Devět Skal, nejvyšší kopec Žďárských vrchů

Devět Skal, nejvyšší kopec Žďárských vrchů | foto: www.fotobanka.cz/darkblue

Na nejvyšší kopec Žďárských vrchů

  • 3
Zdolat druhý nejvyšší vrchol Vysočiny a nejvyšší Žďárských vrchů? Žádný problém. Vrchol 836 metrů vysokých Devět skal ležící uprostřed Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se vám podaří zvládnout bez podpory výškových nosičů a kyslíku.

Chcete vědět více?

Vše o Vysočině - tipy na výlety pěšky i na kole, na dovolenou včetně ubytování najdete v pátek 24.srpna ve speciální příloze MF DNES.


Klikněte na mapu

Stačí si vybrat jednu ze šesti značených turistických cest, které se k vrcholu paprskovitě sbíhají ze všech stran. A stojí to za to. Žďárské vrchy jsou malebným koutem Vysočiny. Střídají se zde lesy, louky, pastviny, pole a rázovité horské vesnice s tradiční lidovou architekturou a bodrými starousedlíky.

Pokud se chcete dostat k Devíti skalám co nejrychleji, máte auto či malé děti, vyzkoušejte trasu, kterou můžete nastoupit z obce Křižánky.

Jestliže pojedete autem od obce Milovy, sledujte v Křižánkách modrou turistickou značku a šipku „Výletiště“. Před kapličkou uhněte doleva a po úzké asfaltce, tak pro jedno auto, se dostanete k lesu, kde je místo k zaparkování vhodné pro zhruba deset vozů.

Vzhůru po modré

Dál už musíte pěšky. Připravte se, že vás čeká dvě stě metrů výškového převýšení, ale ostrou chůzí můžete být na vrcholu už za třicet minut. Nezapomeňte na pevnou turistickou obuv, něco k občerstvení do batůžku a také na mapu Klubu českých turistů číslo 48 Žďárské vrchy.

Sledujte stále modrou turistickou značku. Cesta se zprvu vine po asfaltce a zpevněné cestě, takže je vhodná i pro rodiny s kočárkem.

Asi v polovině se trasa stáčí směrem do lesa a nastává ostřejší stoupání. Tam už s kočárkem nemůžete. A počítejte s tím, že budete muset zdolat i několik spadlých kmenů, pozůstatek nedávných polomů.

Už po první čtvrthodině cesty se vám otevře pohled na skalní rulový útvar Bílá skála. Nachází se asi dva kilometry od Devíti skal. Je oblíbeným cílem horolezců, zvláště těch, kteří mají rádi převisy. Doba lezení je omezená na pozdní léto a zimu. Bílá skála byla až do roku 1957 doloženým hnízdištěm sokola stěhovavého.

Od Bílé skály je to k Devíti skalám už jenom čtvrt hodiny. Devět skal je rozsáhlým skalním systémem a národní přírodní památkou. Tvoří jej tři dlouhé hřebeny s devíti věžemi a tři malé věžičky. Každá z partií má své jméno. Modrá turistická značka vás zavede až na vyhlídku, která se nachází na samém vrcholu nejvyššího skalního komplexu.

Cesta je nejištěná, vede po kamenných blocích a končí v úrovni vrcholků stromů. Zpočátku jdete jako po schodech, později budete potřebovat i obě ruce. Při výstupu pamatujte, že musíte mít zajištěné tři pevné body. Odměnou za výstup bude nádherná vyhlídka - celou Vysočinu budete mít pod sebou.

Své dojmy můžete zapsat i do vrcholové knihy, kterou tam provozují Brněnští vrcholezci. Mimo jiné se tam dozvíte, jak se vrcholezcem stát. Zápisy v knize svědčí o tom, že výlet do Žďárských vrchů se líbil všem turistům a zvládnou jej bez problémů i děti.

Cesta zpátky k autu vede stejnou cestou - po modré turistické značce.

Na den do Žďárských vrchů

Doporučujeme ale naplánovat si celodenní pěší túru po nejkrásnějších skalách Žďárských vrchů. Do batůžku si můžete přibalit i základní horolezeckou výstroj a pro začátek vyzkoušet některou ze cvičných skal vhodných pro lezení.

Na okruh se můžete vydat například z obce Milovy nebo Blatiny. Devatenáct kilometrů dlouhá trasa vás provede kolem nejkrásnějších vrcholových partií Žďárských vrchů. Míjet budete cvičnou a horolezecky oblíbenou skálu Dráteničky, Malínskou skálu, projdete se po hřebeni kolem Lisovské skály až na Devět skal. Cesta dál povede do Křižánek, na vyhlídku ke Čtyřem palicím a zpět k Milovskému rybníku.

Může se hodit

Pro horolezce
Pro zlézání skalních vrcholů Žďárských vrchů nejsou vhodné úplně všechny skály. Je nutné si uvědomit, že se nacházíte v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a všechny vrcholové partie nejsou lezcům přístupné. Na mnoha místech se vyskytují vzácné květiny nebo ptáci.  A podle toho se musíte i chovat:  nerozdělávat ohně, netábořit, neodhazovat odpadky a dodržovat další pravidla.

O tom, které skály jsou v danou dobu lezcům přístupné a z jaké strany, se nejlépe dozvíte na http://www.horosvaz.cz/
www.zdarskevrchy.cz
www.lezec.cz

Výlet na koni
Navštivte Jezdecký klub Blatiny. Nabízí komplexní služby agroturistiky.  Je zde výborná restaurace, můžete si zaplatit jezdecký výcvik, vyjížďky do okolí na koni i kočárem. Pronájem koně 250 Kč/hod. Koní je tu dvacet. Tel.: +420 603483596, www.jk-blatiny.cz


Pěší výlet
Za nejkrásnějšími skálami Žďárských vrchů, délka 19 km, středně těžká trasa
Milovský rybník (zelená) - rozcestí Dráteničky (červená) - skála Dráteničky - zpět na rozcestí (červená) - Malínská skála (červená) - hřeben kolem Lisovské skály (červená) - Devět skal (žlutá) - Křižánky (modrá) - vyhlídka Čtyři palice (modrá i zelená) - zpět na Pláňkovo rozcestí ((modrá i zelená) - Milovský rybník (zelená)


Kde parkovat
Milovy: veřejné parkoviště v centru obce, platí se 30kč/h.
Blatiny: parkovat je možné u penzionů a restaurací.


Jak dojet autobusem
Milovy: mají dobré autobusové spojení na lince Nové Město na Moravě - Svratka. Dálkové autobusové linky spojují Milovy i s Brnem.
Blatiny: asi 1 km na sever od obce je zastávka na autobusové lince Nové Město na Moravě - Svratka.


Kde se ubytovat
Hotel Devět skal, Milovy 11
tel: 566 585 541, www.orea.cz
Je možné využít akčních nabídek, aktuálně od 603,- os./noc.

Penzion Poslední míle, Milovy 20
tel: 604 24 34 14, www.volny.cz/poslednimile. Cena od 160 Kč os./noc.


Kde nabrat síly
Příjemné posezení skýtá stylová kavárna Hofr, která vznikla při stejnojmenné pražírně kávy. www.hofr.cz


Dozvíte se víc
www.snezne.cz
www.zdarskevrchy.cz

www.nmnm.cz