Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na nejvyšší horu Ostravy

aktualizováno 
Praha má Petřín, Brno Špilberk a Ostrava uhelnou haldu bývalého Dolu Trojice. S výškou 325 m n.m. je tzv. Kuželová halda nedaleko zaniklých dolů Trojice a Terezie nejvýše položeným bodem ve městě a výstup na haldu je pro návštěvníky města vůbec jednou z nejemotivnějších připomínek atmosféry někdejší "černé Ostravy".

V hustém březovém porostu se skrývají poštolky, zatímco nad prohořelým úpatím vrcholu haldy v barvě cihlové drti se vznášejí jemné kouřové obláčky vyvěrající z nitra hory.

"Horké plynné exhalace obsahují převážně kysličník siřičitý, a protože mají podobu bělostných závojů, zdá se nám, jako by halda vydechovala," obrazně popisuje vrchol Kuželové haldy ostravský přírodovědec Vladimír Kroutilík.

"Vždyť halda v těchto místech dodnes vzdáleně připomíná aktivní sopku," dodává přírodovědec s ironickým nadhledem, ale zároveň i s hrdostí majitele kuriozity, která nemá v republice obdobu.

Cheopsova pyramida
Kuželová halda Dolu Trojice ve Slezské Ostravě je střídavě obdivována i zatracována. Záleží jen na momentálním rozložení sil na čele ostravského magistrátu.

Vždyť už v roce 1963 přirovnali autoři reprezentativní fotografické publikace o Ostravě Kuželovou haldu k Cheopsově pyramidě v Gíze, když jí sklonili následující poklonu: "Halda svým objemem překonává o třetinu Cheopsovu pyramidu v Egyptě. A také ji udělali lidé. Vlastníma rukama ji vydolovali. A také v ní leží minulost."

Ještě na počátku devadesátých let se ostravští radní opájeli myšlenkou, jak na nejvyšší vrchol Ostravy brzy vyvedou lanovou dráhu a haldový komplex promění v zelené srdce města.

Dnes se o Kuželové haldě hlavně mlčí a město raději láká turisty do Ostravy na vějičku jakési pomyslné brány Beskyd. "Není řešením nechat návštěvníky Ostravy vyspat v hotelu Imperial a pak je tahat na golfová hřiště do Beskyd. Já bych turisty vodil úplně jinam," lituje ostravský městský archivář a pábitelský milovník města Antonín Barcuch, že na nejvyšší vrchol Ostravy zatím podnes nebyla vyznačena ani turistická stezka.

"Turisty bych protáhl zapomenutým Trojickým údolím ve Slezské Ostravě a po přilehlých haldách až na Kuželovou haldu nad zoologickou zahradou. Odtud bychom šli některými unikátními a dosud zachovanými hornickými koloniemi,­ třeba kolonií na Jánské, a pak do Průmyslového muzea v areálu Dolu Michal," láká městský archivář Barcuch potenciální turisty na autentický ostravský výlet.

Haldy, kolonie a desítky cenných technických památek lze v tak hojné míře hledat jen v Ostravě.Uhelné haldy sloužily ve 30. letech jako zábavní park Tivoli

Půlstoletí s haldou
Přírodovědec Vladimír Kroutilík sleduje haldový komplex mezi Trojickým údolím, zaniklým Dolem Petr Bezruč a ostravskou zoologickou zahradou už od počátku padesátých let, kdy o ostravských haldách, jimž se už od počátku minulého století také přezdívá „ostravské Karpaty“, se psal vůbec první souhrnnou monografii.

"Kuželová halda je úžasným místem, které mimo jiné dokazuje, jak mocnou čarodějkou příroda skutečně je," přemítá Kroutilík.

V padesátých letech totiž holé svahy do polokužele navýšené haldy nad městem připomínaly nejvíce skutečnou aktivní sopku. "V říjnu roku 1952 halda dokonce vzplála mohutným haldovým požárem, jehož dozvuky jsou na řadě míst haldy patrné i nyní. Dnes se však většina haldy proměnila v úplnou divočinu, navíc s mnoha zajímavými druhy fauny a flóry," srovnává Kroutilík.

Hra barev
Na vrcholu haldy se návštěvníkům otevře řada nečekaných pohledů na Ostravu. "Na jednom z hřbetů haldy si navíc uvědomíme, že halda stále pracuje," upozorňuje přírodovědec na průduchy, jimiž z haldy stále uniká horký plyn.

Na haldě to hraje pestrými barvami. Prohořelý haldový materiál má barvu cihlové drti, kterou čas od času zdobí zvláštní bělavé a žlutavé povlaky ­ sirné květy. "Na prohořelých svazích jsou sirné květy dobře patrné hlavně v letních měsících," vysvětluje Vladimír Kroutilík.

Kuželová halda s okolím, které je tvořeno několika dalšími uhelnými haldami, je oblíbeným místem procházek také pro bývalého starostu městské části Slezské Ostravy Jana Svozila.Prohořelá haldovina na Kuželové haldě


"Halda s Trojickým údolím a se zbytky průmyslové architektury je velmi cennou lokalitou pro budoucnost. Velkolepé plány, které s územím město mělo, však zatím čekají na naše hodně vzdálené nástupce," lituje bývalý starosta Svozil, že plány z počátku devadesátých let byly zatím přesunuty do šanonu s nápisem "projekty z říše snů".

Jeden z nich například počítal s turistickou lanovkou až na vrchol haldy, s přilehlou botanickou zahradou a s vyhlídkovou restaurací v prosklené těžní věži bývalého Dolu Petr Bezruč. Těžní věž byla mezitím srovnána se zemí a další plány odloženy ad acta.

Jen Kuželová halda svůj primát ztratit nemohla. Zůstává nejvyšším vrcholem Ostravy a vrcholy hor budou stále lákat k pokoření.

Může se hodit

Na Kuželovou haldu bývalého Dolu Trojice lze vystoupit z několika směrů. Asi nejefektnější je přímé zdolání prudké severní stěny haldy ve směru od parkoviště u ostravské zoologické zahrady. Stačí přejít hlavní Michálkovickou ulici a asi po dalších sto metrech ulicemi Miloše Svobody či Obvodní lze dojít přímo k haldě.

Pokoření nejvyššího vrcholu Ostravy lze spojit nejen s návštěvou blízké zoologické zahrady, ale především s prohlídkou Národní kulturní památky -­ Průmyslového muzea v areálu Dolu Michal ve Slezské Ostravě s původním strojovým parkem z roku 1912.

Prohořelá haldovina na vrcholu Kuželové haldy, jeden z průduchů, kte­rým stále unikají exhaláty

Uhelné haldy v samém centru Ostravy byly ve třicátých letech využívány jako zábavní park Tivoli

Výstup na Kuželovou haldu

S dobrým dalekohledem lze například z Přívozské haldy u bývalého Dolu František spatřit Ostravu jako na dlani i s panoramatem vítkovických vysokých pecí

Autoři: ,
Nejčtenější

Týmu speleologů a potápěčů v čele s Polákem Krzysztofem Starnawskim se podařilo...
VIDEO: Robot natočil hlubiny Hranické propasti, rekordu padl za oběť

Robot, který se loni v září v Hranické propasti ponořil do hloubky 404 metrů a získal pro ni titul nejhlubší zatopené jeskyně světa, zůstává v hlubinách už...  celý článek

Tradiční Jízda králů je zapsaná i na seznamu UNESCO. Symbolickou vládu převzal...
Na krála, matičko! Na krála! Vlčnov ukázal, co skrývá kulturní dědictví

Tradiční Jízda králů, zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO, o víkendu přilákala do malé obce na Slovácku tisíce lidí z celé země i zahraničí....  celý článek

Největší problémy způsobily kontroly na hraničním přechodu Bregana-Obrežje mezi...
Kudy pojedete do Chorvatska? Vyberte nejoblíbenější trasy, prověříme je

Tak jako každý rok se i letos chystá redakce MF DNES a iDNES.cz prověřit úskalí a nesnáze na silnicích do Chorvatska, kterými o letních měsících cestují...  celý článek

Stavitelé museli překonávat bouře, mlhy a rychle se střídající příliv a odliv....
Přitahuje filmaře i sebevrahy. Kalifornský Golden Gate slaví 80 let

Již 80 let je jedním ze symbolů Ameriky červenooranžový ocelový kolos klenoucí se nad mořským průlivem. Sanfranciský most Golden Gate (Zlatá brána), který byl...  celý článek

Výhled směrem na jižní část poloostrova ze stezky Goat´s Path
Klid, který srovná hlavu. Výlet na irský jihozápad je jako cesta časem

Irský jihozápad umí být drsný, ale odměňuje malebnými výhledy. Z útesů můžete pozorovat velryby, ve vesnicích přihlížet výrobě sýra a v národních parcích dojít...  celý článek

Další z rubriky

Bledule jarní v Rakoveckém údolí
Výlet: nejkrásnější údolí Drahanské vrchoviny zdobí koberce bledulí

Druhá polovina března je tradičním obdobím jarních výletů za rozkvetlými bílými koberci bledulí jarních. K mediálně méně známým „bledulovým“ lokalitám na...  celý článek

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...
Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z našich nejznámějších hradů tentokrát...  celý článek

Nenáročný okružní výlet na jihovýchodním okraji Žďárských vrchů poblíž Bystřice...
Z Víru do Víru přes tři krásné hrady. Jarní výlet, který naláká

Přelom března a dubna je jako stvořený pro objevování starých hradních zřícenin. Absence listí na stromech umožňuje mnohým z nich právě teď představit svou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.