informace na adrese www.hudsonvalley.org.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

USA zavedou cla na dovoz elektromobilů, baterií a solárů z Číny

YangWang U8 na autosalonu v Ženevě

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena připravuje zavedení cel na dovoz elektromobilů z...

Automobilová Evropa v čínské pasti. Levná auta tu prodávají dvakrát dráž

Vývozní strategie čínské automobilky BYD nedává moc smysl, pokud ji budeme...

VIDEO Využívat nástrojů globalizace, abyste na světových trzích dokázali produktem konkurovat cenou. To...

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

Honda e:NS2 na autosalonu v Pekingu

VIDEO „Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

VW chystá restart v Číně. Nový koncept jsme prozkoumali jako jediní na světě

Andreas Mindt (nalevo), šéfdesignér značky Volkswagen s rozpracovanou studií...

VIDEO Exkluzivně Andreas Mindt, obrovský sympaťák a nadšený autař s šéfdesignérskou tužkou značky Volkswagen obchází...

Smutné jaro v Tesle. Prodeje klesají, Musk se chystá propouštět ve velkém

Americká společnost Tesla v úterý 22. března oficiálně otevřela svůj nový závod...

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje zredukovat počty svých zaměstnanců o více než deset...

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

Létající automobil AirCar Štefana Kleina

VIDEO Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Naprostá katastrofa, říkají analytici. Tesle poprvé za čtyři roky klesl odbyt

Americká společnost Tesla v úterý 22. března oficiálně otevřela svůj nový závod...

Odbyt amerického výrobce elektromobilů Tesla se v letošním prvním čtvrtletí snížil o téměř devět...

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

Očima šotouše: Prohlédněte si nejkrásnější fotografie Karkulek a Rosniček

10. května 2024  13:55

Dubnové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše pro všechny milovníky železnice jsme věnovali...

Na největším neobydleném ostrově světa budete jako na Marsu, trénuje tam NASA

10. května 2024

Premium Do jeho podoby se před miliony let propsal dopad meteoritu, později jej formovalo mrazivé podnebí a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cestování pro zkušené. Na první pohled nehostinné Alžírsko umí ohromit

9. května 2024

Největší země afrického kontinentu oplývající ropou a plynem se dlouhodobě potýká s ekonomickými...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...